کد خبر: ۷۰۸۴۹۶
تاریخ انتشار : ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۸

اردوغان؛ بزرگترین مشکل اروپا نداشتن صبر استراتژیک است

رئیس جمهور ترکیه در پیامی به مناسبت روز اروپا، عنوان داشت که بزرگترین مشکل این قاره نداشتن صبر و دیدگاه استراتژیک است.
اردوغان؛ بزرگترین مشکل اروپا نداشتن صبر استراتژیک است
آفتاب‌‌نیوز :

به نقل از آناتولی، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه در بیانیه‌ای به مناسبت «روز اروپا» اعلام کرد: بزرگ‌ترین مانع بر سر راه تبدیل شدن اتحادیه اروپا به یک بازیگر قدرتمند جهانی، فقدان صبر و چشم‌انداز استراتژیک است. بدیهی است که اتحادیه اروپا بدون کمک ما نمی‌تواند موجودیت قوی خود را حفظ کند.

رئیس جمهور ترکیه ابراز امیدواری کرده که اتحادیه اروپا از شر نابینایی استراتژیک خلاص شود. اردوغان با یادآوری اینکه اعلامیه «شومان» - که زمینه ادغام اروپا را فراهم کرده- از سال ۱۹۹۹، زمانی که نامزدی ترکیه برای عضویت در اتحادیه اروپا ثبت شد، تحت عنوان روز اروپا در این کشور گرامی داشته می‌شود، تأکید کرد وی کمک‌های مهمی به استقرار صلح، ثبات و رفاه در اروپا کرده است.

طبق این بیانیه، اردوغان با اشاره به اینکه اتحادیه اروپا اخیراً با چالش‌های بسیاری از جمله بحران پناهندگی، اسلام‌هراسی، بیگانه‌هراسی، شکنندگی مالی، خروج انگلیس از عضویت اتحادیه و همه‌گیری کووید ۱۹ مواجه شده، اظهار کرد: اتحادیه و غلبه بر این چالش‌ها که آینده را تهدید می‌کنند، بستگی به همبستگی، همکاری و سلطه مجدد یک چشم‌انداز جسور و فراگیر دارد. بزرگ‌ترین مانع بر سر راه تبدیل شدن اتحادیه اروپا به یک بازیگر قدرتمند جهانی، فقدان صبر و چشم‌انداز استراتژیک است. این اتحادیه به یک ساختار نهادی جدید، یک چشم‌انداز جدید و یک گفتمان فراگیر نو نیازمند است.

اردوغان با جلب توجه به این واقعیت که «کنفرانس آینده اروپا» که امروز به این منظور آغاز شد، با عزم درستی شروع به کار کرده اما از کشورهای نامزد دعوت نشده است، گفت: ترکیه که به لحاظ تاریخی، جغرافیایی و انسانی بخشی از اروپا محسوب می‌شود، آماده است تا سهم خود را در حل مشکلات پیش روی اتحادیه به جا آورده و تأثیرپذیری آن را افزایش دهد. بدیهی است که اتحادیه اروپا بدون کمک و حمایت کشور ما نمی‌تواند موجودیت قوی خود را حفظ کند.

اردوغان با بیان اینکه اتحادیه اروپا وعده‌های خود به ترکیه در مسیر عضویت کامل را عملی نکرده، گفت: این واقعیت است که برخی کشورهای عضو، مسائل دوجانبه خود با ترکیه را به راهروهای اتحادیه اروپا برده‌اند، روابط اتحادیه و ترکیه را به اسارت گرفته و قابلیت اتحادیه برای مبارزه با تهدیدهای جهانی را تضعیف کرده‌اند. با وجود استانداردهای دوگانه و موانعی که ترکیه با آن روبه‌روست، این کشور به رویکرد مصمم و تلاش‌ها در راستای هدف استراتژیک خود یعنی عضویت در اتحادیه اروپا، ادامه می‌دهد.

رئیس‌جمهور ترکیه در پایان خاطرنشان کرد: عضویت ترکیه، زمینه را برای ظهور اروپایی فراهم می‌کند که در سطح منطقه‌ای و جهانی فعال است و در منطقه خود، کل جهان و همچنین به شهروندانش امید القا می‌کند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین