کد خبر: ۷۱۳۳۳۰
تاریخ انتشار : ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۷
مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ضمن توضیح اینکه آلاینده ازن چگونه تولید می‌شود، گفت: به گروه‌های حساس توصیه می‌کنیم که طی ساعات بعد ازظهر روزهای گرم سال از حضور در فضای باز خودداری کنند.
آفتاب‌‌نیوز :

محسن روشنی اظهارکرد: گاز ازن با وجود ساختار یکسان به دو دسته ازن خوب و ازن بد تقسیم‌بندی می‌شود بنابراین ازنی که در لایه‌های بالای جو قرار دارد و مانع رسیدن اشعه ماوراء بنفش به سطح زمین می‌شود، ازن خوب نام گرفته است. از این‌رو کارشناسان عنوان کرده‌اند که آسیب دیدن لایه ازن در لایه‌های بالای جو سبب به‌خطر افتادن سلامت انسان می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه چنانچه غلظت ازن در سطح زمین افزایش یابد، تبدیل به آلاینده‌ای خطرناک خواهد شد، تصریح کرد: به‌همین دلیل ازنی که در سطح زمین وجود دارد، ازن بد نامیده می‌شود و آلاینده‌ای است که عوارضی را برای سلامت انسان نیز به‌دنبال دارد.

روشنی با بیان اینکه آلاینده ازن از ترکیب سه اتم اکسیژن ایجاد می‌شود، گفت: این آلاینده به‌طور مستقیم از اگزوز خودروها خارج نمی‌شود بنابراین به‌طور مستقیم حاصل احتراق و منابع آلاینده نیست. از این‌رو به ازن، آلاینده ثانویه گفته می‌شود.

مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران افزود: پیش‌سازهای آلاینده ازن ترکیبات آلی فرار و اکسیدهای نیتروژن هستند. ترکیبات آلی فرار به‌ویژه در کلانشهرهایی مانند تهران بیشتر از تبخیر بنزین به‌وجود می‌آیند. به‌طور مثال ترکیبات آلی فرار هنگام سوخت‌گیری خودروها یا انتقال سوخت از تانکرها، تبخیر می‌شود و به هوای تنفسی راه می‌یابند. علاوه بر این هنگامی که درِ باک خودرو برداشته می‌شود، مشاهده می‌کنیم که ترکیبی گازمانند از آن خارج می‌شود. این بخار بنزین حاوی ترکیبات آلی فرار است.

وی در ادامه درباره دیگر پیش‌ساز آلاینده ازن که اکسیدهای نیتروژن یا آلاینده NOx است، توضیح داد: منبع تولید این آلاینده، احتراق است اما با توجه به بررسی‌های انجام شده ترکیبات آلی فرار نقش پررنگ‌تری در تولید آلاینده ازن دارند.

به گفته روشنی پیش‌سازهای آلاینده ازن شامل ترکیبات آلی فرار و ناکس درصورت افزایش دمای هوا و عموماً بین ساعات ظهر تا عصر یعنی بین ۱۲ تا ۱۸ به‌ویژه در روزهای گرم سال، سبب افزایش غلظت آلاینده ازن می‌شوند. از آنجایی که این آلاینده اکسیدکننده‌ای قوی است و اثرات خطرناکی روی سلامت دارد، توصیه می‌شود که کلیه افراد به‌ویژه گروه‌های حساس مانند بیماران قلبی و ریوی، کودکان، سالمندان و زنان باردار حتی‌المقدور طی بازه زمانی ذکر شده از حضور در فضای باز خودداری کنند.

مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در پایان اظهارکرد: سایت و اپلیکیشن شرکت کنترل کیفیت هوای تهران به‌صورت آنلاین شاخص ازن در تهران را نمایش می‌دهد. از این‌رو کلیه افراد می‌توانند اطلاعات کیفیت هوای تهران را از این طریق دریافت کنند.

به گزارش روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، آلاینده ازن از ابتدای خرداد ماه تاکنون طی دو روز کیفیت هوای پایتخت را در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داده است. از سویی دیگر این آلاینده در سال گذشته نیز طی ۴۲ روز موجب تغییر شاخص کیفیت هوا به شرایط نامطلوب شد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین