کد خبر: ۶۹۵۹۶۳
تاریخ انتشار : ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۱
یکی از دموکرات‌های کنگره با طرح شکایتی دونالد ترامپ، وکیل شخصی او و دو گروه راستگرا را به توطئه برای تحریک شورش مرگبار ماه گذشته به کنگره آمریکا متهم کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

به نقل از خبرگزاری رویترز، در این شکایت آنها به نقض قانون کوکلاس‌کلاین که از ۱۸۷۱ برای سرکوب این سازمان برترپندار سفید تصویب شد، متهم شده‌اند. این تازه‌ترین شکایت حقوقی برای مسوول دانستن ترامپ بابت خشونت شش ژانویه است.

در این شکواییه همچنین نام "پسران مغرور" که یک سازمان راست افراطی است و یک گروه چریک ضد دولتی موسوم به "حافظان سوگند" به عنوان متهم ذکر شده است.

در بیانیه‌ای که درباره این شکایت اطلاع‌رسانی کرد، آمده است: این شورش نتیجه یک طرح کاملا برنامه‌ریزی شده از سوی ترامپ، رودی جولیانی و گروه‌های افراطی نظیر حافظان قسم و پسران مغرور بود و همگی یک هدف مشترک برای ارعاب، اذیت و آزار و تهدید برای متوقف کردن تایید کالج الکترال داشتند.

سنای آمریکا روز شنبه ترامپ را از اتهام تحریک شورش شش ژانویه تبرئه کرد و تنها ۵۷ سناتور در حمایت از آن رای دادند که کمتر از ۶۷ رای مورد نیاز بود.

بنی تامسون، دموکراتی که ریاست کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان را بر عهده دارد، شاکی این پرونده است. در متن این شکایت‌نامه بدون ذکر مبلغ و همچنین حق‌الزحمه وکلا، بر جبران مالی و تنبیهی تاکید شده است. علاوه بر این، از قضات فدرال خواسته شده تا با صدور حکمی مانع از آن شوند که ترامپ و دیگر متهمان قانون را در آینده نقض کنند.

این عضو دموکرات کنگره گفته است که در روز حمله به کنگره صدای فریادهای تهدیدآمیز و شلیک گلوله می‌شنیده و مجبور شده از ترس جمعیت پناه بگیرد.

انجمن ملی پیشرفت رنگین‌پوستان و وکلایی از شرکت حقوقی کوهن میلستین سلرز - تال پی‌ال‌ال‌سی این دادخواست را جلو می‌برند.

رودی جولیانی، وکیل شخصی رئیس جمهوری سابق آمریکا در این رابطه اظهارنظر نکرده است. جیسون میلر، مشاور ترامپ گفته است که جولیانی فعلا نماینده رهبر سابق کاخ سفید در هیچ مورد حقوقی‌ای نیست. او همچنین ادعاهای این شکواییه را رد کرده و به تبرئه شدن ترامپ در سنا اشاره کرد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین