کد خبر: ۷۰۲۱۰۵
تاریخ انتشار : ۱۰ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۹
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور:
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: سال ۱۳۹۹ بیش از ۲۲ هزار میلیارد تومان از طریق واحد اجرای ثبت از معوقات بانکی وصول شده در حالی که در سال ۱۳۹۸ حدود ۹ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بوده است.
آفتاب‌‌نیوز :

ذبیح الله خدائیان امروز در حاشیه سفر ریاست قوه قضائیه به استان لرستان و در جلسه شورای اداری اداره کل ثبت اسناد و املاک این استان اظهار داشت: سال جاری از سوی مقام معظم رهبری با عنوان سال « تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی‌ها » مزین شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، وی افزود: شعار سال با توجه به معیارهایی که از نظر مقام معظم رهبری مهم هستند تعیین می‌شود و ما می‌بینیم که در طول سال‌های متمادی است که شعار سال در بحث کار و تلاش و تولید و رفع بیکاری و تقریبا بیشتر آنها با جهت اقتصادی بوده و این نشان دهنده این است که بهبود شرایط اقتصادی جامعه و مردم از نظر مقام معظم رهبری در اولویت سایرکارهاست.

معاون رئیس قوه قضائیه عنوان کرد: از این رو باید ببینیم چه نقشی می‌توانیم در تحقق شعار سال داشته باشیم چرا که نامگذاری شعار سال جهت را به ما نشان می‌دهد و ما به عنوان مسئولان این تکلیف شرعی و قانونی را داریم که در راستای منویات مقام معظم رهبری تمام تلاش خود را به کار ببریم.

خدائیان خاطرنشان کرد: معتقدم که سازمان ثبت اسناد و املاک هر چند یک سازمان تولیدی نیست اما در پشتیبانی از تولید و رفع موانع می تواند کمک شایانی به تحقق شعار سال کند.

نقش اساسی سازمان ثبت در دو شاخص مهم کسب و کار

وی با بیان اینکه شروع هر کسب و کاری که منجر به تولید و ایجاد کار و رفع بیکاری می‌شود کسب و کار است که از نظر بین المللی هم برای بهبود فضای کسب و کار شاخص‌هایی تعیین شده و کشورها بر اساس این شاخص‌ها ارزیابی و دسته بندی می‌شوند، افزود: سازمان ثبت در دو شاخص از 13 شاخص کسب و کار ، نقش اساسی در پشتیبانی از تولید و کسب و کار دارد که اولین شاخص ، ثبت شرکتها و دیگری تثبیت مالکیت‌هاست.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تأکید کرد: در این دو شاخص باید تمام تلاش خود را داشته باشیم که هم در ثبت شرکت‌ها، نهایت دقت صورت گیرد و هم ثبت شرکتها سریع و با سهولت و حتما بطور صحیح و بر اساس معیارها و مقررات صورت پذیرد که با ثبت شرکتهای صوری که زمینه سوء استفاده را فراهم می‌کنند مواجه نشویم.

لایحه ای برای نظارت سازمان ثبت بر فعالیت شرکتها بعد از ثبت

خدائیان گفت: برای تحقق این مهم، لایحه‌ای تهیه و تقدیم دولت شده و ظاهراً در دولت هم مراحل نهایی خود را طی کرده که در قالب آن در بحث ثبت شرکتها علاوه بر ثبت شرکت، نظارت هم خواهیم داشت تا اگر چنانچه کسانی برای یکسری از اهداف، شرکتهای صوری را به ثبت می‌رسانند شناسایی شوند و با متخلفان برخورد لازم صورت پذیرد تا مانع دور زدن قانون از سوی آنها شویم.

وی با اشاره به اینکه سازمان ثبت در راس تثبیت مالکیت‌ها چه مالکیت مادی و چه مالکیت معنوی بسیار نقش آفرین است، تصریح کرد: در بحث مالکیت معنوی ثبت اختراعات، ثبت علائم تجاری و طرح‌های صنعتی و حمایت داخلی و بین المللی از طرح‌های صنعتی و نشانهای جغرافیایی را بر عهده داریم.

عضو شورای عالی قضائی کشور افزود: در کنار این مباحث، بحث تجاری سازی و برند سازی نیز از جمله زمینه‌های فعالیتی است که سازمان ثبت می‌تواند در راستای رونق تولید و پشتیبانی از تولید انجام دهد که در این رابطه کارهای خوبی در سازمان صورت گرفته است.

وی بیان کرد: با این تلاش‌ها هم می‌توانیم سرعت در ثبت اختراعات داشته باشیم، هم در ثبت اختراعات و علائم تجاری حمایت لازم را در بازارهای داخلی و بین المللی داشته باشیم ، ضمن آنکه از مخترعین و تولید کنندگان و تجاری که این علائم را به ثبت می رسانند و زمینه را برای وجود آنها در بازارهای بین المللی فراهم کنیم.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه ارتباط بسیار خوبی بین سازمان ثبت اسناد به عنوان نماینده نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با سازمان جهانی مالکیت معنوی وجود دارد گفت: رتبه بسیار خوبی در این عرصه داریم که باز در این قسمت باید نهایت تلاش را داشته باشیم تا بتوانیم بهترین کمک را به تولید کشور داشته باشیم.

کمک به کسب و کار و رونق تولید با اجرای قانون کاداستر

خدائیان اجرای طرح کاداستر را یکی از محورهای بحث مالکیت مادی دانست و اظهارداشت: اجرای کامل این طرح در بهبود فضای کسب و کار موثر است و شرکتی که بعد از گذراندن مراحل مختلف به ثبت می رسد با گرفتن سند، در سرمایه گذاری ترغیب می‌شود و این امر به رونق تولید کمک شایانی خواهد کرد.

وی بحث بعدی دیگر برای کمک به تولید را وصول مطالبات بانکی اعلام کرد و اظهار داشت: برخی از افراد هستند که وامهای کلانی را برای تولید و یا کارهایی تجاری و کارآفرینی و امثال آن دریافت کرده‌اند اما در جاهای دیگری آنها را هزینه کردند و از طرف دیگر، مطالبات خود را بموقع پرداخت نکرده‌اند و این سرمایه کشور در مسیر صحیح به کار گرفته نشده که ما می‌توانیم با فعالیتی که همکاران ما در وصول این مطالبات دارند به بانکها کمک کنیم.

معاون رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: در سال 1399 بیش از 22 هزار میلیارد تومان از طریق واحد اجرای ثبت از معوقات بانکی وصول شده در حالی که در سال 1398 چیزی حدود 9 هزار و 600 میلیارد تومان بوده که این میزان بیانگر بیش از 2 برابر شدن وصول مطالبات بانکی در پایان سال 99 نسبت به سال قبل از آن است و این امر می تواند به چرخه اقتصاد و تولید کشور کمک کند.

اجرای کاداستر در سال 1399 چهار برابر چهار دهه گذشته

خدائیان گفت: در بحث کاداستر هم با تلاش و کوشش همکاران، کارهای بسیار عالی در سال 1399 اتفاق افتاده که در این سال چهار برابر چهار دهه گذشته کار شده است؛ در این بخش تمام تلاش ما تثبیت مالکیت مردم و دولت و همچنین صدور اسناد مالکیت بوده که باید با همین آهنگ که آغاز گردیده ادامه داشته باشد تا قانون کاداستر در مدت معینی که تعیین شده به اتمام برسد.

رئیس سازمان ثبت اسناد در بخش دیگر این جلسه موتور محرکه ادارات را مدیران معرفی کرد و بیان داشت: مدیر در صورتی می تواند موثر باشد که در پیشبرد کارها خودش جلودار بوده و درست مانند فرماندهان زمان جنگ که خودشان پیش قراول بودند و جلوتر از لشگر حرکت می کردند خودش هم در برنامه ریزی و هم در تصمیم گیری و اجرا پیشقدم باشد.

وی با تأکید بر لزوم داشتن برنامه کوتاه مدت ، میان مدت و بلندمدت به عنوان اولویت کار مدیران افزود: بدون برنامه حرکت کردن باعث سرگردانی می شود و فرد نمی‌تواند عملکرد خود را بسنجد و اگر یک مدیری در شهرستانی برنامه نداشته باشد، آن مدیر موفق نیست و به مرور دچار روزمرگی می‌شود و چشم انداز کار خود را نمی‌داند.

خدائیان عنوان کرد: مدیر موفق علاوه بر همه اینکه باید همه جانبه نگر باشد باید در درجه اول بر اساس نقشه راه حرکت کند و در اجرای برنامه اولویت بندی داشته باشد. بنابر این مدیران باید بر اساس برنامه های سازمان و بر اساس سند تحول قوه قضایی که بخشی از آن تحول در سازمان ثبت است اولویت بندی خود را مشخص کند.

معاون رئیس قوه قضائیه ضمن تقدیر از تلاشهای صورت گرفته در رشد قابل توجه پرونده‌های مختومه اجرا گفت: با همتی که در این بخش صورت گرفت تعداد مختومه نسبت به ورودی 300 تا 400 درصدرشد داشته است.

سنددار شدن اراضی کشاورزی و استفاده از هوش مصنوعی از برنامه های سال 1400 سازمان ثبت

خدائیان با اشاره به بندی از قانون بودجه امسال درباره اسناد اراضی کشاورزی گفت: امیدواریم با توجه به اینکه میزان زمین های کشاورزی بالا نیست بتوانیم یکساله سند مفروض اراضی کشاورزی کشور را صادر کنیم و مشکلات این بخش هم حل شود.

وی یکی از اهداف مهم سازمان ثبت را در کنار الکترونیکی و هوشمندسازی، استفاده از هوش مصنوعی دانست و گفت: اولویت الان کارهای ما در مرحله نخست، اجرای قانون کاداستر است چون اگر کاداستر انجام نشود با فساد مواجه می شویم و نمی توانیم این قسمت را هوشمند کنیم.

رئیس سازمان ثبت اسناد کشور خاطرنشان کرد: در کنار استفاده از هوش مصنوعی ، بهسازی ، نوسازی و تجهیز ساختمانها و سیستم‌ها، افزایش پهنای باند و سرعت در کارها و همچنین حل مشکل کمبود نیروی انسانی در دستور کار داریم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین