کد خبر: ۷۱۴۷۵۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۱
رئیس شبکه بهداشت وزارت بهداشت گفت: هم‌اکنون تنها تزریق نوبت دوم سالمندان بالای ۷۰ سال انجام می‌شود و تزریق نوبت اول برای جاماندگان و دیگر گروه‌های سنی این فاز۶۰ و ۶۵ سال به بالا منوط به تامین واکسن‌های جدید خواهد بود.
آفتاب‌‌نیوز :

«فاز دوم واکسیناسیون علیه کرونا در حالی از روز یکشنبه از سر گرفته شد که بر اساس اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت هم‌اکنون تنها تزریق نوبت دوم سالمندان بالای ۷۰ سال انجام می‌شود و تزریق نوبت اول برای جاماندگان و دیگر گروه‌های سنی این فاز (۶۰ و ۶۵ سال به بالا) منوط به تامین واکسن‌های جدید خواهد بود. در دیگر استان‌ها هم وضعیت بر همین منوال است و با ازسرگیری واکسیناسیون اولویت تزریق نوبت دوم برای رده سنی ۷۰ سال به بالا انجام می‌شود؛ اتفاقی که صبح روز گذشته باز هم تجمعات زیادی را مقابل مراکز تجمیعی تزریق واکسن رقم زد اما بسیاری از مراجعان تنها با یک پاسخ از سوی عوامل اجرایی مراکز بهداشتی مواجه شدند: «منتظر پیامک وزارت بهداشت باشید و بعد مراجعه کنید.»

جعفر صادق تبریزی، رئیس شبکه بهداشت وزارت بهداشت، در همین زمینه توضیحاتی به همشهری می‌دهد. به‌ گفته او سیاست وزارت بهداشت این است که هر تعداد واکسن تامین‌شده را برای تزریق و تکمیل دوز اول برای آنها که در اولویت‌اند و جا مانده‌اند و دوز دوم برای آنها که دوز اول را قبلا دریافت کرده‌اند، در نظر بگیرد: «فرض کنید اگر قصد ما واکسیناسیون ۵۰۰ نفر باشد قطعا هزار واکسن را برای تزریق ۲ نوبت آنها در نظر می‌گیریم. بنابراین جمعیت جدیدی اعلام نمی‌شود؛ مگر این که واکسن کافی برای تزریق جدید وجود داشته باشد. تنها در آن صورت است که گروه سنی جدید اعلام و واکسن نوبت دوم برای آنها ذخیره می‌شود.»

بر اساس اعلام این مسئول در وزارت بهداشت، برای افرادی که از طریق سامانه salamat.gov.ir اقدام به ثبت‌ نام کرده‌اند و در نوبت اول تزریق واکسن هستند، همچنین برای افرادی که منتظر دریافت دوز دوم واکسن هستند حتما پیامک فرستاده می‌شود. بنابراین سالمندان پیش از دریافت پیامک به مراکز بهداشتی که کار تزریق واکسن را انجام می‌دهند، مراجعه نکنند. در حال حاضر هم با ورود محموله جدید و توزیع آن در دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، تزریق دوز دوم سالمندان بالای ۷۰ سال تسریع شده است.

تبریزی با اشاره به کسری حدود ۳۰۰هزار دوزی برای تزریق مرحله دوم می‌گوید: «با ورود محموله بعدی واکسن، در این هفته، کمبود واکسن جبران می‌شود و بعد از آن می‌توانیم تزریق جامانده‌های ۷۰ سال به بالا را انجام دهیم.»

بر اساس اعلام او، حدود ۷۰ درصد سالمندان ۷۰ سال به بالا دوز اول واکسن را دریافت کرده‌اند. هم‌اکنون هر میزان واکسن وارداتی به کشور برای نوبت دوم در نظر گرفته شود، با اطمینان از تامین‌شدن واکسن به میزان کافی برای گروه‌های سنی جدید، سراغ رده‌های سنی ۶۰ و ۶۵ سال خواهیم رفت. این مسئول با اشاره به تسهیل واردات واکسن کرونا، هم توضیح‌هایی داد: «توزیع یک میلیون دوز واکسن وارداتی کرونا از روز شنبه آغاز شده و علاوه بر آن قرار است یک‌میلیون دوز دیگر واکسن کرونا در یکی -دو روز آینده وارد شود. بنابراین احتمالا به‌زودی گروه سنی دیگری را برای دریافت واکسن اعلام کنیم. جامانده‌های از واکسن هم نگران نباشند؛ چراکه واکسن آنها محفوظ است و با ثبت‌ نام در سامانه تزریق برایشان صورت خواهد گرفت.»

در این میان، با توجه به نگرانی برخی از سالمندان درباره تأخیر در دریافت دوز دوم واکسن، مسعود مردانی، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا، روز گذشته گفت: «بر اساس اطلاعات سازمان جهانی بهداشت، ۳ تا ۴ هفته پس از تزریق دوز اول واکسن کرونا، دوز دوم باید زده شود. اگر دوز دوم واکسن در دسترس نبوده و در واقع تزریق دوز دوم به تأخیر افتاد، عارضه خاصی ایجاد نمی‌شود اما پس از دسترسی، دوز دوم واکسن هم باید تزریق شود.»

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
جواد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۱
0
0
البته تنها چیزی که در حکومت اسلامی به ما یا داده اند گفتن انشالله و نشستن تا علف زیر پایتان سبز شود ، می باشد . برای کدام یک از افرادی که دز اول را دریافت کرده اند پیاما برای زمان و محل تزریق دز دوم امده است . البته چیز دیگری که هم به ما یا داد ه اند دروغ گفتن است با بهانه اینکه مصلحت امیز بوده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین