کد خبر: ۷۱۹۱۴۷
تاریخ انتشار : ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۸

تصاویر| ایران رژه رفت؛ با همان لباس‌ها!

‌مراسم افتتاحیه سی‌ودومین دوره از بازی‌های المپیک در شرایطی عصر روز گذشته به وقت ایران، در توکیو برگزار شد که کاروان ایران با همان لباس‌های بحث‌برانگیزی که چندروزی می‌شود نقل محافل است، در مراسم رژه شرکت کرد. این موضوع از آن جهت زیر ذره‌بین قرار گرفته که شایعه شده بود قرار است لباس‌های رسمی در‌ نظر گرفته‌شده برای زنان ایرانی که در این مراسم حضور دارند، تغییر کند ولی د‌رعین ناباوری، دختران ایرانی با همان لباس‌های بحث‌برانگیز که هنوز هم حرف‌و‌حدیث بر سر چگونگی طراحی‌اش زیاد است، در این مراسم شرکت کردند.
تصاویر| ایران رژه رفت؛ با همان لباس‌ها!
آفتاب‌‌نیوز :

بحث لباس رسمی کاروان ایران برای المپیک توکیو از آنجا مورد نقد زیادی قرار گرفت که مسئولان کمیته المپیک (احتمالا) از ترس انتقادهای بی‌شمار، مراسم رونمایی را به بهانه شیوع ویروس کرونا مدام به تعویق انداختند و سرانجام در فرودگاه امام خمینی و درست در آستانه سفر اولین گروه بازیکنان به توکیو، از آن رونمایی کردند. با مشخص‌شدن لباسی که ورزشکاران ایرانی قرار بود در مراسم افتتاحیه به تن کنند، انتقادها به‌درستی رو به فزونی گذاشت.

فارغ از اینکه لباس در نظر گرفته‌شده برای ورزشکاران مرد ایران شبیه به لباس‌های «پلوخوری» بود، فاجعه‌ای که به اسم طراحی برای لباس زنان صورت گرفته بود، صدای بسیاری را درآورد. لباس‌های در نظر گرفته‌شده برای زنان کاروان ایران آن‌قدر طراحی ضعیفی داشت که ملی‌پوشان ایرانی هم نسبت به آن واکنش نشان داده و آن را شایسته دختران ایرانی ندانستند. میلاد عبادی‌پور یکی از چهره‌های مطرح کاروان ایران بود که نسبت به این لباس‌ها حرف‌های تندی را به زبان آورد. در نگاه کلی این لباس از آن جهت مورد انتقاد قرار گرفت که اصولا چیزی به اسم طراحی برایش در نظر گرفته نشده بود! از آن گذشته، عدم ارتباط بین رنگ لباس زنان و مردان کاروان ایران، دیگر موضوعی بود که صدای منتقدان را درآورد. نهایتا اما فایل‌های صوتی منتشره از دیگر طراحانی که لباس‌هایشان رأی نیاورده بود به این شایعه دامن زد که برای برگزیدن لباس‌های بحث‌برانگیز کاروان ایران هم گویی زدوبندی صورت گرفته است!

انتقادها از لباس کاروان ایران در شرایطی زیاد و زیادتر شد که مسئولان عالی‌رتبه کمیته هیچ واکنشی به آن نشان ندادند و تصمیم گرفتند در این مورد سکوت کنند. تنها نفری از جمع مسئولان کمیته که به این لباس‌ها و انتقادات موجود نیمچه‌واکنشی نشان داد، کیکاوس سعیدی، دبیر کمیته ملی المپیک بود. او البته با بیان اینکه هر 80 میلیون نفر ایرانی ممکن است سلیقه‌های مختلفی داشته باشند، به نوعی انتقادها را بی‌اساس خواند. البته کمی بعد از آن صحبت‌هایش، خبرآنلاین در نقل‌قولی از همین آقای سعیدی خبر داد که لباس رسمی کاروان ایران در مراسم افتتاحیه تغییر می‌کند! سعیدی این تصمیم را «احترام به افکار عمومی» توصیف کرد.

بعد از آن اظهارنظرها ظاهرا مسئولان کمیته در پی ارسال این پیام بودند که انتقادها را شنیده‌اند و قرار است برای رفع نواقص کاری کنند. البته که زمانی برای تغییر باقی نمانده بود و مشخص شد که مسئولان کاروان ایران به این نتیجه رسیده‌اند که لباس زنان را تغییر داده و از آنها بخواهند با «ست‌های ورزشی» در مراسم افتتاحیه شرکت کنند. البته که طراحی نه‌چندان به‌دردبخور لباس‌های ورزشی هم باعث شده بود تا دست مسئولان ذی‌ربط برای تغییر چندان باز نباشد. نهایتا خبر رسید تا زمان برگزاری مراسم افتتاحیه دو تصمیم گرفته می‌شود: یا ورزشکاران زن با لباس ورزشی رژه می‌روند یا اینکه لباس‌هایشان تغییر می‌کند. این تغییر لباس رسمی زنان برای مراسم افتتاحیه را خبرگزاری مهر اعلام کرد و خبر داد که از ایران برای زنانی که قرار است در مراسم افتتاحیه رژه بروند، لباس‌های جدیدی فرستاده شده تا به‌جای آن لباس‌های بحث‌برانگیز به تن کنند. آن‌طور‌که این خبرگزاری نوشته بود، لباس‌های جدیدی که برای زنان ایرانی در نظر گرفته شده بود، لباس‌های سرمه‌ای و سفید با طرحی از پرچم ایران است. از قرار این تغییرات در دو راستا صورت گرفته بود؛ اولی اینکه از دست لباس‌های بحث‌برانگیز نجات پیدا کنند و دوم اینکه از لحاظ رنگی شبیه به لباس کاروان مردان ایران شود.

روز گذشته با چنین پیش‌زمینه‌ای بود که علاقه‌مندان به ورزش در ایران پای مراسم افتتاحیه نشستند ولی در‌عین ناباوری نه خبری از ست ورزشی بود و نه تغییر! کاروان ورزش ایران با همان لباس‌های نه‌چندان درخور، در مراسم افتتاحیه‌ای شرکت کردند که بسیاری از کشورهای با طراحی خاص و زیبا در لباس رسمی، در آن رژه رفتند. در‌این‌بین هم اما چیزی که گم شد، «احترام به افکار عمومی» بود! مشخص نشد مسئولان کمیته ملی المپیک ایران که علاقه‌ای به تغییر در این لباس‌ها نداشتند، چرا شرایط را به گونه‌ای پیش بردند تا این‌طور القا کنند که حرف منتقدان برایشان اهمیت دارد و صدای هواداران ورزش در ایران را شنیده‌اند؟

البته که در این میان سؤال‌ها و علامت‌سؤال‌ها همچنان به قوت خودش باقی است و از قرار پاسخی هم برای آنها نیست؛ اول اینکه چگونه از بین بیش از 200 طرح (به گفته کیکاوس سعیدی)، لباسی انتخابی شده که مشخصا طراحی خاصی برایش صورت نگرفته است؟ سؤال بعدی اینکه آیا واقعا همان‌طور‌که دیگر طراحان لباس ایرانی می‌گویند، پشت پرده برای انتخاب این لباس‌ها زدوبندی صورت گرفته است؟ مورد بعدی اینکه چرا با وجود آماده‌شدن لباس‌ها کمیته ملی المپیک از آن رونمایی نکرد؟ آیا آنها خودشان هم واقف بودند که لباس‌های در نظر گرفته‌شده جذابیت بصری لازم را ندارد و ممکن است با انتقادات گسترده روبه‌رو شود؟

منبع: شرق
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین