کد خبر: ۶۹۸۷۳۳
تعداد نظرات: ۲۳ نظر
تاریخ انتشار : ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۶
در این دولت مثل بابک زنجانی ‌به وجود نیامدند| یک دلار از پول نفت تلف نشد
معاون اول رئیس جمهور گفت: با قاطعیت می گویم که تا آنجا که من مطلع هستم یک دلار از پول نفت در این میان تلف نشد و نه تنها فردی مثل بابک زنجانی که افرادی بسیار کوچکتر از او نیز به وجود نیامدند.
آفتاب‌‌نیوز :

‌اسحاق جهانگیری ‌در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در یزد با بیان اینکه هنگام نام بردن از توسعه پایدار و همه جانبه باید از همه ظرفیت ها و سازوکارهای لازم در این زمینه برخوردار باشیم، گفت: یزد دارای چنین ظرفیتی است و با ماهیت جغرافیایی، ظرفیت های مادی، معنوی، نیروی انسانی، جوانان تحصیلکرده و زنان فعال فرصت های زیادی پیش روی خود دارد.

بخش هایی از سخنان اسحاق جهانگیری در این جلسه را بخوانید:

معاون اول رییس جمهور در ادامه با اشاره به سیاست های اعلامی اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری در ۲۴ بند و پنج رویکرد و ابلاغ این رویکردها توسط دولت به تمام دستگاه های حکومتی و نهادهای ذیربط در قوای سه گانه تاکید کرد: باید این رویکردها و سیاست های مقام معظم رهبری دستورالعمل همه دستگاه ها قرار گیرد.

وی کاهش قیمت و صادرات در سال ۹۳ و همچنین تحریم ها و جنگ اقتصادی آمریکا در سه سال گذشته را بعنوان دو نمونه از تکانه های اقتصادی توصیف و تصریح کرد: دوره جدید تحریم ها بسیار استثنایی و جنگ اقتصادی آمریکا علیه ملت ایران و دلیل تمام نشدن آن هنوز برای مردم کامل توضیح داده نشده است. جهانگیری خاطر نشان کرد: اگر آمریکا تحریم های ضد انسانی و ضد حقوق بین المللی علیه مردم ایران را بردارد و از این مسیر غلط بازگردد قطعا جمهوری اسلامی ایران نیز به تعهدات برجامی خود باز می گردد.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه در این جنگ اقتصادی نمی توانستیم مطالب را باز کنیم چرا که دشمن در صدد بود با استفاده از این موضوع و نقطه ضعف برای اعمال فشار خود علیه جمهوری اسلامی ایران بهره برداری کند، افزود: بارها از ما خواسته شده که شفاف مطالب را مطرح کنیم که چه اتفاقاتی در این دوره تحریمی بر سر کشور و مردم ایران آمد.

جهانگیری با اشاره به اینکه آمریکایی ها فکر می کردند گلوگاه های فشار بر اقتصاد ایران را شناسایی کرده اند، گفت: آنها براساس کتاب هنر تحریم که توسط ریچارد نفیو نوشته شد به دنبال این بودند تا احساسات مردم را در زمان تحریم ها برانگیخته کنند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه امروز این فرد بعنوان معاون وزیر خارجه آمریکا انتخاب شده است، گفت: تلاش آمریکایی ها این بود که در شرایط سخت و دشوار اقتصادی کاری کنند که ورود کالاهای لوکس و تجملاتی به راحتی امکانپذیر باشد و از ورود کالاهایی که نیاز عمومی مردم است ممانعت بعمل آورند تا مردمی که در شرایطی سخت قرار دارند از دیدن مانور خودروهای لوکس گران قیمت در خیابان ها آزرده شوند و از مدیران خود همواره این پرسش را مطرح کنند که چرا در این ارگان وضعیت به این گونه است.

وی با بیان اینکه دولت به لحاظ قانونی نمی توانست مانع از ورود کالا به کشور شود و در این خصوص دستش بسته بود اما با توسل به سیاست های اقتصاد مقاومتی توانستیم راهکاری را در پیش بگیریم که سیاست های تحریمی آمریکا خنثی شود. در این خصوص ابتدا واردات خودروهای ۲۵۰۰ سی سی بالاتر را به کشور ممنوع کردیم و در مرحله تحریم ها ورود هر نوع خودرو خارجی به کشور متوقف شد.

جهانگیری تصریح کرد: سیاستگذاران اقتصادی این دولت معتقد به اقتصاد بسته نیستند و این یک واقعیت است که نمی توان اقتصاد را به دور از سازوکار های علمی و با دستورالعمل های اداری هدایت کرد. این ممنوعیت ها برای دوران جنگ و دشواری اقتصادی تدوین و اجرا شده و در دورانی که شرایط عادی شود حتما باید این مقررات تصحیح شود.

جهانگیری تامین مالی در دوران تحریم را نیز موضوعی مهم توصیف کرد و گفت: یکی از سیاست های اقتصاد مقاومتی کاسته شدن اتکا بودجه کشور به نفت بود، این تصمیم راهبردی در شرایطی اتخاذ شد که ۳۰ درصد بودجه کشور به نفت متکی بود و رییس جمهور نادان به حقوق بشر و نژاد پرست آمریکایی ها پا روی خطوط لوله برای قطع شدن صادرات نفت گذاشت.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه با قاطعیت می گویم هیچ کشوری از دوستان شفیق و نزدیک ایران و دیگران به طور رسمی از ما نفت خریداری نکرده اند، گفت: در جلسه ای در حضور رهبر معظم انقلاب یکی از آقایان مدعی شده بود که فردی را می شناسد که می تواند روزانه دو میلیون بشکه نفت بفروشد. رییس جمهور در آن جلسه گفتند این فرد را به ما معرفی کنید ما حاضریم او را به سمت وزیر نفت بگذاریم اما همه فقط مدعی بودند و نتوانستند حتی یک بشکه نفت بفروشند.

وی افزود: ما با یافتن راهکارهایی توانستیم نفت را با ده ها خطر و ریسک به فروش رسانده و پول آن را به کشور بازگردانیم. با قاطعیت می گویم که تا آنجا که من مطلع هستم یک دلار از پول نفت در این میان تلف نشد و نه تنها فردی مثل بابک زنجانی که افرادی بسیار کوچکتر از او نیز به وجود نیامدند.

دکتر جهانگیری با بیان اینکه ارز مورد نیاز کالاهای اساسی نیز به موقع تامین شد، گفت: در مجلس قبلی نیز همانند این مجلس شعارهایی برای قطع ارز ۴۲۰۰ تومانی می دادند اما وقتی موقع تامین کالاهای اساسی شد گفته‌ام که ۱۵ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی اختصاص بدهند. معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه در سال ۹۸ وقتی نمی توانیم به درآمدهای نفتی به اندازه محاسبه شده دست پیدا کنیم بخشی از ۱۵ میلیارد دلار ارز مورد نیاز واردات با نرخ ۴۲۰۰ تومانی را حذف کردیم و به طور مثال ارز واردات شکر و برنج حذف شد و گفتیم تا جایی که ممکن است تولید داخلی انجام شود و برای رفع نیاز کشور از ارز نیمایی استفاده شود.

جهانگیری با اشاره به اینکه عده ای در کشور شعار می دادند که باید ارز ۴۲۰۰ تومانی باید از کالاهای اساسی حذف شود تاکید کرد: باید نام کسانی را که از ارز ۴۲۰۰ تومانی که مثل خون ملت بود و نیاز مردم از طریق این ارز به کشور وارد می شد سوء استفاده می کردند را سربازان آمریکا در جنگ اقتصادی علیه ملت ایران لقب داد که دستگاه قضایی با شدت با این سوء استفاده گران برخورد می کند.

وی با اشاره به ابتکار دولت در خلق تهاتر چهارجانبه برای تامین مالی نیازهای کشور افزود: این دور چنان تنظیم شد که بتوانیم نیاز کارخانه های کشور را تامین کنیم و همچنین اقدامات ستاد اقتصاد مقاومتی دراین سه سال جنگ اقتصادی باعث شد که اقتصاد ایران آسیب جدی نبیند.

جهانگیری مبارزه با فساد را یکی دیگر از ابعاد مهم اقتصاد مقاومتی برشمرد و افزود: در اوایل جنگ اقتصادی آمریکا علیه ملت ایران واعمال تحریم های ظالمانه جلسه ای با وزیر اطلاعات سپاه و وزرای مهم اقتصادی برگزار شد و در این جلسه مطرح شد که باید از تجربه قبلی تحریم ها علیه جمهوری اسلامی استفاده شود که در آن زمان انحراف از کجا پدید آمد و افرادی مانند بابک زنجانی بوجود آمدند و باید از این تجارب استفاده شود تا موارد مشابه بوجود نیاید.

وی با تاکید بر اینکه رشد اقتصادی در دوران اعمال سیاست های اقتصاد مقاومتی در کشور اشتغال زا بود افزود: پیش از شیوع بیماری کرونا با درآمد نفتی ۸۰۰ میلیون دلاری در کشور به نرخ ۵۰۰ هزار شغل سالیانه رسیدیم .

جهانگیری با بیان اینکه در روزهای پایان سختی ها هستیم و پس از تحمل این عسر به یسر و گشایش می رسیم خطاب به مدیران کشور خاطر نشان کرد: باید در برابر تحریم های احتمالی آمادگی داشته باشیم تا این توطئه دشمنان خنثی شود. معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: آمریکا متوجه شد که فشار حداکثری شکست خورده است و مجبور هستند از این راه دست بردارند و راه همانی است که مقام معظم رهبری ترسیم کرده اند که در صورت لغو تحریم ها جمهوری اسلامی ایران به تعهدات برجامی باز می گردد.

وی با تاکید بر اینکه تنها وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران است که از طرف نظام در زمینه سیاست خارجی صحبت می کند و نباید اعتبار سخنان دکتر ظریف در برابر کشورهای خارجی مخدوش شود، تصریح کرد: وزیر خارجه تنها کسی است که از سیاست های ابلاغی و ترسیم شده مقام معظم رهبری و همچنین شورای عالی امنیت ملی اطلاعات کامل دارد. جهانگیری با بیان اینکه موضع اعلامی وزیر خارجه موضع جمهوری اسلامی ایران است، افزود: سخنان داخلی برخی جریانات سیاسی و افراد موضع رسمی ایران نیست.

وی با اشاره به دغدغه های افزایش قیمت در کشور در روزهای اخیر از وزارت صمت، سازمان بازرسی کشور و تعزیرات و همچنین استانداران درخواست کرد تا در برابر این موضوع مردانه پای کار آیند تا فشاری به مردم در شب عید وارد نشود. جهانگیری ادامه داد: عده ای در کشور تلاطماتی به راه انداختند که در سال جدید ارز نیمایی برداشته و ۵ برابر می شود و این افراد توجهی ندارند که این گونه سخنان که از طرف من گفته شده است علیه مصرف کننده ایرانی و زندگی مردم ایران است.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به شیوع بیماری کرونا در کشور و دنیا گفت: اولویت اول بین سلامت و اقتصاد با سلامت مردم است و دولت با انجام اقدامات و تلاش های گسترده در حال واردات واکسن خارجی از سایر کشور ها و در روزهای آینده جریان واردات این واکسن گسترش می یابد. وی ادامه داد: با اقدامات انجام شده در زمینه تولید واکسن داخلی در ماه های آینده تعداد واکسیناسیون بالا خواهد رفت و ظرف مدت کوتاهی کشور واکسینه می شود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۲۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
0
1
لطفا ابن را متوحه شوید مردم را بیستر از این خسته نکنید
حمید محمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
2
0
یکی از ستونهای استوار و برنامه ریزان قوی در شرایط جنگ اقتصادی و از عوامل اصلی عبور از تحریمهای حداکثری آمریکای مستکبر علیه ملت مظلوم ایران را مهندس جهانگیری میدانیم. اگر میدان عمل و اختیار بیشتری داشت یقینا در کارشان موفق تر بودند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
0
2
دوستان شفيق و نزديك شما چهارتا كشور و گروه مفتخورند
الف
|
United States
|
۲۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
0
2
پس با رفیق ناباب دوست شدید !!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
0
1
مگر نگفتید تنگه هرمز یا برای همه یا برای هیچ کس. پس یاد بگیرید لاف در غربت نزنید گذشت انروزی که دنیا محتاج نفت منطقه بود الان شیل های نفتی آمریکا کار منطقه را ساخته تا چند سال دیگه هم انرژی های پاک جایگزین میشود از قدیم گفتن نه خود خورم نه کس دهم گنده کنم به سگ دهم نفت بدهید ونزوئلا و ملت خودمان محروم باشند و نتیجه اش را خواهید دید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
0
2
دوره تان داره پایان میابد دیر شده برای گفتن حقیقت
Nima
|
Canada
|
۰۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
0
1
از بس سیاست هسته ای موفق بود نمی دانیم از خوشی و رفاه چطوری خوشحالی کنیم؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
0
3
دیر متوجه شدید که بیخود حق ملت را صرف دوستی غریبه ها کردید
ناشناس
|
Germany
|
۰۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
0
6
اصولا ما دوستی نداریم اونایی که فکر میکنید دوستند اونا مگسان دوره شیرینی هستند
پاسخ ها
ناشناس
| Netherlands |
۱۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
احسنت
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
كج فهم اند
هنوز دوست ودشمن نميشناسند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
0
1
جناب جهانگیری فراموش نکنید بابک زنجانی از دوستان ویاران شما وحزب شماست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
1
4
سیاست های اصولگرایان موجب زمین گیر شدن اقتصاد کشور شده است . چرا نمیگزارند روابط بانکی ما با دنیا برقرار شود .
پاسخ ها
ناشناس
| Netherlands |
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
ما رابطه با دنیا میخواهیم راه تنفس فرهنگی و اقتصادی ما را با دنیا باز کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
0
1
فقط دعا کنید ...........
roham
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
1
2
مهدی جهانگیری پس کی بود ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
1
0
همون مهدی جهانگیری دو برادر شهید داره.چه ربطی داره گناه ان اقا به برادرش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
0
0
اگه در دنیا قرار به دوستی و دشمنی بود علم سیاست وجود نداشت
در سباست دوست و دشمن وجود ندارد
فرمولیست ساده برای بدست اوردن منافع مردمان کشور
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
0
0
خدا خیربدهد کسانیکه با تقوا کار کردن و خود راددر گرداب دشمن داخلی ننداختن آخرتی هم هست هر چی کشیدن ملت از دست جناح تخریب گر و مقام پرست داخلی بود انصافا تیم دولت با تجربه بود اگرچه پاتکهای بدی از داخل خورد و فشارش به ملت امد مثل گرانی خانه و از دست رفتن سرمایه خیلی ها که باید جلوی سایتهای قیمت ساز دیوار و..در سال ۹۶گرفته میشد اما وزیر وقت مسکن این رشد را طبیعی میخواند!!
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
0
0
آقای جهانگیری شرط تجارت وداد وستد با کشورهای دنیا رعایت قوانین بین المللی ومنافع سایر کشورهای جهان است نمیشود که در یک گروه ارکستر عضو بود وبعد برای خودتان موسیقی بنوازید.همه کشورهای دنیا براساس منافع ملی کشورخود عمل می کنند.دوستی در روابط سیاسی براساس منافع ملی تعریف می شود نه براساس مسائل دیگرازجمله همسایگی یا اشتراکات دینی ومذهبی و .... که نمونه آن را درنوع روابط کشورهای همسایه مان با خودمان میبینیم.عراق با آنکه با ما اشتراکات دینی ومذهبی دارد ویا تاجیکستان که با ما اشتراکات تاریخی وفرهنگی وزبانی دارد در بحث منافع ملی راه خودشان را می روندومبنای روابطشان با ما منافع ملی است.دوستی احساسی وعاطفی مبنای روابط سیاسی در جهان نیست بنده فکر می کنم تنها کشوری که دردنیا براساس منافع ملی خود عمل نمی کند ومبنای روابش با دنیا براساس احساسات وعواطف است کشور ایران است وبه همین دلیل روابطش با همه کشورها دچار تنش و التهاب ونوسانات سیاسی است.
قاسم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
0
0
سلام بر همگان .دوست آن به که گیرد دست دوست.معلوم است دوستان شفیق ورفیق نیستند .ممنون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
0
0
قانون اول سیاست: دوست نزدیک وشفیق نداریم
قاسم
|
United States
|
۲۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۹
0
0
سلام برهمگان .همه کارها که سیاسی نیست .انسان دارای وجدان بیدارگر است برای هدایت امور ذیصلاح .ممنون
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین