کد خبر: ۷۰۸۲۰۴
تاریخ انتشار : ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۲

سازمان بهداشت جهانی واکسن چینی را تائید کرد

چین می گوید که در قدم اول دوزهای کافی برای جمعیت خود را تامین می‌کند و به جهان هشدار داده‌‌ که انتظارات خود را کنترل کند.
آفتاب‌‌نیوز :

سازمان بهداشت جهانی واکسن "سینوفارم" چین را تائید کرد.

این اقدام می‌‌تواند خبر بسیار مهمی در راستای پایان دادن به همه‌گیری کرونا به شمار آید.

سازمان بهداشت جهانی در روز جمعه استفاده اضطراری از واکسن سینوفارم چین را تائید کرد. این تائیدیه راه کشورهای فقیرتر برای دسترسی به یک دوز از واکسن و کمک به پایان همه گیری را آسان می‌کند.

تصویری از واکسن سینوفارم چین

سازمان بهداشت جهانی واکسن چینی را تائید کرد

این تائیدیه به سازمان بهداشت جهانی اجازه می‌دهد تا سینوفارم را وارد برنامه "کواکس" کند. کواکس (مخفف دسترسی جهانی به واکسن کووید ۱۹) طرحی بین‌المللی برای توزیع عادلانه واکسن و ابزارهای پیشگیری و درمانی کرونا در جهان است.

نیاز به این واکسن در شرایط کنونی بسیار شدید است.

کواکس قصد داشت بیش از 2 میلیارد واکسن کرونا را برای کشورهای در حال توسعه تهیه کند که به دلیل مشکلات در زنجیره تولید از این روند باز ماند و تا کنون تنها موفق به توزیع 50 میلیون دوز از آن شده است.

نیویورک تایمز در این باره نوشت: کشورهای ثروتمند در حال احتکار دوزهای واکسن هستند. هند به عنوان یکی از بزرگترین واکسن‌سازان جهان صادرات را متوقف کرده و با یکی از بزرگترین بحران‌های ویروس کرونا مواجه است. عوارض نادر استفاده از واکسن‌های "آسترازنکا" و "جانسوسن و جانسون" نیز باعث شده تا برخی از کشورها در استفاده از این واکسن مکث کرده یا دستورالعمل استفاده از آن را تغییر دهند.

با این حال تائید واکسنِ ساختِ شرکت "سینوواک" چین از سوی سازمان بهداشت جهانی می‌تواند دسترسی به واکسن قابل اعتماد در روزهای آینده را افزایش دهد.

سینوفارم اولین واکسن غیرغربی است که از سوی سازمان بهداشت جهانی تائیدیه استفاده اضطراری می‌گیرد.

اگرچه شرکت سینوفارم نتایج آزمایش فاز سه واکسن را برای دانشمندان منتشر نکرده است اما نهادهای نظارتی چین و برخی از کشورها واکسن سینوفارم را در ماه‌های اخیر تائید کرده‌اند و این واکسن پیشتر در بسیاری از کشورهای جهان تزریق شده است. بیشتر مشتریان واکسن‌های چینی تاکنون کشورهای کم درآمد آسیا، آمریکای لاتین و آفریقا بوده‌اند.

بی بی سی در این باره نوشت: سازمان بهداشت جهانی نیز در روز جمعه "کیفیت، اثربخشی و کیفیت سینوفارم" را تائید کرد.

این سازمان اعلام کرد که "اضافه شدن واکسن سینوفارم دسترسی بالقوه کشورهایی را که به دنبال ایمن کردن مردم و کادر درمان خود هستند" را تسریع می‌کند و توصیه کرد که واکسن به افراد بالای 18 سال تزریق شود.

براساس گزارش‌ها احتمال تائید واکسن دیگری از شرکت سینوفارم چین وجود دارد و استفاده از واکسن "اسپوتنیک وی" روسیه نیز در حال بررسی است.

نیویورک تایمز نوشت: "اندره تیلور" که داده‌های جهانی واکسن در موسسه سلامت جهانی "دوک" (Duke Global Health Institute) را تجزیه و تحلیل می‌کند، افزودن احتمالی دو واکسن چینی به برنامه جهانی "کواکس" را "تغییر دهنده بازی" خواند.

یک پرستار در حل برداشتن واکسن سینوفارم چینی در یک مرکز سلامت "کاراکاس" ونزوئلا/ عکس: رویترز

سازمان بهداشت جهانی واکسن چینی را تائید کرد

"تیلور" افزود: وضعیت در حال حاضر برای کشورهایی با درآمد متوسط و پائین بسیار ناامید کننده است و هر دوز مصرفی برای همه ما ارزشمند است. وی افزود: داشتن دو واکسن بالقوه از چین می‌تواند چشم‌انداز جهان در چند ماه آینده را تغییر دهد.

با وجود اینکه چین ادعا کرده می‌تواند تا پایان سال جاری میلادی به تولید بیش از 5 میلیارد دوز واکسن برسد اما مقامات چینی می‌گویند که آنها در قدم اول دوزهای کافی برای جمعیت خود را تامین می‌کنند. مقامات این کشور به جهان بیزار از همه‌گیری هشدار داده‌‌اند که انتظارات خود را کنترل کنند.

"یانژونگ هانگ" یکی از اعضای ارشد بهداشت جهانی در شورای روابط خارجی آمریکا در این باره گفت: زمان طلایی چین برای تمرین دیپلماسی واکسن است. مشکل این است که چین در این زمان با کمبود واکسن در سطح داخلی مواجه است. وی افزود: بنابراین انتظار نداریم که تا دو یا سه ماه آینده وضعیت هم‌گیری یا توزیع واکسن در جهان تغییر کند.

نیویورک تایمز نوشت: این تصمیم نشان دهنده تلاش در دیپلماسی واکسن و پر کردن خلا باقی مانده توزیع واکسن بین کشورهای غربی و کشورهای با درآمد کم یا متوسط است.

دواکسنهای چینی از لحاظ روش تولید با واکسن‌های فایزر و مدرنا متفاوتند.

دو واکسن مطرح چین از نوع واکسن غیرفعال هستند و به شیوه‌ای سنتی تر تولید شده‌اند. یعنی ویروس کشته شده را وارد بدن می‌کنند تا سیستم ایمنی بدن بدون خطر ابتلا به بیماری با آن مواجه شود.

واکسن‌های مدرنا و فایزر-بایوان‌تک واکسن آر.ان.ای هستند و در این واکسن‌ها بخشی از کد ژنتیکی ویروس کرونا به بدن تزریق می‌شود و به سیستم ایمنی بدن مواجهه با بیماری را می‌آموزد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین