کد خبر: ۷۱۲۵۴۳
تاریخ انتشار : ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۶
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: یکی از هنرهای رییس جمهوری این است که بین بازار پولی، سرمایه و بیمه هماهنگی ایجاد کند و ما برای این کار برنامه داریم.
آفتاب‌‌نیوز :

سعید جلیلی در برنامه «رئیس جمهور و جوانان» که از شبکه ۳ به روی آنتن رفت، اظهار کرد: یکی از هنرهای رییس جمهوری این است که بین بازار پولی، سرمایه و بیمه هماهنگی ایجاد کند و ما برای این کار برنامه داریم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: دوران نوجوانی و جوانی من با ایام دوران دفاع مقدس و جنگ همراه بود و امروز خوشحالم که جوانان ما می‌توانند نقشی مهم در آینده ایران داشته باشند.

وی اضافه کرد: همانطور که ما در عرصه‌های مختلف چون دفاع مقدس و انقلاب، جوانان را داشتیم و دشمنان دوست داشتند که دهه شصت تکرار نشود، اما امروز و در دهه ۹۰ جوانانی داریم که در عرصه‌های مختلف نقش آفرینی کردند و شهید حججی‌ها را دیدیم و در عرصه‌های علمی هم موفقیت‌های بزرگ داشتیم.

جلیلی تاکید کرد: بازار سرمایه، بازاری است که باید به تولید کشور اضافه کند و در بازار سرمایه باید پول بیشتر از کالا تولید شود. متاسفانه پول کشور در ۴۷ سال گذشته نزدیک ۴۲ هزار برابر شده اما کالا ۱.۷ برابر شده و این فاصله زیادی است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: زمانی که پول تا این حد افزایش پیدا کرده و تولید جا بماند مشکلاتی ایجاد می‌شود و راه حل آن به تولید و افزایش آن باز می‌گردد. نباید اجازه داد بازار سرمایه به بازار سفته و سوداگری تبدیل شود چرا که آرامش را بر هم می‌زند.

در سه ماهه نخست برای سهامداران خرد بورس امنیت ایجاد می‌کنیم

وی اضافه کرد: باید بین بازار پولی و بازار سرمایه هماهنگی وجود داشته باشد، این هنر رئیس‌ جمهور است که بتواند بانک مرکزی، بیمه مرکزی و سازمان بورس را با هم هماهنگ کند. باید تدبیری اتخاذ شود گه اگر کسی وارد این عرصه می شود اطمینان حاصل کند که مشکلی نیست و ما در سه ماهه نخست برای سهامداران خرد این امنیت را ایجاد خواهیم کرد.

جلیلی در پاسخ به سوالی درباره برنامه خود برای کم کردن فاصله طبقاتی در کشور گفت: عدالت و کاهش فاصله طبقاتی یکی از شعارهای انقلاب بوده و اگر می‌خواهیم با فقر مبارزه کنیم باید با تبعیض و بی‌عدالتی هم مبارزه کرد. یکی از کارهایی که رییس جمهور باید انجام دهد این است که توزیع عادلانه فرصت در سراسر کشور محقق شود و فرقی بین تهران و سایر استان های کشور نباشد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: متاسفانه امروز فاصله چشمگیری را شاهد هستیم که در برخی از شاخص‌ها خود را نشان می دهد. بانک‌های ما تسهلات می‌دهند اما ۵۰ درصد مردم از این تسهیلات استفاده نکرده‌اند و متاسفانه ۹۰ درصد آن نیز فقط به ۱۰ درصد رسیده است.

وی در ادامه گفت: یک مساله مهم وجود دارد و آن به بحث واردات و صادرات باز می‌گردد. واردات غلط مانع تولید می‌شود و کافی است تا تولیدکنندگان نتوانند در این عرصه رقابت کنند. برای همین مناطق آزاد شکل گرفت اما باید به ماهیت شکل‌گیری مناطق آزاد توجه کرد.

جلیلی با بیان اینکه ماهیت اصلی این مناطق این بود که سکویی برای صادرات کشور باشد، گفت: در تمام پایانه‌های مرزی باید رویکردی را در پیش بگیریم که اشتغال‌زایی و ارزآوری را به همراه داشته باشد. برای افزایش تولید باید میزان صادرات افزایش پیدا کند نه اینکه واردات بیشتر باشد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: دولت باید صادرات را یک وظیفه محوری برای همه دستگاه‌ها تعریف کند. در این شرایط همه باید پاسخگو باشند و بگویند چه برنامه‌ای دارند و این برای توسعه صادرات مهم است و شامل همه دستگاه‌های کشور خواهد بود.

وی تصریح کرد: هر جوان مرزنشین ایرانی باید یک صادرکننده برای کشور باشد نه اینکه به کولبری تن درهد.

جلیلی با اشاره به مصوبه افزایش مناطق آزاد در مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: باید ببینیم که آیا مناطق آزاد به نفع کشوراست یا خیر. اگر این مناطق برای صادرات کشور باشد، خوب است و باید افزایش پیدا کند. مناطق آزاد باید در پایان سال گزارش دهند و مشخص کنند که چه میزان صادرات داشته اند تا معلوم شود میزان صادرات و واردات به چه صورت بوده است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ادامه درباره حق مسکن برای هر شهروند ایرانی اظهار کرد: طبق قانون اساسی داشتن مسکن حق هر شهروند است و دولت وظیفه دارد که مسکن مردم را تامین کند. متاسفانه در 8 سال گذشته میزان ساخت مسکن از ۸۰۰ هزار واحد به ۳۰۰ هزار در سال کاهش پیدا کرد، به همین شکل شاهد کاهش میزان ازدواج هم بودیم. دولت باید برنامه داشته باشد تا حداقل در سال بتواند یک میلیون مسکن بسازد.

مدل و سبک مسکن مهر باید ادامه یابد

وی با اشاره به طرح مسکن مهر گفت: معتقدیم مدل و سبک مسکن مهر باید ادامه یابد و ایرادهای آن نیز برطرف شود. دولت باید تسهیلات اولیه و همچنین زمین ارزان را در اختیار مردم قرار دهد تا شاهد افزایش مسکن و رفع مشکلات باشیم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین