کد خبر: ۷۰۷۶۱۵
تاریخ انتشار : ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۵

تصاویر| طاق بستان؛ نمادی از فرماندهان تاریخ ایران

این مکان در شمال غرب شهر کرمانشاه و در انتهای بلوار طاق بستان که از دیگر مکان‌های زیبای این شهر باستانی است قرار دارد. ا
تصاویر| طاق بستان؛ نمادی از فرماندهان تاریخ ایران
آفتاب‌‌نیوز :

طاق‌بستان یکی از مکان‌های تاریخی و سرآمد در غرب سرزمین ایران به حساب می‌آید. این محوطه تاریخی با دارا بودن چندین آثار سنگ‌نگاره از دوره‌های مختلف تاریخی نماد و راهنمایی از فرهنگ و آداب و رسوم گذشته ایرانیان از سده سوم میلادی به بعد را به نمایش می‌گذارد.

شاخص‌ترین آثار در این مکان دو طاق با ابعاد متفاوت در کنار یکدیگر است که طاق بزرگ مربوط به دوره پادشاهی خسرو پرویز و طاق کوچک مربوط به شاهپور دوم و شاهپور سوم از دیگر فرماندهان تاریخ ایران باستان است.

در حاشیه این دو طاق سنگ نگاره فرشتگان بالدار اسب و فیل و قایق به چشم می‌خورد که با توجه به گفته‌های باستان شناسان نمادهایی از جشن و سرور در فرهنگ آن زمان است.

جدای از این آثار، وجود سنگ‌نگاره بزرگ دیگری که در فاصله چند متری در سمت چپ طاق کوچک گرفته نمایشی از پیروزی اردشیر دوم بر دشمن خود و ایستادن بر روی نعش آن که باستان شناسان آن را پادشاه روم می‌دانند در حال گرفتن حلقه‌ای روباندار از اهورا مزدا است.

در بالای این سنگ نگاره وجود چندین اثر دیگر از جمله پلکانی ۷۸ تایی و همچنین سنگ‌نگاره ایی تازه مکشوفه به شکل انسان در حال نیایش به چشم می‌خورد که همگی از جذابیت‌های این منطقه تاریخی به شمار می‌آید.

این مکان در شمال غرب شهر کرمانشاه و در انتهای بلوار طاق بستان که از دیگر مکان‌های زیبای این شهر باستانی است قرار دارد. از دیگر چشم اندازهای زیبای این محوطه تاریخی به و جود سرابی با همین نام یعنی طاق بستان می‌توان اشاره کرد که فراوانی آب خود را از کوه‌های سر به فلک کشیده کرمانشاه و آن هم از کیلومترها دورتر یعنی سلسله جبال پرآو وام می‌گیرد.

متاسفانه امروزه طاق بستان به علت دستکاری‌هایی که به منظور ثبت گردیدن آن در سازمان میراث جهانی صورت گرفت مانند گذشته جای زیبایی نیست. چشم اندازها محدود شده و رستوران‌های خارج از این محوطه کاملا در هم ریخته و ناموزون خودنمایی می‌کنند و بازدیدکنندگان را به جایی پر پیچ و خم و پستو های نازیبا می‌کشانند در حالی که در گذشته نه چندان دور این محوطه بسیار فراخ و دریاچه آن دارای حصارهایی زیبا بود که به واسطه خیابانی مملو از درختان سر به فلک کشیده قسمت شرق آن به غرب متصل می‌شد امروز اما با توجه به این دستکاری‌ها حتی تعداد بازدیدکنندگان کرمانشاهی نیز از آن بسیار محدود و کم شده است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین