کد خبر: ۷۱۲۱۸۷
تاریخ انتشار : ۱۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۷
یک فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: در ملاقات مهرعلیزاده با آقای خاتمی گزارش چرایی حضور ایشان در انتخابات مطرح بود، آقای خاتمی باتوجه به منش و روشی که دارند طبیعتا اجماع نظر اصلاح طلبان برایشان مهم است و از ایشان هم انتظار نمی رود که خارج از تصمیمات جمعی و برآیند نظر اصلاح طلبان بخواهند، کاری را انجام بدهند.
آفتاب‌‌نیوز :

«علی تاجرنیا»، فعال سیاسی اصلاح طلب،در رابطه با ممانعت صدا و سیما برای حضور او در برنامه گفت وگوی ویژه خبری گفت: علت ممانعتی که برای حضور من در آن برنامه صورت گرفت به هیچ وجه بحث محتوای مطالب نبود زیرا قرار بر این شد تا پیرامون خصوصیات شخصیتی و سوابق آقای مهندس مهرعلیزاده صحبت کنم. به عنوان کسی که قریب به ۲۲ سال با مهر علیزاده آشنایت دارم ایشان از من خواستند تا در جلسه حضور یابم اما دوستان صدا و سیما ترجیح می دادند که از سوی فردی مثل من حرفی زده نشود زیرا احساس می کردند ممکن است در یک بخش هایی مباحث ویژه تر شنیده شود و به همین دلیل هم صدا سیما اعلام کرد که دلیل ممانعت، شخص من بوده است. فکر می‌کردیم با توجه به اینکه کاندیداها این حق را دارند که افراد نزدیک خود را معرفی کنند، علی‌القاعده می‌توانستم حضور یابم. به نظر من حقی از ستاد آقای مهرعلیزاده تضعیف شد.

اودر ادامه در رابطه با عملکرد و توانایی های مهرعلیزاده بیان کرد: بعد از تشکیل دولت دوم روحانی عملا در حزب اتحاد حضور ندارم، به هیچ عنوان هیچ عضویتی در شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ندارم و عملا در حزب هیچ فعالیتی نمیکنم، بنابراین حضور من در کنار آقای مهندس مهرعلیزاده به معنای همراهی بخشی از حزب اتحاد ملت ایران با مهرعلیزاده نیست، مهندس مهرعلیزاده یک مدیر تکنوکرات است، فردی است که وجهه مدیریتی و اقتصادی او بر وجهه سیاسی اش غلبه دارد، ایشان یک چهره سیاسی کاملا اصلاح طلب هستند، مهندس مهرعلیزاده مسئولیتهای اجرایی و مدیریتی خودش را در دولتهای منتسب به جناح خط امام، اصلاحات و اعتدال سپری کرده است. طبیعی است که ایشان یک چهره اصلاح طلب هستند اما به منزله این نیست که همه احزاب گروه های اصلاح طلب ممکن است که ایشان را مورد حمایت قرار بدهند.

تاجرنیا بیان کرد: سازوکارهای نهاد اجماع ساز کاملا محترم و قابل فهم است، نهادی که همه کاندیداهای مورد نظرش رد صلاحیت شده کاملا حق دارد که در انتخابات پیش رو کاندیدایی نداشته باشد، اما جدای از حزبی و جبهه ای باید یک رویکرد فردی را در پیش گرفت. با توجه به پیچیدگی های فضای سیاسی و فراز و نشیب های سیاست ورزی امکان بهره برداری از هر فرصت برای حرفها و سخن های اصلاح طلبانه را باید مد نظر قرار داد و از آن استفاده کرد. حضور مهندس مهرعلیزاده و ماندن ایشان در صحنه انتخابات عمدتا با همین رویکرد همراه است اینکه چقدر موفق شوند که این مطالب را مطرح بکنند و یا چقدر مورد اقبال قرار بگیرند بخشی بستگی به خود ایشان دارد و بخشی هم به فضایی که در افکار عمومی وجود دارد.

او در خصوص بیانیه ستاد مهرعلیزاده مبنی بر دولت سوم خاتمی و دیدار او با خاتمی گفت: از این منظر که جریانات اصلاح طلب و احزاب گروه های سیاسی تاکید کنند کاندیدایی ندارند قابل احترام و درک هستند اما مهندس مهرعلیزاده یک چهره اصلاح طلب و بخشی از دولت موفق آقای خاتمی است، عنوان دولت سوم که توسط کاندیداهای دیگر ریاست جمهوری هم مورد استفاده قرار گرفته است به معنای وفاداری و تعهد است، طبیعتا این مسئله لوازمی دارد که بایستی در صحبتها و برنامه های آقای مهرعلیزاده متبلور بشود. در ملاقات مهرعلیزاده با آقای خاتمی گزارش چرایی حضور ایشان در انتخابات مطرح بود، آقای خاتمی باتوجه به منش و روشی که دارند طبیعتا اجماع نظر اصلاح طلبان برایشان مهم است و از ایشان هم انتظار نمی رود که خارج از تصمیمات جمعی و برآیند نظر اصلاح طلبان بخواهند، کاری را انجام بدهند.

تاجر نیا بیان کرد: گرچه فرصت بسیار کم است و نوع مدیریت انتخابات ریاست جمهوری به گونه ای است که احتمال تغییر فضا را ضعیف کرده اما می‌توان تحرکاتی را داشت که حداقل یک نسیم خوشی در حوزه طرح مطالبات و خواسته های اصلاح طلبان دمیده شود.

او در پاسخ به این سوال که فکر می کنید با توجه به اینکه از جناح اصلاح طلب دو کاندیدا بیشتر نمانده است نهایتا اجماع بر سر آقای مهرعلیزاده باشد یا آقای همتی گفت: اگر اصلاح طلبان بخواهند در ادامه مسیر کاندیدایی داشته باشند در حال حاضر امر بسیار دشوار و نزدیک به غیرممکن است زیرا در جایگاه یک جریان سیاسی کاندیداهای آنها رد صلاحیت شده اند، اگر چه چهره هایی مثل آقای مهرعلیزاده و آقای همتی چهره های اصلاح طلب و اعتدالی هستند اما طبیعتا فکر می کنم که این حق را برای جبهه اصلاح طلبان محفوظ می دارند که تا پایان انتخابات با روش فعلی حرکت کنند اما از آنطرف هم من معتقد هستم که این عقلانیت در جریان اصلاح طلبی وجود دارد که اگر احساس کنند که شرایط متفاوت است و خواسته های آنها در قالب شعارها و برنامه های کاری موجود جلو خواهد رفت طبیعتا واکنش آنها یا موضع گیری آنها نسبت به انتخابات ریاست جمهوری دچار تغییر بشود، در این رابطه علی الاصول به عنوان یک اقدام عمل گرایانه بحث احتمال رای آوری کاندیداها هم امر مهمی است که طبیعتا بایستی به آن توجه شود. بهرحال اگرچه ممکن است در اصلاح طلبی یک کاندیدا با کاندیدای دیگر متفاوت باشد اما فکر می کنم که به اصطلاح نگاه معطوف به نتیجه شرایط را به گونه ای سوق خواهد داد که آن کسی محتمل است که رای بیشتری را به خودش اختصاص بدهد طبیعتا باید مد نظر باشد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین