کد خبر: ۷۱۳۱۱۸
تاریخ انتشار : ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۴
نماینده آمریکا در آژانس اتمی با ابراز نگرانی از پاسخگو نبودن ایران به سوالات آژانس، خواستار واکنش شورای حکام در صورت تدام‌عدم همکاری تهران شد.
آفتاب‌‌نیوز :

نمایندگی آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز با تکرار اتهام‌زنی‌های «رافائل گروسی» مدیرکل این سازمان درخصوص مسائل پادمانی ایران، از شورای حکام آژانس خواست که نسبت به این مسائل نگرانی داشته باشد.

خبرنگار نشریه «وال‌استریت ژورنال» مستقر در بروکسل به نقل از نمایندگی آمریکا در آژانس اتمی گزارش داد: «همانطور که مدیرکل اشاره کردند، عدم پیشرفت در شفاف‌سازی سوالات حل‌نشده درباره مواد اتمی اعلام‌نشده، توانمندی آژانس برای راستی‌آزمایی از صحت و کمال اعلامیه‌های پادمانی ایران را شدیدا تحت تأثیر قرار می‌دهد و توانایی آن برای ارائه اطمینان از صلح‌آمیز بودن تمام مواد اتمی در ایران را تضعیف می‌کند».

نماینده آمریکا ادامه داد: «شورای حکام باید به اندازه مدیرکل درباره این مسائل شدیداََ نگران باشد. سوالات درخصوص فعالیت‌ها و مواد اتمی اعلام‌نشده در ایران، از تعهدات قانونی ایران کشور ذیل توافق فراگیر پادمانی که توسط ان‌پی‌تی ملزم شده، نشأت می‌گیرد. نمی‌توان این سوالات را کنار گذاشت. شکست در پاسخگو کردن ایران در این خصوص، هم یکپارچگی سیستم پادمانی بین‌المللی را تضعیف کرده و هم اینکه سابقه‌ای دردسرساز برای تلاش‌های جهانی جهت مطمئن‌شدن از پایبندی ایران به تمام تعهدات مرتبط باعدم اشاعه می‌شود».

بر اساس این گزارش، نمایندگی آمریکا در آژانس اتمی طی این بیانیه ضمن هشدار درباره عواقب صادرنشدن قطعنامه‌ای توسط شورای حکام علیه ایران، مدعی شد: «ما وعده مشابهی را درخصوص تعامل [ایران با آژانس] در ماه مارس شنیدیم و به میزان فزاینده‌ای ازعدم پیشرفت در آن وعده ناراضی هستیم».

خبرنگار وال‌استریت ژورنال به نقل از این بیانیه نوشت: «ایران باید از این فرصت‌های پایانی برای رفع‌کردن نگرانی‌های جدی پادمانی در شورای حکام استفاده کند، تا مطمئن شویم که ماه بعد جلسه‌ای با گزارش ناامیدکننده مشابه [جلسه اخیر] نداشته باشیم».

نمایندگی آمریکا با درخواست از شورای حکام برای اقدام علیه ایران، افزود: «ما از گزارش‌های دقیق آژانس اتمی قدردانی می‌کنیم. ما تقاضا داریم چنین گزارش‌هایی پیش از جلسه شورای حکام در ماه سپتامبر منتشر شود تا در صورت نیاز بتواند واکنش‌های ضروری را اتخاذ کند».

در پایان این بیانیه آمده است: «شورای حکام مسئولیت دارد که اقدام متناسب را برای حفظ یکپارچگی سیستم پادمانی بین‌المللی انجام دهد، سیستمی که ما برای مطمئن‌شدن از [فعالیت‌های صلح‌آمیز] در ایران و سراسر جهان، به آن نیازمند هستیم».

شامگاه چهارشنبه نیز «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت واشنگتن از اینکه ایران به سوالات آژانس اتمی درخصوص پیداشدن مواد اتمی اعلام‌نشده در مکان‌های اعلام‌نشده پاسخ نمی‌دهد، عمیقاََ نگران است.

مدیرکل آژانس اتمی روز دوشنبه با ادعای شفاف نبودن اعلامیه‌های پادمانی تهران، مدعی شد که این مسئله بر توانایی آژانس جهت اطمینان حاصل‌کردن از ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران تأثیر می‌گذارد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین