کد خبر: ۷۰۱۲۲۹
تاریخ انتشار : ۰۴ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۳
میراث جهانی یونسکو در ایران
بافت قدیم یزد به عنوان نخستین بافت تاریخی شهری ایران، ۱۸ تیر ۹۶ در چهل و یکمین اجلاس کمیته میراث بشری سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) در شهر کراکوف لهستان به ثبت جهانی رسید.
آفتاب‌‌نیوز :

قدمت استان یزد به پیش از اسلام و تاریخ سکونت بشر در این منطقه به قبل از هزاره سوم پیش از میلاد برمی‌گردد. این شهر اولین شهر خشتی ایران و دومین شهر از شهرهای تاریخی کل دنیا است.

از بناهای مهم می توان مسجد جامع کبیر یزد، مجموعه امیر چخماق، زندان اسکندر، بقعه دوازده امام و خانه های تاریخی نام برد.بافت تاریخی شهر یزد بعنوان بیست و دومین اثر ثبت شده در میراث جهانی یونسکو می‌باشد.

چند دهه اخیر ساخت و سازهای غیر اصولی در بافت تاریخی یزد انجام شده و یا تخریب‌هایی صورت گرفته اما با گذر زمان نظارت و پایش اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان و دستگاه‌های متولی و همچنین حساسیت دستگاه‌های ذی ربط نیز نسبت به بافت تاریخی گسترش یافته است.

امروزه تنها بناهایی مجوز احداث در بافت تاریخی را دارند که علاوه بر منطبق بودن با اصول و معیارهای معماری سنتی، با استفاده از مصالح متناسب با بافت و رعایت اصل بازگشت‌پذیری احداث شوند. بعد از ثبت جهانی بافت تاریخی یزد ، تخریب در بافت به شدت کاهش پیدا کرده و مرمت و بازسازی بناها افزایش داشته است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین