کد خبر: ۶۹۹۰۱۴
تعداد نظرات: ۱۶ نظر
تاریخ انتشار : ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۳
سیاست خارجی موضوع «بده بستان» احزاب و جریان‌های سیاسی نیست
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در مورد رایزنی ایران و آمریکا در مورد افغانستان گفت: تماس مستقیم و غیر مستقیمی با آمریکا در مورد برجام و غیر برجام نداشته و نداریم.  در خصوص پیشنهاد برگزاری نشستی در مورد افغانستان در چارچوب سازمان ملل از سوی این سازمان هنوز دعوت نامه ای دریافت نکرده‌ایم. موضوع افغانستان برگ مذاکراتی ما با کسی نیست.
آفتاب‌‌نیوز :

 سخنگوی وزارت امور خارجه درباره دخالت و مواضع افراد مختلف در سیاست خارجی، گفت: سیاست خارجی باید در مسیر حرفه‌ای خود حرکت کند و سیاست خارجی موضوع بده بستان احزاب و جریان‌های سیاسی و مجادلات کف خیابانی نیست.

 «سعید خطیب‌زاده» صبح دوشنبه در نشست هفتگی خود با اصحاب رسانه درخصوص پیشنهاد وزیر امور خارجه آمریکا در مورد سازوکاری چندجانبه با حضور ایران در مذاکرات صلح افغانستان تصریح کرد: هیچ تماس مستقیم یا غیرمستقیمی با آمریکا در خصوص مسائل برجامی و غیربرجامی نداشته و نداریم.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: هنوز دعوتنامه ای برای برگزاری نشستی در سازمان ملل از سوی آن نداشته‌ایم و هر وقت دعوت نامه رسید، آن را بررسی می‌کنیم.

خطیب‌زاده ادامه داد: نگاه ما به افغانستان و دوستان مبتنی بر دوستی است. افغانستان برای ما مهم است و برگ مذاکراتی ما با هیچ کسی نیست.

وی درباره توییت وزیر امور خارجه درباره طرح ایران در مورد برجام خاطرنشان کرد: ما گفت‌وگوهای نزدیکی با طرف‌های باقیمانده در برجام داریم. برخی نکات در ایران در حال بررسی و تکمیل است و توییت ظریف در همین اساس بود. وقتی این موضوع به نتیجه رسید، جزییات آن بیان می‌شود.

این دیپلمات کشورمان درباره پول‌های بلوکه شده ایران در عراق هم گفت: دولت عراق سعی کرده پول‌های بلوکه شده ایران را بپردازد با این حال تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه آمریکا مانع این امر بوده است. برای پرداخت این دیون از چند ماه قبل رایزنی شده بود و برخی عملیاتی شده است و در مسیر و کانال خود در حال جلو رفتن است. پیشرفت‌های خوبی هم داشته است.

خطیب‌زاده درباره رایزنی‌های رییس جمهوری و نخست‌وزیر عراق هم بیان کرد: مباحث مختلفی در رایزنی سران ایران و عراق مطرح شد. یکی از آنها ضرورت خروج نیروهای خارجی براساس مصوبه پارلمان عراق است که اختصاص به یک کشور خارجی ندارد. خود رهبران و مسئولان عراقی بهتر می‌دانند چگونه قانون عراق را اجرا کنند.

ایران طرح گام به گام را نه دریافت کرده و نه آن را مبتنی بر خط مشی خود می‌داند

وی درباره طرح گام به گام برای بازگشت به برجام یادآور شد: ایران طرح گام به گام را هیچ وقت نه دریافت کرده و نه آن را مبتنی بر خط مشی خود می‌داند. مسیر خود را طی می‌کند ولی میان ایران و آمریکا گفت‌وگویی نیست زیرا برجام مسیر بازگشت آمریکا را روشن کرده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره وضعیت بحران در یمن عنوان کرد: ما نگران بحران تراژیک یمن هستیم. چند میلیون یمنی در نیاز مطلق به آب آشامیدنی و مواد غذایی هستند. در ۶ سال گذشته ایران همواره بر آتش بس، دسترسی‌های آزاد دوستانه و برداشته شدن محاصره تاکید کرده است. هرچه عربستان زودتر از این جنگ دست بکشد، به نفع خودش و منطقه است. مسیر حل بحران جز گفت‌وگو و راه‌حل سیاسی نیست.

پیام سفر پاپ به عراق بازگشت آرامش است

خطیب‌زاده درباره سفر پاپ به عراق و نگاه ایران به این سفر گفت: این سفر بسیار خوب و سازنده بود. عراق با رشادت‌های مردمش و درایت مرجعیت و خون‌های پاکی که در برابر افراطی‌گری ریخته شده، امروز به فضای امنی رسیده است که در نتیجه آن می‌توان سفر خوب و سازنده را داشت. پیام این سفر و سفرهایی از این دست، عراق امن و بازگشت به آرامش است.

وی افزود: دیدار با آیت‌الله سیستانی نشان‌دهنده گفت‌وگوهای بین‌ادیان و تقریب مذاهب است و پیامی جز گفت‌وگو، صلح، دوستی و همکاری‌های تمدنی ندارد، برخلاف کسانی که به دنبال خشونت و افراطی‌گری هستند.

رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه با اشاره به مواضع آیت‌الله سیستانی اظهار کرد: پیام‌ مرجعیت عراق مانند توجه به عدالت و نقش ایمان در حل و فصل معضلات جهانی و توجه به رفع تحریم‌ها و همچنین تلاش برای احقاق حقوق حقه مردم فلسطین و... بسیار مهم است.

سیاست خارجی موضوع بده بستان جریان‌های سیاسی نیست

خطیب‌زاده درباره دخالت و مواضع افراد مختلف در سیاست خارجی تصریح کرد: سیاست خارجی باید در مسیر حرفه‌ای خود حرکت کند. سیاست خارجی موضوع بده بستان احزاب و جریان‌های سیاسی نیست و نه موضوع مجادلات کف خیابانی است.

وی با بیان اینکه موضوع سیاست خارجی امنیت ملی است، خاطرنشان کرد: براساس قانون اساسی، وزارت امور خارجه تنها صدا تبیین سیاست خارجی ایران است. در موضوع حساس برخی افراد باید وظایف خود با دقت انجام دهند. هرکس که با روندهای تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی آشنا باشد، می‌دانند کجا را نگاه کنند و کجا تبیین‌کننده مواضع ایران است.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره مثبت تلقی شدن دیدار وزیر امور خارجه ایرلند با روحانی درخصوص روابط ایران و آمریکا ابراز داشت: موضوع ایران و آمریگا ارسال پالس و سیگنال نیست بلکه اجرای موثر قطعنامه ۲۲۳۱ و رفع تحریم‌هاست. اینها نیازمند ارسال پالس نیست و موضوعات روشن و دقیقی است.

هنوز اقدام عملی از آزادسازی منابع ایران در کره ندیده‌ایم

خبرنگاری پرسید که آیا آزاد شدن سه میلیارد دلار از پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی، عراق و عمان را تایید می‌کنید که خطیب‌زاده پاسخ داد: هنوز اقدام عملی از منابع ایران در کره جنوبی شاهد نبودیم و منتظر اقدام کره هستیم.

جرمی هانت می‌داند اگر اقدامات مخربش نبود اتفاق امروز چند سال قبل رخ می‌داد

وی درباره اظهارات جرمی هانت وزیر امور خارجه سابق انگلیس درباره آزاد شدن نازنین زاغری بیان کرد: اظهارات ریاکارانه امروز جرمی هانت، اقدامات مخرب چند سال قبل او را نمی‌پوشاند. او می‌داند اقدامات مخربش اگر رخ نمی‌داد اتفاق امروز چند سال قبل رخ می‌داد. دولت انگلیس هم باید به یادش باشد پرونده‌های ایرانی‌هایی که بی دلیل در انگلیس دستگیر و برخلاف رعایت حقوق بشر و بدون اتهام زندانی شدند، همچنان در ایران مفتوح است و آن را پیگیری می‌کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اجرای تعهدات اروپا در برجام پیرو سفر وزیر امور خارجه ایرلند به تهران یادآور شد: اروپا تعهدات خود را انجام نداد. آنها بعد از خروج امریکا از برجام ۱۱ تعهد به ما دادند و هیچ کدام را انجام ندادند. تلاش اروپا از سوی هماهنگ‌کننده‌اش را با نیت مثبت نگاه می‌کنیم ولی آنها به تعهداتشان عمل نکردند.

خطیب‌زاده با بیان اینکه از سه کشور اروپایی برجام خواستیم به تعهداتشان عمل کنند، عنوان کرد: منتظر اجرای برجام از سوی اروپایی‌ها هستیم. پیام ایران روشن است. دیپلماسی مسیر بهتر و کم‌هزینه‌تری است. آنها هرچه زودتر به دیپلماسی برگردند، پاسخ‌های بهتری از ایران می‌گیرند. اقدامات کاهشی ایران هم بازگشت‌پذیر هستند.

وی درباره عقب‌نشینی سه کشور اروپایی از صدور قطعنامه علیه ایران در شورای حکام گفت: موضوع برجام ارسال پیام مثبت نیست. آنچه ایران در همکاری با آژانس انجام داد، یک پنجره دیپلماتیک بود. امیدوارم این مسیر همه طرف‌ها قدر بدانند چراکه مسیرهای قبلی را همه تجربه کرده و نتیجه آن را دیده‌اند.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه درباره اتهام‌زنی عربستان درباره حملات حوثی‌ها اظهار داشت: ریشه بحران در یمن، جنگی است که ولیعهد عربستان فکر می‌کرد سه‌ هفته‌ای با کشتن مردم یمن به پایان می‌رسد. 6 سال است که مردم یمن با دست خالی در برابر بمب‌های اروپایی و آمریکایی و همچنین سلاح‌های پیشرفته عربستان مقاومت کنند.

به گفته خطیب‌زاده، فرافکنی مشکل دولت سعودی را حل نمی‌کند بلکه این مشکل با پایان جنگ در برابر فقیرترین همسایه خود به پایان می‌رسد. ایران از ابتدا طرح سیاسی داد و برای پایان جنگ اعلام آمادگی کرد. امروز هم آمادگی دارد بیشترین کمک سیاسی را بکند اگر دولت عربستان از توهم جنگ بیرون بیاید.

وی درباره حملات دیروز حوثی‌ها اظهار کرد: ریشه آنچه امروز در یمن اتفاق می‌افتد، تجاوز ۶ ساله و ظلم آشکاری است که به چندین میلیون یمنی می‌رود. آنچه شاهدیم بمباران‌های کوری است که در بخش‌های مختلف یمن اتفاق می‌افتد. برخی پیوستگی‌هایی است و اینکه چگونه از القاعده برای سرکوب مردم استفاده می‌شود.

این دیپلمات ارشد اضافه کرد: هرچقدر عربستان زودتر جنگ را خاتمه و محاصره را پایان دهد، این امر به ابتکارات سازمان ملل و آمادگی‌های کشورهای مختلف برای حل و فصل موضوع کمک خواهد کرد.

خطیب‌زاده درباره تشکیل جلسه‌ای در شورای عالی امنیت ملی قبل از نشست شورای حکام و اتفاقات پیرامون‌آن خاطرنشان کرد: موضوعات و مباحث شورای عالی امنیت ملی رسانه‌ای نیست و دستور کارها و هرچه نیاز به اطلاع‌رسانی باشد، از سوی دبیرخانه آن اطلاع‌رسانی خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر آمریکا به برجام بازگردد، تهران درباره نحوه بازگشت واشنگتن حاضر به گفت‌وگو با آمریکا خواهد شد، ابراز داشت: ما سه مرحله را گفتیم "تعهد قطعی، اجرای موثر و بعد بازگشت به برجام". برجام تمامی جزییات را نوشته است. دولت فعلی آمریکا باید از اتوبانی که بر عکس رانندگی می‌کند، برگردد و در مسیر درست حرکت کند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۱۶
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
0
2
خب ندارید ملت چیکار کنن با این هم گرفتاری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
0
3
خانه داماد( امریکا ) عروسی است خانه عروس ( ایران ) هیچ خبری نیست .
ناشناس
|
United States
|
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
0
2
البته شما ووزارت خارجه بله
نمی گذارند تماس داشته باشید
اگر حتی قرار تماس هم باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
1
3
عدم مذاکره نشان از ضعف سیاسی است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
1
1
بقول بابا پنجعلی:
الکی میگه!!!
H
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
1
1
تو گفتي ما هم باور كرديم . خيالي نيست !
ابلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
1
1
اینم که کلا آیه یاس هست یک دفعه نشد بیاد صحبت کنه مردم احساس امید داشته باشن هر وقت خودش یا ظریف یا حتی خود رییس جمهور حرف میزنه تو دل مردم خالی میشه همش صحبت از نمیشه نمیکنیم نمیزاریم نمی پذیریم یه جوری هم اینا صحبت میکنند انگار مردم اونا تحت فشارن
قاسم
|
Iraq
|
۱۴:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
1
2
فعلا كه ملت ايران بازنده هستند. اينجا تورم كمر ملت و شكسته.فكر كردي اگر مذاكره نكنيد آمريكا ضرر ميكنه؟
ناشناس
|
France
|
۱۹:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
0
1
طرح امکان خرید سربازی برای سربازان معاف از خدمات رزمی در شورای پزشکی توسط نمایندگان مجلس یازدهم یا دولت دوازدهم تصویب شود. ( امکان تبدیل به معاف دائم )
کلیله و دمنه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
0
0
مقصر کسانی هستند که خیلی خوشبین و یا کاسب بودند و اطلاعات غلط میدهند و زمانی که باید دست به عصا حرکت میکردیم اقدام به اجرای مانورهای مختلف میکردند
ناشناس
|
Canada
|
۲۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
0
0
وزارت خارجه اگر مذاکره نکند نامه نگاری نکند چه بکند؟ چرا فقط پز ضد امپریالیستی میدهید؟ ژنرال جیاپ فاتح نبرد دین بین فو ویتنام با آمریکایی‌ها در حین جنگ کفت با دامن هم برای مذاکره با آمریکایی‌ها می‌رود!
ظاهرا در ایران برخی برای اعتبار نداشته خود حاضر نیستند رنج ملت را کاهش دهند
محمد علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
0
1
موضوع افغانستان "برگ مذاکراتی ما "با کسی نیست.

شرح حال حدسی:
در تهران میزبان طالبان بودیم. درست است .( برخی نوشتند هماهنگ با امور خاجه نبوده , کار نداریم )
اما انهایی که گفتند دوست نادان از دشمن بدتر است ,
حق داشتند .
یزدی زاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۹
0
0
......تا ثریا کج
مگر تصحیح خشت اول
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۹
1
0
بهتر است داشته باشید چون اوضاع بد جور خرابه
کرمانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۹
1
1
در نظام سابق , ریاض و تلاویو همه گونه تلاش برای
کنارزدن ایران از دوستی با امریکا میکردند , اکنون از موفقیت خودشان خشنود و همه گونه ترقند برای حفظ ان دارند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
0
0
دقیقه 90 هنوز نرسیده!
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین