کد خبر: ۷۳۰۶۰۹
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار : ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۵
در موضوع امنیت خود با کسی تعارفی نداریم

امیرعبداللهیان: مذاکرات وین به زودی آغاز می‌شود/ رئیسی و پوتین دیدار می‌کنند

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: در آینده نه چندان دور روسای‌جمهور ایران و روسیه در پایتخت یکی از دوکشور دیدار و رایزنی می کنند.
امیرعبداللهیان: مذاکرات وین به زودی آغاز می‌شود/ رئیسی و پوتین دیدار می‌کنند
آفتاب‌‌نیوز :

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، ظهر امروز در نشست خبری با همتای روس خود در محل وزارت امور خارجه روسیه گفت: روند بررسی مذاکرات وین در دولت جدید ایران در حال اتمام و نهایی شدن است و به زودی گفتگو‌های وین از سر گرفته می‌شود.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه دولت آقای رئیسی دولت عمل گرا و نتیجه محور است، گفت: با صدای بلند به طرف‌های مقابل در مذاکرات می‌گوییم تا زمان اتمام بررسی‌های ما و بازگشت ایران به میز مذاکره، آن‌ها نیز باید تصمیمات جدیدی بگیرند و اراده و نیت خود را برای به نتیجه رسیدن این مذاکرات و انجام تعهدات‌شان نشان دهند تا ما آن را به عنوان یک نشانه مثبت در نظر بگیریم.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه ایران اهل مذاکره، منطق و گفتگو است، خاطرنشان کرد: ما به دنبال مذاکره‌ای هستیم که منجر به نتیجه شود و حقوق ملت ایران تامین شود و طرف‌های مقابل به تعهدات خود عمل کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه در نشست امروز در ارتباط با مسائل منطقه‌ای و بین المللی با یکدیگر گفتگو کردیم و دیدگاه‌های ما در بسیاری از مسائل مشترک و نزدیک به هم است، ادامه داد: بخش عمده‌ای از مذاکرات ما در این نشست به موضوعات دوجانبه اختصاص داد. در این مذاکرات توافق کردیم که در آینده نزدیک سند راهبردی همکاری‌های دو کشور به صورت مدون مورد بررسی قرار بگیرد و به عنوان نقشه‌راه جدید در روابط دو کشور، مبنای همکاری همکاری‌های بلندمدت دو کشور قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه در این نشست تاکید کردیم که باید اراده رهبران دو کشور را در مورد اهمیت توسعه روابط دو کشور عملیاتی کنیم چنان که شاهد ایجاد جهش جدیدی در روابط دو کشور باشیم، خاطرنشان کرد: در این ارتباط ضروری است که موانع موجود را شناسایی کنیم و زمینه را برای گسترش و همکاری‌های تجاری دو کشور فراهم کنیم.

وی افزود: در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد جمعیت ایران واکسن دریافت کردند و برای رفت و آمد تجار ما مانعی وجود ندارد.
امیر عبداللهیان همچنین گفت: در خصوص توسعه هر چه بیشتر روابط دو کشور در حوزه‌های فرهنگی، گردشگری و سیاسی، امنیتی تاکید کردیم.

وزیر امور خارجه افزود: ارتباط با گسترش همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور راه طولانی در پیش داریم و باید شاهد افزایش حجم تبادلات بین دو کشور باشیم.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه اظهارات خود در جمع خبرنگاران با اشاره به رایزنی هایش با وزیر امور خارجه روسیه در مورد موضوع افغانستان گفت: در همین جا با صدای بلند می‌گوییم که ما از تشکیل دولت فراگیر در افغانستان با مشارکت همه اقوام و گروه‌ها در این کشور حمایت می‌کنیم. ما نگران رشد تروریسم و مواد مخدر در افغانستان هستیم، توجه به نظر مردم افغانستان برای ما مهم است و ان‌شاءالله در آینده نزدیک نشست وزرای خارجه کشور‌های همسایه افغانستان با حضور روسیه در تهران برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به فرمت مسکو و پیشنهاد روسیه در ارتباط با موضوع افغانستان گفت: ما نگاه مثبتی به این پیشنهاد‌ها داشته و با نگاه مثبت مشارکت در آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

وزیر امور خارجه افزود: در ارتباط با قفقاز جنوبی نیز ما نگرانی‌هایی داریم. با آقای لاوروف این نگرانی‌ها را در میان گذاشتیم، منطقه ما تحمل زیاده خواهی‌های جدید را ندارد و نگاه ما با همسایگانمان نگاه دوستی و توسعه همکاری هاست.

امیرعبداللهیان افزود: بیان برخی از اظهارات که این سیاست همسایگی و حسن همجواری را تحت تاثیر قرار دهد، مایه دلسردی است، ما معتقدیم که بایستی کشور‌ها و همسایگان ایران پاسخ مثبتی به سیاست همسایگی ایران که مبتنی بر صلح و دوستی است بدهند و در این راستا عمل کنند. ما هر گونه تغییر ژئوپلیتیک در حوزه قفقاز را نمی‌پذیریم، ما نگرانی‌های جدی از حضور تروریست‌ها و صهیونیست‌ها در این منطقه داریم.

وزیر خارجه کشورمان در بخشی دیگر از سخنان خود ادامه داد: سیاست ایران در حمایت از حقوق مردم فلسطین کاملا روشن است.

امیر عبداللهیان در مورد برخی از اقدامات تحریک آمیز صهیونیست‌ها در منطقه گفت: جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با موضوع امنیت خود با هیچ کسی تعارفی ندارد، پیام ما برای همسایگان ما پیام دوستی است و بر انجام گفتگو‌ها بین کشور‌های منطقه در راستای تامین منافع کشور‌های منطقه داریم و اینکه کشور‌های منطقه می‌توانند با همکاری یکدیگر امنیت شان را ایجاد کنند.

وی همچنین با اشاره به رایزنی‌هایش با وزیر خارجه روسیه در ارتباط با موضوع سوریه نیز گفت: در ارتباط با این موضوع اتفاق نظر داریم. ما برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سوریه را اقدامی مثبت می‌دانیم به رای و نظر مردم سوریه احترام می‌گذاریم.

امیر عبداللهیان همچنین با اشاره به نگاه ایران در ارتباط با تحولات یمن گفت: باید هرچه زودتر آتش بس در این منطقه ایجاد شود و گفتگو‌های یمنی و یمنی برگزار شود و محاصره این کشور به اتمام برسد.

وی ادامه داد: در مورد همکاری‌های ایران و آژانس آقای لاوروف تاکید کردند که آقای گروسی سفر بیشتری به ایران داشته باشد ما از سفر آقای گروسی به تهران در چارچوب رایزنی در ارتباط با مسائل فنی موجود بین ایران و آژانس استقبال می‌کنیم، اما از اینکه آژانس نسبت به حادثه تروریستی رخ داده در کرج واکنشی نشان نداد از این موضوع گلایه‌مند هستیم، آژانس و آقای گروسی نباید اهداف برخی از کشور‌ها را در ارتباط با پرونده صلح‌آمیز هسته‌ای ایران پیگیری کنند، ما به سفر آقای گروسی به تهران در چارچوب روابط فنی بین ایران و آژانس خوش‌آمد می‌گوییم و زمان سفر ایشان را متناسب با برنامه همتای ایرانی شان تنظیم می‌کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان در این نشست درباره مذاکرات ایران و عربستان سعودی نیز خاطرنشان کرد: دور جدید گفتگو‌های ایران و عربستان سعودی برگزار شده و ایده‌ها و پیشنهادات سازنده‌ای را در آخرین جلسه خود ارائه دادیم و برای بازگشت روابط دو کشور به حالت طبیعی همواره به مقامات عربستان اعلام کردیم ایران در این رابطه آمادگی لازم را دارد، ولی بسته به تصمیم طرف سعودی است که چه زمانی بخواهد این کار را صورت دهد.

امیر عبداللهیان در بخشی دیگر از صحبت‌های خود بر گفتگو‌های درون منطقه‌ای تأکید و افزود: امیدوار هستم در آینده نزدیک به نقطه‌ای برسیم که در منطقه شاهد سوءتفاهم، تشنج و تنش نباشیم.

وزیر امور خارجه در این نشست مطبوعاتی مشترک با همتای روسی خود با اشاره به اظهارات لاوروف درباره برگزاری مانور در منطقه قفقاز گفت: آقای لاوروف به مانور‌های نظامی در منطقه قفقاز اشاره کرد که باید بگویم ۶ مانور توسط جمهوری آذربایجان و دیگر کشور‌ها صورت گرفت. ایران فقط یک مانور در روز‌های گذشته برگزار کرد که از مجاری دیپلماتیک به کشور‌ها اعلام شد. این مانور در درون خاک ایران و توسط نیرو‌های مسلح ایران انجام شده و پیام آن صلح و دوستی و تثبیت امنیت در منطقه بوده است و لاغیر.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۴
0
3
مذاکرات مستقیم راشروع کنید تابقیه به ما دستور ندهند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۴
0
2
چقدر ... این اقا و بی تجربه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین