کد خبر: ۶۹۵۶۶۲
تاریخ انتشار : ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۱
تعداد مبتلایان به نارسایی قلبی در سراسر جهان تقریباً دو برابر شده و بر اساس آخرین داده ها، از ۳۳.۵ میلیون نفر در سال ۱۹۹۰ به ۶۴.۳ میلیون نفر در سال ۲۰۱۷ رسیده است.
آفتاب‌‌نیوز :

این آمار نتیجه مطالعه‌ای است که در مجله "European Journal of Preventive Cardiology"- مجله انجمن قلب اروپا (ESC) منتشر شده است.

دکتر نیکولا براگازی از دانشگاه یورک کانادا در این درباره، توضیح داد: «این مطالعه دیدگاه رایجی که بیماری قلبی کاملاً تحت کنترل است را به چالش می کشد و نشان می دهد که با وجود پیشرفت و دستاوردهای پزشکی و علمی بسیار، نارسایی های قلبی به طور قابل توجهی در سطح جهان در حال رشد است».

در این تجزیه و تحلیل از داده های یک مطالعه برای بررسی بار بیماری نارسایی قلبی و دلایل آن از ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۷ در ۱۹۵ کشور استفاده شده است.

به گزارش " medicalxpress"، در این مطالعه، پیری و رشد جمعیت مهمترین دلیل افزایش شیوع نارسایی قلبی عنوان شده است.

در این پژوهش، تفاوت های عمده ای بین مناطق مختلف جهان مشاهده می شود. محققان از شاخص اجتماعی_جمعیت شناختی (SDI) برای طبقه بندی ۱۹۵ کشور و منطقه جهان در پنج گروه با توجه به وضعیت توسعه آنها استفاده کردند. در این بررسی وضعیت توسعه به صورت پایین، کم​​، متوسط​​، متوسط ​​میانی و بالا در نظر گرفته شده است. نتایج تحقیق نشان می دهد که بین سال های ۱۹۹۰ و ۲۰۱۷، میزان شیوع نارسایی قلبی با سن استاندارد در کشورهای با شاخص بالا، ۲۰.۳ درصد کاهش یافته، اما در دیگر کشورها شیوع این بیماری افزایش داشته است.

نویسندگان این مقاله معتقدند که افزایش شیوع نارسایی قلبی در کشورهای با شاخص پایین، کم، متوسط ​​میانی و میانی ناشی از افزایش عوامل خطر مانند فشار خون بالا، دیابت، چاقی، مصرف سیگار و داشتن سبک زندگی ناسالم است.

هشدار محققان از افزایش نارسایی‌های قلبی در سطح جهان

تقریباً نیمی از افزایش جهانی تعداد بیماران نارسایی قلبی، طی سال های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۷ در چین (۲۹.۹ درصد) و هند (۱۶.۶ درصد) بوده است.

دکتر براگازی گفت: «تأثیر عواملی مانند افزایش جمعیت، رفتارهای نادرست از جمله سبک زندگی ناسالم، سیگار کشیدن و آلودگی هوا به طور احتمالی دلایل این افزایش را توضیح می دهد.»

علائم نارسایی قلبی می تواند ناتوان کننده باشد؛ تنگی نفس، خستگی و احتباس مایعات ممکن است توانایی بیماران در راه رفتن، ایستادن، کار یا مراقبت از خود را محدود کند. این مطالعه نشان داد که معلولیت به دلیل نارسایی قلبی از سال ۱۹۰۰ در سراسر جهان دو برابر شده است.

از نظر میزان ناتوانی، طبق طبقه بندی شاخص های اجتماعی_جمعیت شناختی (SDI)، تفاوت فاحشی وجود داشت که به عقیده محققان، پیشگیری و درمان بهتر می تواند دلیل کاهش این بیماری در برخی مناطق باشد.

نویسندگان این مقاله معتقدند که در کشورهای با درآمد کم و متوسط​​، اصلاح سبک زندگی از جمله رژیم های غذایی سالم، فعالیت بدنی و ترک سیگار نسبتاً ضعیف بوده است. این محققان همچنین گفتند که چهار داروی اساسی بیماری های قلبی-_ عروقی (آسپیرین، بتا بلاکرها، مهارکننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین و استاتین ها) به طور کلی برای بسیاری از جمعیت کشورهای کم درآمد و متوسط ​​در دسترس نیست و یا میزان آن کم است.

نویسندگان این پژوهش نتیجه گیری کردند که استراتژی های هدفمندتر با هدف اصلاح عوامل خطرساز، بهبود و دسترس بودن مراقبت های پزشکی برای مبتلایان به نارسایی قلبی، برای این کشورها ضروری است.

بیماری ایسکمیک قلب، بیماری فشار خون قلبی و بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) سه دلیل اصلی نارسایی قلبی هستند که تقریباً سه چهارم میزان شیوع استاندارد شده در سن را تشکیل می دهند که البته در پراکنش شیوع این بیماری در مناطق مختلف جهان، تفاوت هایی وجود دارد. به عنوان مثال، COPD یکی از مهمترین دلایل نارسایی قلبی در آسیای جنوبی و آسیای شرقی است، جایی که سیگار کشیدن و آلودگی هوا در آن نقش مهمی دارد.

دکتر برازگازی در نهایت تاکید کرد: «نارسایی قلبی یکی از نگرانی های بهداشت جهانی است. کارکنان بهداشت عمومی و سیاستگذاران می توانند با استفاده از داده های ارائه شده در این مطالعه برای طراحی مداخلات و مدیریت نارسایی قلبی در کشورهای خود استفاده کنند. علاوه بر این، افزایش فعالیت های آموزشی لازم است و آگاهی در مورد اهمیت داشتن سبک زندگی سالم ضروری به نظر می رسد.»

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین