کد خبر: ۷۱۳۲۴۶
تاریخ انتشار : ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۵
قرمزی چشمان به معنای شرایط التهابی چشم است و دلایل مختلفی مانند سندروم خشکی و یا آماس پلک دارد.
آفتاب‌‌نیوز :

رگ‌های خونی در چشم معمولا زمانی ظاهر می‌شوند که در نزدیکی سطح چشم، متورم می‌شوند. بعضی از آن‌ها باعث ایجاد حس خارش و یا التهاب خواهند شد که شما را مجبور به مراجعه به چشم پزشک می‌کنند. قرمزی چشم علل گوناگونی دارد :

سندرم خشکی چشم

سندرم چشم خشک در بین افراد زیادی رایج است و زمانی اتفاق می‌افتد که یک نوع پارگی رگ در قسمت جلوی چشم اتفاق افتد. زمانی که چشمان شما بیش از حد خشک شود، کم کم قرمز می‌شود. زمانی که مدت زمان زیادی را مقابل صفحات الکترونیکی مثل کامپیوتر سپری کنید یا خواب کافی نداشته باشید یا به مدت زمان طولانی لنز بگذارید، به این سندرم مبتلا خواهید شد. اگر غده‌ها در این زمان‌ها عرق کنند و یا چربی ایجاد کنند، خشکی افزایش پیدا می‌کند. برای درمان خشکی چشم باید از اشک مصنوعی کمک بگیرید؛ اشک مصنوعی چشم را مرطوب نگه می‌دارد. با استفاده از اشک مصنوعی، قرمزی والتهاب چشم را می‌توان کاهش داد.

چشمان صورتی

در بعضی از موارد، چشمان قرمز از طریق چشمان صورتی ایجاد می‌شود که نوعی التهاب یا عفونت است که روی لایه بیرونی چشم اتفاق می‌افتد. این مورد معمولا به دلیل آلرژی‌ها، باکتری، ویروس یا مواد سمی رخ می‌دهد که معمولا مشکل جدی نیست، اما با خارش و سوزش و ترشح، اشک و ترشحات موکولی مانند حساسیت به نور همراه است.

در این شرایط باید به پزشک مراجعه کنید تا قبل از هر چیز علت مشخص شود و درمان مناسب را به شما بدهد. درابتدا پزشک علت عفونت چشم را مشخص می‌کند، اگر عفونت ویروسی باشد، ۳ تا ۲ هفته زمان برای درمان نیاز است. قطره‌های استروئید می‌تواند در درمان قرمزی و تورم عفونت ویروسی شدید مفید باشد. در صورت باکتریایی بودن عفونت، پزشک قطره چشمی آنتی بیوتیک تجویز می‌نماید که دارای اثر تسکین دهنده در عرض چند روز می‌باشد.

آماس پلک

آماس پلک باعث افزایش التهاب پلک و مژه می‌شود که به دلیل بهداشت ضعیف پلک اتفاق می‌افتد. غده‌های عرقی پلک، واکنش‌های آلرژیک و عفونت‌های باکتریایی می‌تواند عاملی برای آماس پلک باشد. در این شرایط احساس سوزش، پارگی قسمتی از چشم، خارش، پلک متورم و قرمز و چشمان خشک رخ می‌دهد. این وضعیت شیوع ندارد و معمولا آسیبی به بینایی نخواهد زد. در این مورد باید بهداشت چشم را به خوبی رعایت کنید و از اسکراب‌های مخصوص پلک استفاده کنید و از دارو‌های تجویز شده پزشک مصرف کنید.

اوویتیس

اوویتیس یک نوع قرمزی، التهاب، درد، تاری دید و حساسیت به نور را ایجاد می‌کند. علائم این مشکل معمولا به سرعت بدتر و وخیم می‌شود.در این مورد حتما باید درمان سریع را به کار بگیرید تا از مشکلات سخت‌تر بعدی جلوگیری کنید.

استفاده زیاد از قطره‌های چشم

آیا عادت دارید که بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب، از قطره چشم استفاده کنید؟ استفاده بیش از حد از قطره چشم در واقع علت اصلی قرمز شدن چشم است. استفاده مزمن از قطره چشم باعث التهاب رگ‌های خونی می‌شود. قبل از استفاده از هرگونه قطره چشم باید با پزشک مشورت کنید.

استفاده از لنز چشم

استفاده از لنز‌های چشم گاهی اوقات دلیل قرمزی چشم می‌باشند. در بعضی از افراد بلافاصله بعد از قرار دان لنز، متوجه قرمزی آن خواهند شد. اگر بعد از استفاده از لنز احساس ناراحتی کردید، احتمالا به قطرات مخصوص چشم نیاز دارید، این قطره‌ها مخصوص استفاده قبل از لنز هستند که از خشکی چشم جلوگیری خواهند کرد.

آسیب دیدگی

گاهی اوقات قرمزی چشم بر اثر آسیب دیدگی اتفاق می‌افتد. آسیب دیدگی چشم می‌تواند نتیجه استفاده مکرر از ریمل یا خاراندن چشم با انگشت دست باشد که احتمال انتقال آلودگی از این طریق زیاد است.

عفونت قرنیه

اگر قرنیه چشم عفونت بگیرد، رگ‌های خونی آن متورم و گشاد می‌شوند و سلول‌های آن، قرمزی زیادی را به وجود می‌آورند. در این شرایط قرنیه به اندازه کافی رگ‌های خونی در درونش ندارد. معمولا اکسیژن و مواد مغذی زیادی در این شرایط وارد چشم می‌شود و مواد مغذی بیش از حد زیاد، این عفونت را درون چشم به وجود می‌آورند. در چنین شرایطی باید درمان مناسب را در پیش بگیرید تا از کاهش دید و کوری جلوگیری کنید. این درمان معمولا آنتی بیوتیک‌ها را شامل می‌شود و می‌توان با دارو‌های ضد قارچ و یا ضد ویروس نیز به درمان آن‌ها پرداخت.

خونریزی

در مواقعی که خونریزی داخلی چشم اتفاق بیافتد، قسمت سفید چشم کاملا قرمز خواهد شد. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که یکی از رگ‌های خونی می‌ترکد و بافت جدیدی روی قسمت سفید چشم را می‌پوشاند. این خون جایی برای رفتن ندارد و در نتیجه پخش می‌شود. اگر این رگ‌ها خونریزی زیادی داشته باشند، خشکی بیش از حدی در چشم رخ می‌دهد. این پدیده وحشتناک است، اما باعث آسیب جدی و همیشگی به چشم نمی‌شود. بلند کردن اجسام بیش از حد سنگین، فشار دادن زیاد چشم، عطسه یا سرفه بیش از حد شدید می‌تواند این مورد را بدتر و وخیم‌تر کند.

در این شرایط حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا با انجام آزمایش علت مشخص شود و راهکار‌های درمانی را در پیش بگیرید. در این موراد، فشار چشم را اندازه می‌گیرند و به داخل چشم شما نگاه می‌کنند تا هرگونه آسیب را در آن تشخیص دهند.

آب سبز چشم

گاهی اوقات قرمزی چشم، سیگنالی برای وضعیت جدی است. این وضعیت جدی چشم یک نوع مشکل اورژانسی محسوب می‌شود که باید به سرعت درمان شود، ترشح سبز رنگ زمانی رخ می‌دهد که فشار درونی چشم با سرعت زیاد افزایش می‌یابد و باعث قرمزی و درد شدید می‌شود و تاری دید را نیز ایجاد می‌کند. در سریع‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید.

اپیس کلریتیس

این مورد نیز باعث التهاب لایه نازک و شفاف بافت چشم می‌شود که بین ملتحمه و صلبیه چشم است. اپیس کلریتیس باعث درد خفیف چشم و قرمزی خواهد شد. گاهی اوقات نیز لمس آن، باعث ایجاد حس درد می‌شود.
در بعضی از شرایط برای درمان آن، استروئید را تجویز می‌کنند.

آلرژی

چشمان قرمز بر اثر آلرژی با سوزش و خارش همراه است. در این حالت رگ‌های خونی در قسمت جلویی چشم، بزرگ‌تر می‌شود و مایع درون آن نیز باعث ورم خواهد شد.
درمان استاندارد برای آلرژی چشم به کاهش قرمزی آن کمک می‌کند. پزشک نیز دستورالعمل‌های مشخصی را به شما خواهد داد. برای از بین بردن التهاب و قرمزی چشم، در روز چند بار به مدت ۱۵ دقیقه از کمپرس سرد بر روی چشم استفاده نمائید، با پزشک در مورد آلرژی خود و نحوه کنترل آن صحبت مشورت کنید.
معمولا پزشک آنتی هیستامین تجویز می‌کند تا باعث کاهش پاسخ بدن به مواد حساسیت زا و التهاب شود. اما آنتی هیستامین ممکن است باعث خشکی چشم شود، بنابراین از اشک مصنوعی نیز به طور همزمان برای جلوگیری از خشکی چشم استفاده نمایید.

بارداری

بارداری باعث ایجاد تغییرات زیادی در هورمون‌های بدن می‌شود که این تغییرات می‌تواند تولید اشک را نیز تحت تاثیر قرار دهد؛ بنابراین باعث حساسیت چشمان شما می‌شود و ممکن است که چشمان شما به نور حساسیت پیدا کند.
استفاده کردن از لنز در دوران بارداری بسیار سخت و چالش برانگیز است. بسیاری از خانم‌های باردار ترجیح می‌دهند تا بعد از اتمام بارداری به جای لنز از عینک استفاده کنند.

سندروم بینایی کامپیوتر

چشمان خشک و قرمز می‌تواند بر اثر کمبود رطوبت باشد. اشک‌ها باعث تجدید رطوبت چشمان، هنگام پلک زدن می‌شوند و یکی از سریع‌ترین رفلاکس‌ها می‌باشند. پلک زدن چشم هنگام کار با کامپیوتر به نصف می‌رسد و در نتیجه خشکی و قرمزی را ایجاد می‌کند.

سیگار کشیدن

سیگار باعث آزاد کردن مواد شیمیایی مضر مثل فرمالدئید، آمونیاک و هیدروژن سولفید می‌شود. این مواد شیمیایی، حساسیت شدیدی را در چشم ایجاد می‌کنند و باعث التهاب خواهند شد.
سیگار کشیدن خطر ابتلا به آب مروارید را نیز افزایش می‌دهد که یک نوع تاری در لنز چشم است. ترک سیگار و یا تنفس در هوای آزاد و پاک راه درمان قرمزی چشم در این مواقع است.

شنا

بعضی از افراد بعد از سپری کردن مدت زمانی در استخر با قرمزی چشم مواجه می‌شوند که این قرمزی نیز بر اثر بزرگ شدن و حجیم شدن رگ‌های خونی در نزدیکی سطح چشم اتفاق می‌افتد. کلر موجود در آب استخر عامل این خارش و حساسیت است و به همین دلیل بهتر است که از عینک‌های مخصوص شنا استفاده کنید.
شستشوی چشم‌ها با نرمال سیاهن یا اشک مصنوعی در کاهش قرمزی چشم و تمیزی آن موثر است.

کمبود خواب

اگر خواب کافی نداشته باشید، چشمان شما این را نشان می‌دهد. چشم‌ها برای یک عملکرد صحیح و مناسب به به تولید مداوم اشک نیاز دارند که معمولا با پلک زدن اتفاق می‌افتد. اجازه ندهید که خواب شما طولانی شود و چشمانتان مدت زمان زیادی پلک نزند و با خشکی مواجه شود، از طرفی کمبود خواب نیز جریان مایع را در چشم کاهش می‌دهد که باز هم عاملی برای قرمزی و خشکی است. بیش از حد بیدار ماندن و کم خوابی عاملی مخرب برای از بین بردن سلامت کل بدن نیز می‌باشد.
اشک مصنوعی درمان سریع قرمزی چشم است. اما خواب ۷ یا ۸ ساعته و کافی در طی شبانه روز می‌تواند از قرمزی و خشکی چشم جلوگیری کند.

عوارض برخی دارو‌ها

تنها آنتی هیستامین‌ها اعث قرمزی وخشکی چشم نمی‌شوند. قرص‌های خواب آور و دارو‌های ضد اضطراب و حتی دارو‌های مسکن مانند ایبوپروفن نیز می‌توانن منجربه قرمزی چشم شوند. این دارو‌ها با کاهش جریان خون بافت داخل و اطراف چشم، آن را خشک و قرمز می‌نمایند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین