کد خبر: ۷۱۲۴۰۰
تاریخ انتشار : ۱۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۸
سعید جلیلی به سوالات اقتصادی مناظره پاسخ داد.
آفتاب‌‌نیوز :

سعید جلیلی به سوالی درباره اینکه در صورت رای آوردن در چهار سال آینده چه برنامه‌ای برای محرومیت زدایی دارید؟ پاسخ داد و گفت: یکی از بحث‌های مهم امام خمینی (ره) درباره محرومیت زدایی بود. مهمترین بحث این است که آیا قائل هستید به محرومیت یا نه؟ در نگاه اقتصادی، مردم و محرومین در اولویت نبوده‌اند. باید به جمهور مردم در اقتصاد توجه داشته باشیم. زمان انتخابات با هلیکوپتر صندوق رای به روستا‌ها می‌بریم، اما در روستای دورافتاده به فکر اقتصاد و معیشت مردم هستیم؟ اگر این نکته نباشد یعنی به فکر محرومین نباشیم، کار‌های نمایشی انجام می‌شود که برای مردم نیست.

وی ادامه داد: برای محرومیت زدایی باید ابتدا باور و اراده داشت سپس طرح و برنامه. ما چند برنامه داریم. معتقدیم باید حق مردم در زمینه انرژی را به آن‌ها بدهیم و طرحی به نام وان در این خصوص است. طرح دوم در زمینه سبد غذایی است. خداقل ۲۵۰۰ کالری در روز باید به مردم برسد که برنامه‌ای تهیه کردیم که سبد غذایی به خوبی توزیع شود که متاسفانه در این سال‌ها این توزیع مناسب نبوده است. درباره تفریح و سلامت مردم هم برنامه داشته و با همین امکانات و بودجه فعلی طرحی برای سفر مردم تهیه کرده ایم. طرح درباره سلامت مردم هم داریم.

****

در ادامه این مناظره سعید جلیلی در فرصت ۴ دقیقه‌ای که برای پاسخ به اظهارات دیگر کاندیدا‌ها و انتقاد نسبت به این اظهارات در اختیار داشت، در نقد سخنان همتی گفت: مردم سوال اساسی دارند که پاسخ مسائل اقتصادی مشخص است، ولی چرا اجرا نمی‌شود؟ پاسخ این است که این راهکار‌ها دنبال نمی‌شود. باید اراده و باور داشت به اجرای پاسخ‌ها.

وی ادامه داد: همتی فرمود چرا fatf تصویب نمی‌شود؟ اگر همین نگاه است که نتیجه این می‌شود. از ۴۲ بند fatf، ۳۹ بند را اجرا کردید، ولی فقط ۱۳ بند را قبول کرده است. عدم فهم مسئله موجب می‌شود که مسائل را حل نکنید. رویکرد شما اشتباه است. همتی جزئی از رویکرد غلط است که به جای کار واقعی کشور را با نمایش اداره می‌کند. مرد اقتصادی ما باید در میدان اقتصادی باشد نه در رسانه.

جلیلی تصریح کرد: سال ۹۱، ۷۰ هزار میلیارد دلار بدهی معوقه بانکی داشتیم، همتی آن موقع مدیر عامل بانک سینا بود. مسئولین مرتبط را جمع کرده و از آن‌ها خواستم بگویند چه کنیم. چرا آقای همتی همان موقع شکایت نکرد؟ در این هشت سال چه شده که الان همتی می‌گوید ۹۰ هزار میلیارد تومان بدهی در اختیار ۱۱ نفر است؟ پس شما چه کاره‌اید؟

وی تاکید کرد: یک نگاه اداره به زور کشور و حل یکی دو مسأله و fatf را بهانه حل نکردن سایر مسایل می‌داند. نگاه دیگر نیز این است که کشور توانمندی بالا دارد و نه تنها کشور می‌تواند اداره شود، بلکه می‌تواند جهش پیدا کند. دوستان به صراحت می‌گویند نمی‌شود، نه شما نمی‌توانید. ما می‌گوییم می‌شود. همانطور که قبلاً گفتم تحریم‌ها برداشته نمی‌شود و روزنامه‌ها تیتر زدند که تحریم‌ها برداشته می‌شود، ولی جلیلی می‌گوید، نمی‌شود.

****

سعید جلیلی در بخش سوم این مناظره در تشریح برنامه‌های اقتصادی دولت خود اظهار کرد: اگر می‌خواهیم کشور را به جهش برسانیم باید برنامه جدی اقتصادی داشته باشیم نه اینکه دنبال بهانه بگردیم. ارزش پول ملی وقتی ایجاد می‌شود که بتوانیم جهش تولید داشته باشیم. جهش تولید منوط به جهش صادرات و جهش صادرات منوط به تعاملات گسترده جهانی است و نباید معطل دو سه کشور باشیم.

وی ادامه داد: اگر صحبت می‌کنیم که در کشور تولید ثروت داشته باشیم یعنی باید یک برنامه جدی برای ارزآوری داشته باشیم. ارزآوری وقتی اتفاق می‌افتد که به همه دستگاه‌های دولتی ماموریت ارزآوری بدهیم. نه اینکه وزارت نفت، نفت نفروخت همه کار‌ها تعطیل شود یا بگوییم هر وقت fatf تصویب شد، کار می‌کنیم. همه وزارتخانه‌ها باید برای ارزآوری برنامه داشته باشند.

وی تاکید کرد:ما بررسی کردیم و در بخش‌های معدن، کشاورزی، نفت و گاز و برق می‌توانیم درآمد ارزی کشور را به صورت جهشی داشته باشیم نه اینکه بهانه fatf بیاوریم. در این زمینه‌ها دو برابر درآمد نفتی می‌توان درآمد داشت.

جلیلی همچنین گفت:باید برای همه دستگاه‌ها ماموریت ایجاد اشتغال داشته باشیم. بخش صنعت، کشاورزی، معدن و حتی علوم انسانی باید ماموریت ایجاد اشتغال داشته باشند، نه اینکه فقط کارمند اضافه کنیم. ما بررسی کردیم که در بخش پتروپالایشگاه نفت، گاز، بهینه‌سازی مصرف انرژی، شیلات، کشاورزی، محصولات باغی زراعی و دامی می‌توان جهش در اشتغال داشت. ما در این زمینه برنامه داریم.

جلیلی در پایان این بخش از صحبت‌های خود همتی را به مناظره در تلوبیون دعوت کرد.

****

سعید جلیلی در بخش دوم مناظره اول که بعد از تنفس ۱۵ دقیقه‌ای آغاز شد در پاسخ به دومین سوال خود مبنی بر اینکه چه برنامه‌ای برای استفاده از ظرفیت معادن کشور دارید، اظهار کرد: در کشور فرصت‌های بسیار ارزشمندی داریم که هر کدام می‌تواند پیشران اقتصاد کشور باشد مثل کشاورزی، صنعت، معدن و شیلات، دولت باید برنامه داشته باشد که با هر کدام از این موارد کشور را اداره کند.

وی با اشاره به لزوم استفاده از ظرفیت معدنی کشور اظهار کرد: مهمتر از کشف و استخراج معادن، ایجاد ارزش افزوده در داخل کشور است، زیرا یکی از مشکلات کشور ما خام‌فروشی مواد معدنی است. با ایجاد ارزش افزوده می‌توان ارزآوری داشت و اشتغال‌زایی کرد.

جلیلی با بیان اینکه معدن یکی از فرصت‌هایی است که می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد و موتور اقتصاد کشور را به راه بیندازد، خاطرنشان کرد: معدن حتی می‌تواند بخشی از هزینه‌های اساسی کشور را تامین کند. البته نباید بگوییم نمی‌شود عده‌ای نتوانستن خود را به کشور تسری می‌دهند.

وی تاکید کرد: ما باید به دنبال جهش کشور باشیم که بخش معدن می‌تواند به جهش کشور کمک کند و نباید فقط بگوییم که مشکل دو معدن را حل کرده‌ایم، بلکه باید در این زمینه دنبال جهش بود.

****

سعید جلیلی در پاسخ به آخرین سوال خود در مناظره اول با رقبا درباره شهرک‌های صنعتی اظهار کرد: از بسیاری شهرک‌های صنعتی بازدید کردم همه اذعان دارند که یکی از مهمترین موانع تولید تامین مالی است و اگر ما روزانه دوهزار میلیارد تومان خلق پول می‌کنیم، چطور این افراد مشکل تامین مالی دارند؟ این پول‌ها به کجا می‌رود و به دست چه کسی می‌رسد؟

وی افزود: عدم ثبات در مقرارت اقتصادی برای صادرات هم یکی دیگر از مشکلات این شهرک‌های صنعتی است. یکی از خواسته‌های این شهرک‌های صنعتی این است که ما را هم در این جلسات مقررات گذاری شرکت دهید و حرف ما را هم بشنوید.

این کاندیدای ریاست‌جمهوری تاکید کرد همه می‌گویند ما باید ده‌ها مجوز از ده‌ها سازمان و دستگاه بگیریم تا کار را انجام دهند. باید از ظرفیت دولت الکترونیک استفاده کنند و این موضوع را حل سازند.

****

سعید جلیلی در بخش جمع‌بندی سخنان خود با بیان اینکه موضوع اصلی این جلسه این است که نقش و هنر رئیس‌جمهور این است که چگونه می‌تواند برنامه‌های خود را به نتیجه برساند، اظهار کرد: سوال این است که چه تضمینی وجود دارد که رئیس جمهور برنامه‌های خود را به نتیجه می‌رساند؟ رئیس‌جمهور باید بگوید برنامه‌اش چه نتیجه‌ای دارد؟ هشت سال پیش اینجا مطالبی مطرح شد، اما کدامش انجام شد؟ کدام تحریم‌ها برداشته شد و دلار چند برابر شد؟

وی ادامه داد: ما می‌گوییم سال اول ۱۰۰ هزار، سال دوم ۱۲۶ هزار و سال چهارم ۲۵۳ هزار شغل ایجاد می‌کنیم که این‌ها قابل ارزیابی است.

این داوطلب انتخابات خاطرنشان کرد: رئیس‌جمهور باید به موقع تصمیم بگیرد و تصمیمش اجرایی شود. برخی مشکلات ما، ساختاری نیستند، بلکه مربوط به فرهنگ سیاسی کشور است و مربوط به این جناح و آن جناح هم نیست. باید بگوییم فرهنگ سیاسی غلط را چگونه کنار می‌گذاریم. به طور مثال کار با نمایش به نتیجه نمی‌رسد بلکه به کار واقعی نیاز داریم. به قول شهید حاج قاسم سلیمانی اگر آب را ول کنیم معلوم نیست به پای درخت برسد، بلکه باید مسیر آب را دنبال کرد. نمی‌شود فقط کشور را با بخشنامه اداره کرد.

وی در پایان با بیان اینکه می‌توان به بهترین شکل از ماشین دولت استفاده کرد، گفت: تعارفات سیاسی و جناحی مانع کار رئیس‌جمهور می‌شود. این‌ها را باید اصلاح کرد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین