کد خبر: ۶۹۸۴۶۱
تاریخ انتشار : ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۷
آمریکا از عربستان سعودی خواست در مذاکرات سازمان جهانی تجارت (WTO)، از درخواستش برای در نظر گرفته شدن به عنوان یک کشور در حال توسعه صرفنظر کند چرا که این کشور عضو گروه جی ۲۰ از سوی بانک جهانی به عنوان یک کشور درآمد بالا شناخته شده است.
آفتاب‌‌نیوز :

واشنگتن در بیانیه ای به سازمان جهانی تجارت اعلام کرد عربستان سعودی یک بازیگر ثروتمند و پرنفوذ در اقتصاد جهانی است. ما از عربستان سعودی می خواهیم در مذاکرات فعلی و آتی سازمان جهانی تجارت، دیگر به دنبال آن نباشد که مشمول مقررات رفتار ویژه و متفاوت شود.

عربستان سعودی با صرف نظر کردن از این درخواست، در تضمین شناخته شدن سازمان جهانی تجارت به عنوان یک نهاد مطمئن برای مذاکرات تجاری معنادار، مشارکت قابل توجهی خواهد کرد.

بیش از سه چهارم اعضای سازمان جهانی تجارت را کشورهای در حال توسعه تشکیل می‌دهند که دارای نظام‌های اقتصادی ضعیف و شکننده هستند، از این روی در تفاهم‌نامه مقرراتی تحت عنوان «رفتار ویژه و متفاوت» در نظر گرفته شده که امتیازاتی را به کشورهای در حال توسعه اعطا می‌کند که هدف آن ایجاد زمینه‌ای مساعد برای مشارکت هرچه بیشتر این کشورها در رکن حل اختلاف می‌باشد.

بر اساس گزارش رویترز، نماینده آمریکا در اظهاراتی خطاب به سازمان جهانی تجارت، خواستار بهبود حمایت از مالکیت معنوی توسط عربستان سعودی شد و نسبت به حریم خصوصی دیتا و بازبینی برنامه ریزی شده مالیات غیرمستقیم بر نوشیدنیها ابراز نگرانی کرد.

 

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین