کد خبر: ۷۱۵۲۱۹
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار : ۰۴ تير ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۸
در حالیکه این روزها را مسئولان، روزهای پایانی مذاکرات بر سر برجام و رفع تحریم‌ها می‌دانند، کارشناسان معتقدند که با تزریق منابع ارزی بلوکه شده به بازار ارز، روند بازار فورا کاهشی می‌شود و در این شرایط، نرخ دلار قابلیت رسیدن به زیر ۱۵ هزار تومان را دارد اما با وجود متضرر شدن تولید از کاهش نرخ ارز و موقتی بودن روند کاهشی، تمرکز بر تثبیت نرخ ارز بیشتر ضرورت پیدا می‌کند.
آفتاب‌‌نیوز :

مذاکرات وین و اخبار مثبت منتشر شده از آن، موضوع جدیدی نیست و در زمستان سال گذشته نیز اخبار خوشی از توافقات دو جانبه، رفع تحریم‌ها و آزادسازی منابع ارزی ایران مطرح شد، اما صرفا در حرف و خبر باقی ماند و عملیاتی نشدند.

این‌بار، بیش از پیش مسئولان از روزهای پایانی مذاکرات و رفع تحریم‌ها سخن می‌گویند؛ به گونه‌ای که رئیس جمهور در روزهای اخیر بر برداشتن تحریم‌ها در آینده نزدیک و سرازیر شدن سرمایه‌ها به ایران تاکید کرده است.

همچنین، در آخرین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت ورود منابع ارزی آزاد شده کشور به فرایندهای تبادلات مالی مورد بررسی قرار گرفت و بانک مرکزی نیز در آن جلسه گزارشی از تمهیدات در نظر گرفته شده برای فعال‌سازی منابع ارزی بلوکه شده کشور پس از رفع تحریم‌ها در چرخه بازار مالی و سرمایه‌ای کشور ارائه کرد.

بنابراین، تصمیم مسئولان براین است که با انجام توافقات برجامی و رفع تحریم‌ها، منابع ارزی آزاد شده به موجب آن وارد بازارها شود که در پی آن با افزایش تزریق منابع به بازار ارز، قیمت‌ها در این بازار روند کاهشی پیدا می‌کند.

در این بین، برای مشخص شدن روند کاهش قیمت‌ها در بازار ارز پس از رفع تحریم‌ها نگاهی به وضعیت قیمت دلار در بازار ارز طی سه ماهه ابتدایی سال جاری حاکی از آن است که این نوع ارز در بیشترین حالت به کانال ۲۴ هزار تومان و در کمترین حالت به کانال ۲۰ هزار تومان راه یافته است؛ به گونه ای که دلار اولین ماه سال را با ۲۵ هزار تومان شروع کرده و در روزهای پایانی این ماه با کاهش نوسانات موجود به ۲۳ هزار تومان رسیده است.

همچنین، بررسی نرخ دلار در دومین ماه سال بیانگر این است که میانگین نرخ فروش این نوع ارز در بازار آزاد به صورت تقریبی معادل ۲۲ هزار و ۸۴۵ تومان بوده و برای مدتی با کاهش ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ تومانی مواجه شده اما در روزهای پایانی اردیبهشت افزایش نسبی یافته است.

در سومین ماه از بهار ۱۴۰۰ نیز، قیمت دلار نسبت به آخرین روز ماه قبلش، دو روزی کاهشی بود اما مجدد روند افزایشی به خود گرفت و در کانال ۲۳ و ۲۴ هزار تومان در نوسان بود تا اینکه سومین ماه از سال جاری را با نرخ ۲۴ هزار تومان به پایان برد که میانگین نرخ دلار در این ماه در بازار آزاد به صورت تقریبی بیش از ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان بوده است.

در حالیکه قیمت دلار در بهار ۱۴۰۰ میانگین ۲۲ هزار تومان بوده است، گفته می‌شود با رفع تحریم‌ها، آزادسازی منابع ارزی و تزریق آن‌ها به بازار ارز در آینده شاهد کاهش نرخ ارز خواهیم بود و کارشناسان اقتصادی محدوده ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان را برای این کاهش بیان می‌کنند اما آن‌ها معتقدند که کاهش نرخ ارز موقتی است و پس از مدتی دوباره روند قیمت‌ها در بازار ارز صعودی می‌شود که ضرورت تثبیت نرخ ارز را مشخص می‌کند.

در این زمینه کامران سلطانی زاده - عضو کانون صرافان - می‌گوید از آنجا که اخبار مثبتی از آرامش و ثبات سیاسی دیپلماسی، برجام و رفع تحریم‌ها منتشر می‌شود، در آینده نزدیک قیمت ارز به تعادل بهتری برای کاهش می‌رسد. بنابراین، فعلا خریداران در بازار ارز صبر کنند.


البته از آنجا که کاهش بیش از اندازه نرخ دلار به ضرر تولید داخلی است، باید تمرکزها پس از رفع تحریم‌ها بر تثبیت نرخ دلار باشد که کامران ندری - یک کارشناس اقتصادی دیگر - بهترین محدوده برای تثبیت نرخ دلار را در ۲۰ هزار تومان می‌داند.


بنابراین طبق تاکید کارشناسان، پس از رفع تحریم‌ها بانک مرکزی دو وظیفه مهم در پیش دارد که یکی چگونگی فعال سازی منابع ارزی بلوکه شده در بازار مالی و سرمایه‌ای کشور و دیگری تثبیت نرخ ارز در محدوده‌ای است که تولیدات داخلی کشور از کاهش نرخ ارز متضرر نشوند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۲
kmp
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
0
1
نظر كارشناس شما خطاي محض است و احتمالا هدف از اين نظرسازي جلوگيري از ضرر بيشتر محتكرين چند هزار ميلياردي بازار است متاسفانه اميد توافقي باقي نمانده اگر توافقي حاصل شود نرخ واقعي دلار در حدود 6 هزار تومان و احتمالا نرخ مصلحتي آن در واقعيت 10 الي 12 هزار تومان خواهد بود. بيشتر نخواهد بود لطفا جهت جلوگيري از سودجويان و محتكران و براي كنترل افكار عمومي "تبليغات متني و خبري" در مورد نرخ ساختگي و آينده ارز نپذيريد! همه ميدانند قبل از برجام دلار 4 هزار تومان بود ايندفعه حداكثر 8 تومن هم زياد است احتمالا شما از محتكرين كالاهاي ميلياردي پول گرفته ايد براي مديريت افكار مردم قيمت سازي كنيد وگرنه دروغ پخش نميكرديد آقاي رئيسي هم گفت نرخ ارز اين ها نيست و پايين مي آيد اين كار را نكنيد مردم در فشارند. ان شاءالله به اميد كم و واقعي شدن نرخ ارز...
kmp
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
1
1
اولا دليلي بر دلار قيمت بالا وجود ندارد
ثانيا همه ميدانند قبل از برجام دلار 4 هزار تومان بود
ثالثا آقاي رئيسي هم گفت نرخ ارز اين ها نيست و پايين مي آيد
چهارم و رابعاً احتمالا شما از محتكرين كالاهاي ميلياردي پول گرفته ايد براي مديريت افكار مردم قيمت سازي كنيد يا اينكه قصد ضربه به دولت بعدي را كه در نقطه مخالف فكري شما قرار دارد را داريد
وگرنه دروغ و قيمت ساختگي و غيرمنطقي و قيمت سازي كذب و بي پايه و بي دليل پخش نميكرديد
اين كار را نكنيد مردم در فشارند! من هم فقط بخاطر خدا و مردم مي نويسم نه ديدگاه حزبي گروهي!
نظر كارشناس شما خطاي محض است و احتمالا هدف از اين نظرسازي جلوگيري از ضرر بيشتر محتكرين چند هزار ميلياردي بازار است كه كالاهاي ميلياردي را گران خريده و انباشته اند و شما پول گرفته ايد با اين نرخها جلوي ضرر آنها را بگيريد!
اگر ان شاءالله تحريمها رفع شود ايندفعه حداكثر 8 تومن هم زياد است
ان شاءالله به اميد كم و واقعي شدن نرخ ارز...
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین