کد خبر: ۷۲۷۷۸۱
تاریخ انتشار : ۲۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۶
یک کارشناس ارشد فیزیولوژی ورزشی گفت: ورزشکاران در کنار ورزش تنها با داشتن تغذیه مناسب می‌توانند بدنی سالم داشته باشند.
آفتاب‌‌نیوز :

زهرا حسینی در هفتمین روز از پویش ایران تندرست با محوریت" ورزش و تغذیه" داشتن تغذیه مناسب و ورزش منظم را دو فاکتور مهم برای داشتن بدنی سالم دانست و اظهار کرد: این دو موضوع همانند دو کفه ترازو هستند که می تواند سلامت جسمی، روحی و روانی افراد را تضمین کند.

وی ادامه داد: گاها بسیاری از افرادی که ورزش می کنند به دلیل اینکه تغذیه مناسبی ندارند، چندان بهره ای از فعالیت های بدنی خود نمی برند. این افراد باید دانش تغذیه ای خود را بالا ببرند و با بدست آوردن شناختی از مواد غذایی، طبق بودجه ای که دارند سبد غذای مناسبی داشته باشند.

رئیس کمیته آمادگی جسمانی هیات ورزش همگانی کرمانشاه با بیان اینکه ورزشکاران مبتدی و غیرحرفه ای به وسیله مواد غذایی می توانند نیازهای بدنشان را تامین کنند، افزود: متاسفانه گاها برخی از این ورزشکاران را می بینیم که به سمت مکمل های ورزشی روی می آورند، بدون آنکه اطلاع کافی درمورد آن داشته باشند.

وی تصریح کرد: اغلب کسانی که مکمل های ورزشی را به ورزشکاران مبتدی و غیرحرفه ای توصیه می کنند، کسانی هستند که دانش لازم را در این رابطه ندارند و تنها به صرف مربی بودن چنین توصیه هایی می کنند، در حالی که درک صحیحی در رابطه با مکمل ها ندارند.

این دانشجوی دکترای تخصصی فیزیولوژی ورزشی ادامه داد: مصرف مکمل های ورزشی برای این دسته از ورزشکاران باعث می شود تا عمر ورزشی آنها کوتاه باشد و صرفا بخاطر داشتن یک اندام زیبا، سلامتشان به خطر می افتد.

وی با بیان اینکه مکمل های ورزشی تنها کمک کننده به ورزشکاران حرفه ای است، اظهار کرد: سوء مصرف این نوع از مکمل ها در افراد مبتدی و غیرحرفه ای تهدید کننده سلامت آنها خواهد بود. این افراد بسیاری از نیازهای بدن را می تواند با تغذیه مناسب رفع کرده و نیازی به مصرف مکمل ها ندارند.

حسینی افزود: افرادی که برای کنترل وزن و بهبود بیماریها در کنار ورزش از مکمل ها استفاده می کنند، گاها دچار مشکلاتی همچون سوء هاضمه، زخم معده و حتی بیماری های روانی می شوند و خیلی زود از ورزش دست می کشند.

وی با بیان اینکه عده ای از افراد هم هستند که بخاطر کاهش وزنِ سریعتر از وعده های غذایی خود کم می کنند، گفت: این دسته از افراد معمولا صبحانه نمی خورند، ناهار را سرسری میل می کنند و وعده شام را هم خط می زنند که این مسئله استرس زیادی را در آنها به همراه می آورد و حتی پس از مدت کوتاهی این رژیم غذایی را رها می کنند.

این کارشناس ارشد فیزیولوژی ورزشی با تاکید براینکه افراد باید به مقوله فعالیت های بدنی و تغذیه صحیح به عنوان شیوه زندگی نگاه کنند، افزود: اگر به کشورهایی که میزان امید به زندگی و سلامت عمومی در بین آنها بالاست نگاه کنیم، می بینیم که در کشوری مانند ژاپن که بالاترین امید و کیفیت زندگی را دارد، اولین اصل بین مردم آن داشتن برنامه منظم غذایی است، یعنی هر تعداد وعده غذایی که در طول روز داشته باشند، در زمان مشخصی آن را سرو می کنند.

رئیس کمیته آمادگی جسمانی استان کرمانشاه با بیان اینکه در بین مردم این کشورها تنوع غذایی بالایی وجود دارد، گفت: متاسفانه در بین نوجوانان و حتی بزرگسالان ایرانی تنوع غذایی وجود ندارد، درحالی که در کشوری مانند ژاپن و یا چین مردم معتقدند که باید در هفته 100 نوع ماده غذایی را دریافت کنند تا سالم بمانند.

وی به میزان بالای حجم غذای مصرفی در بین بسیاری از ایرانی ها هم اشاره کرد و گفت: در کشور ما هر روز بشقاب ها در حال بزرگتر شدن هستند و این یک فاجعه است، چرا که میزان کالری دریافتی بیشتر و احتمال چاقی بالا می رود و در نتیجه زمینه بروز انواع بیماری ها فراهم می شود.

حسینی تصریح کرد: اگر حجم معده هر فرد را به 10 قسمت تقسیم کنیم، باید هنگام غذا خوردن هشت قسمت آن پر و دو قسمت خالی بماند، اما متاسفانه ما ایرانی ها عادت کرده ایم که معده خود را کامل پر کنیم.

وی در ادامه بحث اصول تغذیه ای مناسب برای ورزشکاران به موضوع تاثیرات کرونا بر سلامت و زندگی اجتماعی مردم جامعه هم پرداخت و گفت: در دوران کرونا بدن و سیستم ایمنی بدن ما هر لحظه ممکن است با چالش مواجه شود و دچار بیماری کرونا شویم، بنابراین برای اینکه سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنیم، باید اصولی را رعایت کنیم.

این کارشناس ارشد فیزیولوژی ورزشی با بیان اینکه در مدت شیوع بیماری کرونا باید از غذاهایی استفاده کنیم که سیستم ایمنی بدن ما را تقویت می کند، افزود: هرچند داروهایی مانند مولتی ویتامین ها، مکمل های تغذیه ای و ... برای تقویت سیستم ایمنی بدن وجود دارند، اما بهترین راه یاری رساندن به تقویت سیستم ایمنی بدن استفاده از سبزیجات و میوه ها است.

وی با بیان اینکه مصرف حبوبات نیز می تواند سیستم ایمنی بدن را ارتقاء و به سلامت بدن افراد کمک کند، گفت: در مدت شیوع بیماری کرونا بهتر است افراد در هفته سه نوبت مصرف حبوبات را داشته باشند، چراکه حاوی بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی است.

حسینی با تاکید براینکه دراین مدت باید غذاهای فرآوری شده را کنار گذاشت، اعلام کرد: خوردن سوسیس، کالباس، همبرگر و ... که غذاهای فرآوری شده و ناسالم هستند را در دوران کرونا باید کنار گذاشت، چراکه علاوه بر ضربه به سیستم گوارش، روی کل سیستم ایمنی بدن هم تاثیر می گذارد.

به گفته این کارشناس ورزشی، سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند که افراد در زمان همه گیری بیماری کرونا در روز پنج میوه را دریافت کنند.

وی با تاکید براینکه آبرسانی کافی می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن هم کمک کند، اعلام کرد: باید روزانه بین هشت تا 10 لیوان آب نوشید، اما متاسفانه این رقم در بین ایرانی ها بخصوص بزرگسالان حدود چهار لیوان در طول روز است که باعث ضربه زدن به قلب و عروق می شود.

رئیس کمیته آمادگی جسمانی استان کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه مصرف چربی های مفید می تواند به تقویت سیستم قلب و عروق بدن نیز کمک کند، گفت: باید تلاش کنیم تا میزان مصرف چربی های اشباع شده مانند روغن های جامد و روغن های حرارت دیده را به حداقل برسانیم و در مقابل از روغن های غیراشباع مانند روغن نارگیل، زیتون و سایر روغن های گیاهی استفاده کنیم.

وی ادامه داد: به ورزشکاران توصیه می شود به منظور حفظ سلامتی خود در ایام شیوع بیماری کرونا مصرف نمک و قند را به حداقل برسانند، به شکلی که در طول روز می توانند فقط پنج درصد از کالری دریافتی خود را به منابع قندی و یا شکر اختصاص دهند، یعنی حدود پنج تا شش قاشق غذاخوری شکر و چهار تا پنج حبه قند در طول روز نباید بیشتر مصرف کنند و اگر بیشتر مصرف شود، سلامتی شان را تهدید می کند.

حسینی افزود: مصرف روزانه نمک نیز در این مدت باید به اندازه یک قاشق چایخوری یعنی کمتر از پنج گرم در طول روز باشد.

وی یادآورشد: این میزان مصرف قند و شکر برای افراد دیابتی و نمک برای افراد دارای بیماری های قلبی وعروقی و با سابقه فشار خون باید کمتر نیز باشد.

این دانشجوی دکترای فیزیولوژی ورزشی با تاکید براینکه ورزشکاران باید از پرخوری در ایام شیوع بیماری کرونا پرهیز کنند، گفت: پرخوری یعنی دریافت کالری اضافی و کالری اضافی هم یعنی انباشت چربی و در نهایت تضعیف سیستم ایمنی بدن و قرار گرفتن در معرض انواع بیماری ها.

حسینی در بخش پایانی سخنان خود مصرف نوشیدنی های الکلی را برای ورزشکاران ممنوع دانست و گفت: هرچند که مصرف نوشیدنی های الکلی در ایران کمتر اتفاق می افتد، اما در مجموع براساس مطالعات صورت گرفته این نوع از نوشیدنی ها، سیستم ایمنی بدن را به شدت تضعیف می کند و توصیه می شود افراد آن را مصرف نکنند.

وی در پایان با تاکید بر نقش مهم رسانه ها در نشان دادن سبک زندگی سالم به مردم، اعلام کرد: متاسفانه در حال حاضر تبلیغاتی که در رسانه ها بویژه رسانه ملی صورت می گیرد بخاطر کسب درآمد بیشتر سبک های تغذیه ای ناسالمی را به مردم نشان می دهد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین