کد خبر: ۷۲۱۶۷۳
تاریخ انتشار : ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۲
علی اکبر محرابیان از سوی رئیس جمهور، به عنوان وزیر نیزو در دولت سیزدهم معرفی شد.
آفتاب‌‌نیوز :

علی اکبر محرابیان به عنوان وزیر نیرو در دولت سیزدهم، از سوی رئیس جمهور به مجلس شورای اسلامی معرفی شد.

(علی اکبر محرابیان زادهٔ سال ۱۳۴۸ در شهرستان خوانسار) سیاست‌مدار دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته علوم اقتصادی از دانشگاه تهران و مهندس عمرانی ایرانی و دستیار ویژه رئیس جمهور ایران در دولت دهم و رئیس ستاد مهر ماندگار کشور و وزیر صنایع و معادن در دو کابینه محمود احمدی‌نژاد بوده‌است.

او در مرداد ۱۳۸۶ پس از استعفای علیرضا طهماسبی از وزارت صنایع در دولت احمدی‌نژاد به این سمت منصوب شد و پس از انحلال این وزارتخانه از کابینه خارج شد.

محرابیان مدیر فروشگاه شهروند و معاون سیما چوب در دوران شهرداری احمدی‌نژاد بوده و سابقه اداره یک شرکت خصوصی سدسازی و فروشگاه رفاه را دارد. علی رغم وجود حساسیت‌های فراوان دربارهٔ انتخاب وزرای کابینه دهم، احمدی‌نژاد مجدداً او را برای عضویت در کابینه دهم به مجلس معرفی کرد.

محرابیان در دوران مسئولیتش به عنوان وزیر صنایع و معادن، ظرفیت فولاد خام کشور با جهشی دو برابر شده‌است. در زمان شروع فعالیت وی از سال ۸۶ ظرفیت فولاد خام کشور ۱۰٫۸۳۵ هزار تن بوده که در زمان تودیع او در سال ۱۳۹۰ ظرفیت تولید این محصول راهبردی به ۲۰٫۶۶۵ هزار رسیده بود (لازم به اشاره است که ظرفیت فولاد کشور از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۴ تنها از رشد ۶ درصدی برخوردار بوده‌است).

همچنین، تولید فولاد نیز در دوره زمانی ریاست محرابیان بر وزارت صنایع و معادن از رشد ۴۱ درصدی برخوردار بوده‌است به گونه‌ای که میزان تولید فولاد خام از ۹٫۹۴۴ هزار تن در سال ۱۳۸۵ به ۱۴٫۰۳۷ هزار تن در سال ۱۳۹۰ رسیده بود.

او در دوران مسئولیت خود در صنعت تولید کلینکر و سیمان شاهد ثبت رکورد‌های کم‌نظیری بوده‌است. به این صورت که ظرفیت تولید سیمان از سال ۱۳۸۶ تا پایان سال ۱۳۹۰ از رشد ۶۶ درصدی برخوردار بوده‌است. ظرفیت تولید سیمان کشور در سال ۱۳۸۶ برابر با ۴۵٬۹۰۷٬۲۱۲ تن بوده که در پایان سال ۱۳۹۰ به عدد ۷۶٬۲۲۰٬۲۸۲ تن رسیده‌است. همچین روند تولید سیمان نیز رشد ۶۶ درصدی داشته‌است. تولید کل صنعت سیمان کشور برابر با ۴۰٬۰۰۳٬۵۷۳ میلیون تن بوده که با جهش قابل ملاحظه در سال ۱۳۹۰ به ۶۶٬۴۶۰٬۹۵۲ تن رسیده‌است.

محرابیان در سال ۱۳۸۸ در دادگاه عمومی تهران با صدور حکمی به تقلب در ثبت اختراع اتاق امن زلزله محکوم شد. به‌دنبال شکایت فرزاد سلیمی از موسی مظلوم و محرابیان مبنی بر ثبت اختراع او توسط این دو نامبرده به نام خودشان، دادگاه براساس شواهد تأیید کرد که اختراع «اتاق امن زلزله» پیش از آنکه به نام محرابیان به ثبت برسد، توسط شاکی اختراع و طراحی شده بود و شاکی، این طرح را سال ۸۲ به شهرداری تهران و سال ۸۳ به مطبوعات ارائه داده بود. در این حکم، ثبت اختراع به نام محرابیان باطل اعلام شد. دادگاه تجدید نظر نیز این حکم را تأیید کرد و آن را قطعی خواند.

برخی از سوابق اجرایی علی اکبر محرابیان

مشاور رئیس جمهور و رئیس ستاد طرح‌های ویژه در دولت نهم
طراح لایحه ساماندهی مصرف سوخت و گسترش حمل و نقل عمومی و حمایت از صنعت خودروسازی و صنایع جانبی و بسط این لایحه در قالب تبصره ۱۳ قانون بودجه
رئیس و نماینده ویژه محمود احمدی نژاد در ستاد تبصره ۱۳
نماینده ویژه رئیس جمهور در کارگروه مسکن کشور
عضو شورای عالی فنی کشور
حمایت از صنعت داخلی در قالب تبصره ۱۳ در حوزه‌های مختلف صنعت‌، اعم از خودروسازی و صنایع جانبی
معاون بزرگترین شرکت تولید کننده صنایع چوب کشور
مشاور شهردار تهران
عضو هیئت مدیره شرکت شهروند وابسته به شهرداری تهران
رئیس مؤسسه عمران استان اردبیل
مدیر عامل شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه استان اردبیل
مؤسس و عضو هیئت مدیره شرکت توسعه و سرمایه‌گذاری استان اردبیل

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین