کد خبر: ۶۹۶۶۵۹
تاریخ انتشار : ۰۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۶
تظاهرکنندگان خشمگین اسپانیایی برای پنجمین شب پیاپی، در اعتراض به بازداشت یک خواننده به اتهام تبلیغ تروریسم و توهین به خاندان سلطنتی اسپانیا، کانتینرها را به آتش کشیده و شیشه های فروشگاه ها را در بارسلون مرکز استان کاتالونیا شکستند.
آفتاب‌‌نیوز :

محکوم شدن پابلو هسل به ۹ ماه زندان برای اجرای ترانه های ضدحکومتی، موجب برانگیخته شدن بحث هایی در باره وجود آزادی بیان در اسپانیا و همچنین اعتراض هایی شد که گاهی به خشونت کشیده می شود.

به گفته یک مامور پلیس کاتالونیا؛ حدود ۶ هزار تظاهرکننده معترض، پرتابه ها و اشیایی به سوی ماموران پلیس پرتاب کردند که گلوله های ضدشورش برای پراکنده کردن جمعیت شلیک کرده بودند.

تظاهرکنندگان به فروشگاه های گران ترین مرکز خرید بارسلون مرکز استان کاتالونیا حمله کردند.

پلیس کاتالونیا اعلام کرد که ۹ تن دستگیر شده اند که برخی به اتهام غارت فروشگاه ها بوده و سه نفر آنها زیر سن قانونی هستند و ۹ تن دیگر زخمی شده اند که ۲ تن از آنها به بیمارستان انتقال یافته اند.

در حالی که تظاهرات در مادرید مسالمت جویانه بود، اما پلیس در شهرهای شمالی پامپلونا و لیدا به تظاهرکنندگان حمله کرد.

خاویر باردم هنرپیشه برنده جایزه اسکار در میان هنرمندان، ورزشکاران و سیاستمدارانی بود که خواستار تغییراتی در قانون مربوط به آزادی بیان در اسپانیا شده اند.

دولت اسپانیا چند روز پیش اعلام کرد که مجازات زندان را از جرائم مرتبط با آزادی بیان حذف خواهد کرد.

رهبر حزب چپ اسپانیا با ملحق شدن به رهبران احزاب فرانسوی و ایتالیایی، خواستار خروج این کشور از اتحادیه اروپا شد؛ پدیده ای که بعد از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به نظر می رسد درحال رواج یافتن است و در اسپانیا، واژه ای به نام "اسپگزیت" رایج شده است.

لوئیز کارلو نوگوس رهبر حزب «سوموس ایسپان SOMOS Espan» با ملحق شدن به رهبران "فریگزیت"(خروج فرانسه از اتحادیه اروپا) و "ایتالگزیت" (خروج ایتالیا از اتحادیه اروپا) و نمایندگان سابق حزب برگزیت به کارزار قاره ای برای خروج از اتحادیه اروپا پیوسته است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین