کد خبر: ۷۱۹۹۴۲
تعداد نظرات: ۸ نظر
تاریخ انتشار : ۰۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۴
تمایل به اینترنت ماهواره‌ای هم افزایش می‌یابد
وزیر ارتباطات در کانال تلگرامی خود در مورد طرح مجلس برای فضای مجازی گفت این طرح احتمال محدودیت گسترده بر پهنای باند پیام‌رسان‌ها و حتی اعمال فیلتر را به شدت افزایش می‌دهد
آفتاب‌‌نیوز :

محمدجواد آذری جهرمی در کانال تلگرام خود نوشت: چون سوالات مکرری درباره مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی از بنده پرسیده شد، این توضیحات را برای استحضار شما عزیزان منتشر می‌کنم.

در مجلس برای فضای مجازی چه قانونی به تصویب رسید؟

نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر اساس اصل ۸۵ قانون اساسی، «ضرورت» طرح صیانت از حقوق کاربران و حمایت از خدمات پایه شبکه‌ملی اطلاعات را تایید و حق تصمیم گیری خود برای قانون‌گذاری را به یک کمسیون تفویض کردند.

تصمیم این کمیسیون برای فضای مجازی چیست؟

این کمیسیون هم اکنون تشکیل نشده و مصوبه‌ای هم نداشته است. اما یک یا چند پیش‌نویس تاکنون از طرح پیشنهادی منتشر شده است که هنوز تبدیل به تصویب‌نامه نهایی نشده است. بنابراین همچنان پنجره‌ای برای اعمال تغییرات در مصوبه مجلس باز است.

آیا پرداختن به حکمرانی سایبری ضروری است؟ آیا این پیش نویس باعث ایجاد چارچوبهای مناسبی برای اعمال حکمرانی سایبری خواهد شد؟ آیا از خدمات بومی حمایت موثری صورت خواهد گرفت؟ آیا از حقوق مردم صیانت خواهد شد؟ آیا شبکه‌های اجتماعی فیلتر خواهند شد؟

هر چند پرداختن به حکمرانی سایبری ضروری است و در جامعه در حال رشد مجازی، وضع قوانین و چارچوبهای دقیق و مناسب می‌تواند باعث رشد اقتصاد دیجیتال و بهبود رضایت عمومی شود، اما از دیدگاه بنده:

آخرین پیش نویس منتشر شده، نه تنها نظامی را برای حکمرانی سایبری کشور ایجاد نمی‌کند، بلکه نظام حکمرانی فضای حقیقی کشور را هم تضعیف خواهد کرد. اختیارات دولت و شخص رییس جمهور به کمیسیونی فراقوه‌ای واگذار شده که قدرت بالاتری از دولت دارد و ریاست آن با رییس جمهور هم نیست. حتی امکان نظارت نمایندگان مجلس بر عملکردها در این حوزه هم ضایع شده است. نهادهای بسیار مهم سیاستگذار کشور مثل شورایعالی امنیت ملی، همواره با ریاست رییس جمهور شکل گرفته است. پس در صورت تصویب این پیش‌نویس، حتما با بی‌نظمی بیشتری در حکمرانی کشور مواجه خواهیم بود.

بسیاری از صاحبان کسب و کارها و حتی پیام‌رسانهای بومی، مخالفت خود با این پیش‌نویس را اعلام کرده‌اند. پس به طور مشخص حمایت موثری از کسب و کارها هم در میان نیست. البته با توجه به تحریمهای گسترده اعمال شده بر کاربران ایرانی از سمت شرکتهای آمریکایی، حمایت از خدمات بومی از سوی حاکمیت هم یک ضرورت است اما مگر می‌شود حمایتی تعریف کنیم که حمایت شونده هم آنها را مخرب بداند؟

و اما حقوق مردم، اکثر مردم در این مدت نظرشان را شفاف بیان کرده‌اند.

به نظر نمی‌رسد در کوتاه مدت چند ماهه شبکه‌های اجتماعی فیلتر شوند اما مکانیزم پیش بینی شده در این پیش‌نویس و ترکیب کمیسیونها و کارگروههای تعریف شده در آن احتمال اعمال محدودیت گسترده بر پهنای باند پیام‌رسانها و حتی اعمال فیلتر را به شدت افزایش داده است. بالا رفتن هزینه اینترنت هم از خروجیهای دیگر این طرح است. البته در کنار آن نباید افزایش تمایل کاربران ایرانی به سمت اینترنتهای ماهواره‌ای را هم نادیده گرفت.

چه باید کرد؟

صبر کنیم تا دولت سیزدهم مستقر شود، در گذر کوتاه تغییر دولت‌ها، تصویب چنین مصوبه‌ی مهمی به ثواب نزدیک نیست. اجازه دهید در فضای کارشناسی و با توجه «واقعی» به حقوق مردم، لایحه و یا طرح در صحن علنی مجلس مطرح و قانونی قابل اجرا برای فضای مجازی تصویب شود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۸
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۷
4
12
طرح مجلس به دلایل گوناگون قابل اجرا نیست اما دولت اینده با عدم اجرای ان میتواند در نقش ابرقهرمان ظاهر شود
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۷
0
7
اقای وزیر محترم این مصوبه با استفاده از اصل 85 تصویب میشود به صحن مجلس نخواهد امد. مصوبه کمسیون مستقیمابه شورای عالی مجمع ارسال میشود
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۶:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۸
0
3
پرداخت حقوق و پاداش شما به کارمندانت خیلی عالی است ادامه بده
احمدی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۸
4
2
آقای وزیر تو خودت اعتراف می کنید که این وضعیت ولنگار و رها شده به ضرر است در نتیجه به سرو سامان دادن آن نیاز است
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۸
12
1
اقای وزیر! جوسازی نکن.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۸
11
0
هرکس که اجازه نداد اینترنت داخلی راه بیفتد خائن به وطن میباشد.
یک
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۸
0
14
آیا مشکل مردم فیلترینگ است یاتورم به همراه بیکاری که هر روز مردم را در چاه عمیق تری فرو می برد
ناشناس
|
United States of America
|
۱۷:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۸
0
3
این موضوع صحت داره یا نه ؟
امروز رسانه های دنیا نوشتند که مناطق غربی ایران با جایگیری و عبور ماهواره استار لینک از فراز آسمان ایران عملا تحت پوشش اینترنت ماهواره‌ای شرکت «اسپیس ایکس» قرار گرفت و هم‌اکنون امکان خرید اشتراک برای مناطق غربی و همسایگان غربی ایران فراهم شده است.
کسی خبر داره ؟ کارشناسان شرکت اسپیس ایکس اطمینان دادند که دیش‌های اینترنت ماهواره ای مانند دیش‌های «دیتا» شرکت send و Recive نبوده و قابل شناسایی و ردیابی نیستند.
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین