کد خبر: ۶۹۵۶۳۴
تاریخ انتشار : ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۴
متخصص خون و سرطان بالغین فاکتورهای محیطی و ژنتیکی را عامل اصلی بروز سلول سرطانی می‌داند.
آفتاب‌‌نیوز :

الهه وفایی، فوق تخصص خون و سرطان بالغین و متخصص داخلی به ایسنا گفت: سلول های سرطانی به خودی خود در بدن انسان وجود ندارد ، اتفاقی که رخ می دهد به این شکل است که همان سلول های بدن فرد در زمان تکثیر به علت برخی فاکتور های محیطی یا ژنتیکی دچار جهش در ژن خود شده و تبدیل به یک سلول بدخیم می شوند که همان سلول های طبیعی بدن فرد می باشد که در اثر جهش اینگونه تغییر کرده است و از خارج وارد بدن نمیشوند.

غربالگری و پیشگیری کدام بهتر است؟

دکتر وفایی در پاسخ به اینکه غربالگری بهتر است یا تنها پیشگیری خطر ابتلا را کمتر می کند تصریح کرد: غربالگری یعنی یک بدخیمی را در مراحل اولیه تشخیص و در این مرحله روند درمان. موفق تر را رقم زد ما در صدد ان هستیم که بتوانیم با غربالگری طول عمر فرد مبتلا را افزایش دهیم ، غربالگری درخصوص سرطان روده بزرگ ، ریه ، سینه ، دهانه رحم انجام می شود اما در باقی بیماری های سرطانی اگر غربالگری هم شوند شاید در طول عمر بیماری تاثیری چندانی نداشته باشند

وی ادامه داد: پیشگیری هم که همان تغییر دادن سبک زندگی و از زندگی های صنعتی به سمت سالم زندگی کردن رفت می باشد مه از این رو میتوان همیشه در امان ماند.

بدخیم ها هم قابل درمان است

دکتر وفایی معتقد است بدخیمی ها اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود قابل درمان هستند و زمانی که بیماری بصورت موضعی در ان ارگان وجود دارد عمل جراحی برای بیمار انجام می شود بعد از عمل جراحی بستگی به نوع بدخیمی شیمی درمانی ویا پرتودرمانی صورت می گیرد و یا هردو ، بطور کلی درمان در مراحل تشخیص اولیه راحت تر است.

پرتو درمانی اطرافیان بیمار را به خطر نمی اندازد

در میان مردم شنیده می شود درمان پرتویی و یا رادیویی ابهامات بسیاری داشته و گاهی این تفکر را بروز می دهد که شخص درمان شونده حامل مواد خطرناکی است ، دکتر وفایی در این باره گفت: رادیوتراپی برای اطرافیان بیمار کاملا بی خطر است بیمار معمولا طی چند جلسه پرتودرمانی انجام می دهد و این اشعه ها خطری برای اطرافیان ایجاد نمی کند در خصوص شیمی درمانی نیز باید گفت که یک سری از مواد شیمی درمانی از طریق ادرار دفع میشود و یک سری دیگر از طریق کبد ان دسته موادی که از طریق ادرار دفع می‌شود به همراهان بیمار توصیه می شود که تا چند روز پس از شیمی درمانی در مورد استفاده از وسایل شخصی و سرویس بهداشتی رعایت بیشتری انجام شود پس از شیمی درمانی سیستم ایمنی بیمار نیز ضعیف شده که دستورات مراقبتی به بیمار اعلام می‌شود.

نقش جراحی سلول سرطانی در هماستاز

وی خاطرنشان کرد: عمل جراحی باعث گسترش بیماری نمی شود یک سری از بدخیمی ها اگر که زمان نمونه برداری قبل از تشخیص بوده باشد این امکان را فراهم می کند که همان نمونه برداری صورت گرفته باعث گسترش ان بدخیمی شود که این نظر پزشک معالج اولیه است که ایا نمونه برداری صلاح است یا خیر در افرادی که نمونه برداری انجام نمی شود با عمل جراحی این نمونه برداری صورت می گیرد.

این متخصص بیان کرد: در خصوص شیوع بیماری سرطان در بوشهر مطالعات دقیقی انجام نشده است ولی بر اساس اماری که در اختیار خود ما می باشد سرطان سینه، سرطان روده بزرگ و سرطان معده در استان بوشهر بیشتر شایع است.

پوشش خوب بیمه ای داروها در کنار مشکلات تامین دارو

وفایی یادآور شد: اکثر داروهای بیماران سرطانی تحت پوشش بیمه است و تنها مشکل موجود موضوع اتباع خارجی می باشند که هزینه تهیه دارو برای انان بسیار سنگین می باشد ، همچنین متاسفانه یک سری داروها کم یاب شده که روند درمان را با مشکل مواجه کرده است.

فوق تخصص خون و سرطان بالغین و متخصص داخلی با اشاره به استفاده از دئودرانت ها و اسپری های ضدعرق گفت: ارتباطی بین این وسایل و بدخیمی ها وجود ندارد و شاید تا منون مطالعات دقیقی در این حوزه صورت نگرفته است.

پزشکی هسته‌ای راه جدید در درمان سلول های سرطانی

الهه وفایی از امیدهای موجود جامعه پزشکی دنیا در خصوص موفقیت های درمان هسته در خصوص بیماری های سرطانی است . پزشکی هسته ای نه تنها در ایران بلکه در سراسر دنیا امید های بسیاری را در درمان بیماران سرطانی با پیشرفت خود به وجود اورده و نحوه عملکرد ان به این شکل می باشد که به مواد هسته ایی مواد شیمی درمانی را متصل و وارد بدن بیمار می کنند که به شکل اختصاصی روی بافت بیماری اثر خود را اعمال می کند.

وی اضافه کرد: در استان بوشهر نیز در این زمینه گام های موفقی برداشته شده و سبک نوینی از درمان بوده که عوارض کمتری نسبت به شیمی درمان را به دنبال دارد البته باید گفت که این روش هنوز راه بسیاری را دارد ولی نقش اساسی در درمان اولیه و حتی درمان ثانویه دارد.

نیاز به برخی جراحی ها عمده ترین علت سفر بیماران به دیگر استان ها

دکتر وفایی در پاسخ به اینکه چرا بیماران سرطانی در استان بوشهر در برخی مواقع به استان های مجاور و دیگر استان ها سفر می کنند، گفت: برخی دستگاه ها را در بوشهر نداریم و گاهی مجبور به ارجاع بیمار به مرکز دیگر در استان دیگری می شویم، مسئله دیگری که وجود دارد، مسلما در همه نقاط جهان وقتی مرکزی توانایی بیشتر دارد یعنی ورودی بیمار به ان مرکز بیشتر است پزشکان توانمند بیشتری دارد که این مورد در خصوص جراحی ها بیشتر صدق می کند به طور مثال پزشکان برخی استان های همجوار بار بیمار سرطانی بیشتر داشته و به مراتب تبحر بیشتر در جراحی وجود دارد.

به گفته این متخصص همچنین وجود ازمایشگاه تخصصی در زمان جراحی میتواند کمک‌های بسیاری را به دنبال داشته باشد بنابراین طبیعی است که گاهی بیمار ارجاع داده شود این موضوع منشا علمی دارد در استان مشکل شیمی درمانی نداریم همچنین دستگاه های رادیولوژی ، پزشکان رادیولوژیست و ازمایشگاه های بسیار پیشرفته و خوبی را داریم.

این فوق تخصص خون و سرطان بالغین و متخصص داخلی تاکید کرد: اما همواره باید به یاد داشته باشیم که همیشه از نظر روانی بیمار به جستجوی راه درمان خود به دنبال جویا شدن نظر چند پزشک است که شاهد آن هستیم برخی بیماران پس از مراجعه به استان های دیگر و اطلاع از روند درمانی خود درمان را با ما در استان اغاز می کنند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین