کد خبر: ۷۰۰۲۱۲
تاریخ انتشار : ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۴

آغاز با کرونا پایان با صف مرغ!

کمتر از یک هفته تا پایان سال ۱۳۹۹ مانده است. سالی که با شیوع کرونا آغاز شد و مشکلات زیادی ایجاد کرد و حال آخرین روزهای خود را با تشکیل صف های طولانی برای خرید مرغ می گذراند.
آغاز با کرونا پایان با صف مرغ!
آفتاب‌‌نیوز :

افزایش قیمت مرغ تا ۳۰ هزارتومان در خرده فروشی ها و از آن طرف عرضه مرغ تنظیم بازاری ۲۰ هزارو۴۰۰ تومانی در میادین میوه و تره بار و برخی از خرده فروشی های سطح شهر باعث شده تا مردم این روزها برای خرید این کالای پروتئینی سبد غذایی خود در صف های طولانی بایستند و رعایت پروتکل های بهداشتی و عدم تجمع در این دوران به طور کل به فراموشی سپرده شود.

گرانی مرغ از چه زمانی شروع شد؟

روند افزایشی قیمت مرغ از دی ماه امسال آغاز شد و مرغ تنظیم بازاری ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومانی را در یک مرحله به ۲۲ تا ۲۳ هزارتومان و در مرحله بعد یعنی اواخر بهمن ماه در سطح خرده فروشی ها به ۲۷ تا ۳۰ هزارتومان رساند. در آن زمان بسیاری از فروشندگان علت افزایش قیمت مرغ را کاهش عرضه مرغ تنظیم بازاری در میدان بهمن (بزرگترین مرکز عرضه مرغ تهران) و خرید مرغ به صورت عمده بیش از نرخ مصوب اعلام کردند.

فعالان صنعت طیور نیز علت گرانی مرغ را افزایش مولفه های تولید مانند ذرت و سویا، جوجه و... اثرات آن را بر روی قیمت تمام شده تولید، عدم هم خوانی نرخ مصوب با قیمت تمام شده مرغ برای تولیدکنندگان، کاهش رغبت به تولید، تصمیمات جزیره ای و ممنوعیت خروج مرغ از برخی استان ها عنوان کردند.

با این وجود اما وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت از همان روزها وعده تعدیل قیمت ها و افزایش عرضه مرغ تنظیم بازاری را دادند. مثلا وزیر صمت در روزهای پایانی بهمن ماه اعلام کرد با توجه به نوسانات اخیر در بازار گوشت مرغ، وزارت جهاد کشاورزی در ستاد تنظیم بازار بیان کرده که ظرف ۳ روز آینده نسبت به عرضه گوشت مرغ در بازار اقدام می‌کند تا شرایط به حالت عادی بازگردد یا دبیر ستاد تنظیم بازار کشور در روزهای پایانی بهمن اعلام کرده بود که ذخایر مرغ منجمد در کشور کافی است و اگر تا آخر هفته قیمت مرغ عادی نشود از این ذخایر به بازار عرضه خواهد شد و اینکه در حال حاضر مشکلی در تامین نهاده مورد نیاز مرغداران وجود ندارد و نوسانات اخیر قیمت مرغ به دلیل اقدامات وزارت جهادکشاورزی در خصوص زمینه سازی برای تنظیم بازار موثر این کالا برای ایام نوروز و ماه مبارک رمضان بوده که به صورت موقتی در برخی استان‌ها نوسانات افزایش قیمت مرغ شده است ولی در در روزهای آینده شاهد کاهش قیمت مرغ خواهیم بود.

آیا وعده های مسئولان عملیاتی شد؟

در حالی که به نظر می رسید با وعده های مسئولان مربوطه بازار به زودی روی ثبات به خود ببیند و مردم دیگر نگران تامین مرغ با نرخ مصوب نباشند اما مشاهدات میدانی در هفته های ابتدایی اسفندماه حاکی از آن بود که نه تنها بازار مرغ به ثبات نرسید بلکه برخی از خرده فروشی ها یا مرغ کیلویی۲۰ هزار و ۴۰۰ تومانی نداشتند یا با قیمت های بالاتر یعنی ۲۸ هزارتومان، مرغ را عرضه می کردند یا اینکه با قطعه بندی کردن آن اقدام به فروش مرغ با قیمت های مختلف می کردند و البته فروشندگان هم گله های بسیاری از این داشتند که نمی توانند حواله مرغ تنظیم بازاری در میدان بهمن دریافت کنند.

البته در این میان موضوعات جدید تر ی هم در کنار مسائل قبلی مطرح شد. اینکه انحرافات شدیدی در توزیع مرغ بعد از کشتار وجود دارد و هیچ نظارتی برآن نیست و برخی ماشین های تحویل مرغ وارد میدان بهمن شده و همانطور هم خارج می شوند و یا حواله های سنگین بدون نظارت صادر می شود و اصلا معلوم نیست مرغ‌ها و حواله‌ها را به کجا می برند و در کنار آن نیز احتکار خانگی نیز صورت می گیرد.

وزارت جهاد کشاورزی چه کرد؟

مباحث مطرح شده در مورد کاهش عرضه مرغ در میدان بهمن باعث شد تا وزیر جهادکشاورزی شخصا از این میدان بازدید کند و در حین بازدید اعلام کرد که مشکل میدان بهمن در توزیع و نحوه نظارت برصنف بوده و وعده داد که با همکاری وزارت صمت این مشکلات به زودی حل خواهد شد.

وی همچنین اعلام کرد که مردم نگران تامین مرغ گرم نباشند، مرغ به اندازه کافی وجود دارد و علاوه بر توزیع مرغ گرم در بازار هزاران تن مرغ منجمد با کیفیت مناسب و قیمت ارزان نیز توزیع شده است.

آیا موضوع گرانی مرغ فقط انحراف در توزیع آن بود؟

در حالی که به نظر می رسید کمبودی در تولید وجود ندارد و فقط مشکل توزیع مرغ بعد از کشتار و در میدان بهمن بوده است اما اخیرا عباس قبادی- دبیر ستاد تنظیم بازار اعلام کرد که "به وزارت جهاد کشاورزی تکلیف شده بود که ۱۳۰ میلیون قطعه جوجه ریزی شود و در غیر این صورت مرغ به کشور وارد شود. نیاز کشور ۱۱۰ تا ۱۱۵میلیون قطعه جوجه است. وزارت جهاد می‌گوید این میزان تولید را انجام داده، اما برآوردها تایید نمی‌کند. " موضوعی که نیاز است وزارت جهاد کشاورزی در خصوص آن روشنگری های لازم را انجام دهد.

البته در این راستا هیات دولت روز گذشته به منظور ترمیم ذخایر راهبردی گوشت سفید کشور و با هدف تنظیم بازار و حمایت از مصرف کنندگان، به شرکت پشتیبانی امور دام کشور اجازه داد تا ۵۰ هزار تُن گوشت مرغ را با استفاده از ارز ترجیحی (۴۲۰۰ تومانی) خریداری و وارد کشور کند.

اگرچه واردات مرغ با ارز ترجیحی قطعا به شب عید نخواهد رسید اما باید دید که آیا این تصمیم دولت منجر به ساماندهی بازار مرغ می شود و آیا بالاخره مردم می توانند بدون نگرانی به هر میزانی که مرغ نیاز دارند تهیه کنند بی آنکه بخواهند در صف های طولانی بایستند و یا اینکه قرار است این مشکلات در سال 1400 هم ادامه دار باشد؟

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین