کد خبر: ۷۰۴۰۶۱
تاریخ انتشار : ۲۳ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۴
خود جوانان لبنانی رفتند و اقداماتی کردند. آمریکایی ها به جای این که دنبال این باشند چه کسی این کار را کرد بگویند چرا اشغالگری و حمایت کردند و کشتار و تخریب راه انداختند؟ پاسخ اشغال و تجاوز، دفاع است. حالا اگر آمریکایی ها دنبال این هستند که کسی را متهم کنند، بحث دیگری است.
آفتاب‌‌نیوز :

روزنامه خراسان گفت‌وگویی با حسین دهقان از نامزدهای نظامی انتخابات ۱۴۰۰ انجام داده است.

بخش هایی از این گفتگو را بخوانید؛

*شما در دولت های خاتمی، احمدی نژاد و روحانی با رویکرد سیاسی متفاوت عضو بودید. این نشانه چیست؟ آیا شما سیاست را بلدید یا منعطف اید یا با عرض پوزش نان به نرخ روز خور هستید؟

می توانم با شما مزاح کنم؟

بله حتما

شما چه زمانی نان خریدید و به چه نرخی؟ به نرخ روز خریدید و خوردید. اگر نرخ آن عوض شود، تقصیر کیست؟ من فکر می کنم بزرگ ترین مشکلی که کشور ما را در این زوایا قرارداده این است که دو جریان سیاسی میدان اداره کشور را تبدیل به عرصه زد وخورد سیاسی کردند. اگر یک فردی در فرایندهای قانونی رای بیاورد و رئیس جمهور شود، رئیس جمهور همه مردم است، رئیس جمهور یک قشر پیروز نیست اما گویا ذات سیاستمداری ما این است که رئیس جمهور همان بخش پیروز است پس در ادامه کار هم همان مقابله ادامه می یابد.

نکته مشترک شما در دولت احمدی نژاد و روحانی این بود که در میانه راه جدا شدید. علت را توضیح می دهید؟ اختلاف خاصی بود یا برای سکوهای بالاتر برنامه داشتید؟ به خصوص که روحانی برای حضور شما در دولتش به عنوان یک اصولگرا حرف های زیادی شنید.

من در سال آخر دولت خاتمی وارد بنیاد شهید شدم و مجموعه اقداماتی که انجام دادم باعث شد خودبه خود وضعیت خدمت من تداوم پیدا کند و در عین حال احمدی نژاد، من را اصولگرا هم می دانست هرچند این برچسب ها را قبول ندارم. احمدی نژاد هم دید من در بنیاد شهید می توانم کار کنم، حکم من را زد. ولی در دوره دوم به هر حال متاسفانه این وضعیت هست که افرادی که رئیس جمهور می شوند، یک سری اطرافیان و حامی دارند و می خواهند به صورتی به این ها پست و جایگاه بدهند که گویی بدهکار هستند. ممکن است رئیس جمهور هم می خواسته یکی از افراد نزدیک خودش را منصوب کند و این حق را برای رئیس جمهور طبیعی می دانم در عین حال که درست نمی دانم.

*اگر ایشان درخواست می کرد می ماندید؟

مشکلی نداشتم اگر می گفت بمانم، می ماندم.

*در دولت روحانی چه اتفاقی افتاد؟

در دولت دوم، روحانی علاقه داشت من در حوزه دیگری کار کنم که آن حوزه طبیعی بود با مشکلاتی مواجه می شد و به ایشان هم گفته شد این اتفاق نیفتد. به هر حال ایشان امیر حاتمی را که جانشین من بود، برای وزارت دفاع انتخاب کرد ولی این که من قهر کردم یا عزل شدم یا نمی خواستم کار کنم این طور نیست.

*حوزه ای که گفتید روحانی در نظر داشت، دبیر شورای عالی امنیت ملی بود؟

بله چنین بحثی مطرح شد.

*شما چند وقت قبل در توئیتی با حمایت از کارهای دولت روحانی در امور موشکی نوشتید:«برخی ادعا می‌کنند دولت روحانی درصدد از بین بردن توان موشکی کشور در خلال برجام بود اما این موضوع واقعیت ندارد، در همین دوره توان نظامی و قدرت موشکی کشور به سرعت توسعه پیدا کرد.» چند ساعت بعد، این توئیت از صفحه توئیتر شما حذف شد و در توئیتی جدید ‌نوشتید که «برای فدا شدن آمده‌ام، به هیچ جریان سیاسی وابستگی ندارم و...». این تصور ایجاد شد که تحت فشارهایی توئیت را پاک کردید. فکر نمی کنید برخی بگویند اگر شما با فشار ،یک توئیت را پاک می کنید، ممکن است در سمت رئیس جمهور هم با فشار کارهای دیگری بکنید؟

اولا که این دو توئیت هیچ ربطی به هم نداشت. این توئیت را من از یک منظر مخالف بودم و به این معنی نیست که در دولت روحانی وضع موشکی کشور تغییر نکرد. ما کارهای بسیار جدی در این حوزه داشتیم و من هم عضو دولت بودم که می تواند به عنوان کارنامه دولت تلقی شود. من علاقه داشتم که صدر و ذیلش تغییر کند و این طور نباشد که موشکی و برجام به هم ربط دارند.

*برخی کشورهای غربی در مقاطعی شما را متهم به دست داشتن در انفجار مرکز آمریکایی ها در بیروت کردند. واقعیت چه بود و فکر نمی کنید در آینده اگر رئیس جمهور شوید، بر روابط شما با کشورهای مدعی چنین مسائلی اثر سوء داشته باشد؟

از نظر من تاثیری ندارد.نگران نیستم و هیچ ترسی هم ندارم. این اتهامات را هم قبول ندارم. یک کشوری را اسرائیل اشغال و انواع جنایت را هم کرده است و بعد آمریکا و فرانسه برای حمایت از این وضعیت مستقر شدند. یک جوان لبنانی با غیرت اشغال سرزمینش و تحقیر وتوهین را تحمل می کند؟ خب با هر وسیله ای که بتواند به دشمن آسیب می زند. خود جوانان لبنانی رفتند و اقداماتی کردند. آمریکایی ها به جای این که دنبال این باشند چه کسی این کار را کرد بگویند چرا اشغالگری و حمایت کردند و کشتار و تخریب راه انداختند؟ پاسخ اشغال و تجاوز، دفاع است. حالا اگر آمریکایی ها دنبال این هستند که کسی را متهم کنند، بحث دیگری است.

*شما درخصوص برجام تقدیر شدید و مدال و سکه دریافت کردید. علت این که وزیر دفاع تقدیر شد، چه بود؟

آژانس بر مبنای اطلاعات دریافتی از سرویس های جاسوسی و منافقین پرونده ای برای ما درست کرد و در شورای حکام و شورای امنیت علیه ما قطعنامه هایی صادر شد. ما وارد فضایی شدیم که می خواستیم اتهام را رفع کنیم و بخش PMD قاعدتا در حوزه دفاعی مطرح می شد که حوزه ما بود. مسئولیتش را هم من به عهده گرفتم و کار را انجام دادیم البته اگر فضای سیاسی مثبت معطوف به حل مسئله در مذاکرات با ۵+۱ نبود رسیدن به نتیجه در این بخش از کار سخت تر و طولانی تر می شد. ما اساسا با آژانس بحث فنی و حقوقی کردیم و توانستیم همه اتهاماتی راکه تا ۲۰۰۳ به ما مربوط بود ، حل کنیم و آژانس اعلام کند ابهامی ندارد.

*برای همین سکه گرفتید و گفتید به کسی هم ربطی ندارد که سکه گرفتید؟

رئیس جمهور کشور حق دارد اگر افرادی کار مشخصی انجام دادند که مطابق آیین نامه مربوط شایسته تقدیر بود، بیاید و از فرد تقدیر کند. مدال می دهند و ممکن است هدیه مادی یا معنوی هم باشد.

*کسانی که می گویند سکه ها را پس بدهید معتقدند برجام از اول اشتباه و حتی خیانت بار بوده و چون نتیجه نداده پس آن اموالی را هم که بابت برجام به شما و وزارت خارجه ای ها داده اند، باید برگردانید.

ببینید برجام تصمیم نظام بوده و نتیجه برجام پذیرفته شد البته در اجرای برجام رهبری، مجلس و شورای عالی امنیت ملی ملاحظاتی داشتند اما تا مرحله برجام بحثی نیست. اجرای برجام است که مشکلاتی داشته و من هم که در اجرای برجام نبودم. از سوی دیگر اگر فردی خیانت کرده بالاخره کشور نظامات دارد و باید خائن را بگیرند و محاکمه و اعدام کنند و اگر بی دلیل به او هدیه ای داده شده دادگاه بررسی کند و حکم به پس دادن بدهد. این که ما بگوییم چون از نظر من برجام به نتیجه نرسیده پس فلان، درست نیست.

*حاضرید اعضای اصلی کابینه خود را نام ببرید؟

الان نه ولی اگر فضا به گونه ای باشد که اقتضا داشته باشد، شاید این کار را بکنم. حتما اسامی در ذهن من هست اما فعلا اعلام نمی کنم.


*احتمال دارد در نهایت به نفع کسی انصراف دهید؟

خیر، به نفع کسی کنار نخواهم کشید.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین