کد خبر: ۷۳۰۹۴۰
تاریخ انتشار : ۱۶ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۲

انتقاد امام جمعه اردبیل از ترکیه و آذربایجان

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: ایران حق همسایگی و همجواری را به شایستگی با جمهوری آذربایجان و ترکیه ادا کرده است.
انتقاد امام جمعه اردبیل از ترکیه و آذربایجان
آفتاب‌‌نیوز :

سید حسن عاملی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه با بیان فضیلت ماه‌های محرم و صفر اظهار کرد: خروج از ماه محرم و صفر برای عاشقان اهل بیت مثل خروج از یک تصفیه خانه بزرگ است.

وی خاطرنشان کرد: در عزاداری‌های این ماه آنچه حاصل می‌شود تولد دوباره و خاموشی آتش جهنم است ثوابی که از عزاداری برای امام حسین و از گریه به آن حضرت حاصل می‌شود قابل بیان نیست و لذا ملائکه بیشتر از ما به آن حضرت گریه می‌کنند.

امام جمعه اردبیل بیان کرد: آنچه لازم است حفظ این ثواب و کرامت الهی است و مبادا با امام حسین خداحافظی کنیم چرا که کربلا یک سبک زندگی است که باید در تمام شئون اجتماعی و فردی ما حضور داشته باشد و حیف است سر امام حسین برای دو ماه محرم و صفر ذبح شود.

عاملی با تشریح مسائل اخیر بین ایران و آذربایجان گفت: در طول اشغال قره باغ، ایران در کنار آذربایجان ایستاد و از هر جهت از آذربایجان حمایت و بالاترین احسان را تقدیم آن کشور نمود.

وی گفت: دفاع از حق، عمل به قوانین و دستورات قرآن و حق همسایه اقتضاء می‌کرد که ما از آذربایجان حمایت و دفاع کنیم به طوری که در جنگ اول قره باغ به طور قطع و یقین مساعدات ایران جان صد‌ها هزار نفر را نجات داد، در تمام این مساعدات منت نداشتیم و الان هم منّت نمی‌گذاریم با افتخار کمک کردیم، چون به دستورات قرآن و به وظیفه انسانی خود عمل کردیم.

امام جمعه اردبیل با بیان یاری‌های ایران نسبت به آذربایجان تصریح کرد: در جنگ اخیر نیز ایران در حد بسیار اعلی کمک کرد کمک بالاتر از این نمی‌شود که رهبر عظیم الشأن انقلاب خود وارد ماجرا شد و جانانه از تمامیت ارضی آذربایجان و از آزادی تمام خاک آذربایجان دفاع کرد ایران در زمان جنگ اول قره باغ وضع اقتصادی خوبی نداشت عربستان عمداً آنقدر نفت تولید کرد که نفت به بشکه‌ای ۶ دلار رسید، اما ایران در اردوگاه‌هایی که خود احداث کرده بود سال‌ها به آوارگان قره‌باغ رسیدگی کرد.

عاملی افزود: اینجانب در طول اشغال قره باغ آنقدر از آذربایجان دفاع کردم که سفیر آذربایجان به اردبیل آمد و دعوت شخص رئیس جمهور آذربایجان را به من ابلاغ کرد که در مسجد حیدر باکو که مسجد بسیار مهمی است منبر بروم هرچند توفیق حضور حاصل نشد.

وی با اشاره به مشکلاتی که آذربایجان برای تردد تریلی‌های ایرانی ایجاد کرده است گفت: برای ما خیلی سنگین می‌آید که ۲۵ سال مسیر بیله سوار به نخجوان را در اختیار آذربایجان گذاشتیم، اما آن‌ها از چند کیلومتر نگذاشتند تریلی‌های ما رد بشوند و آن‌ها را جریمه و دو نفر را زندانی کردند در حالی که همه آن‌ها به روسیه می‌روند بعد از انسداد مسیر گرجستان تمام تریلی‌ها در مرز گرجستان جمع شدند و معلوم شد این‌ها به قره‌باغ نمی‌روند مقصد این‌ها روسیه است وقتی رئیس جمهور آذربایجان رسماً اعلام می‌کند که از ایران به ارمنستان سلاح نرفته برای ما خیلی سنگین می‌آید که مطبوعات رسمی با تاکید تمام و به طور مستمر می‌نویسند که ایران به ارمنستان سلاح می‌فرستد تا مردم آذربایجان به ایران کاملا بدبین شوند در ترکیه نیز مطبوعات و رسانه‌ها در نشر این دروغ سنگ تمام گذاشتند تا ملت بزرگ ترکیه به ایران به چشم دشمن درجه یک نگاه کند در حالی که ایران ذخیره روز مبادای همسایگان خود می‌باشد این مسئله در کودتای ترکیه نیز کاملا معلوم گشت.

امام جمعه اردبیل با تبیین نقش بازیگران فرامنطقه‌ای در حواشی ایجاد شده گفت: در اینجا ایران و آذربایجان باید توجه کنند که قدرت‌های بزرگ در منطقه درصدد آتش‌افروزی هستند دشمنان ایران در حال سازماندهی تحریم کامل اقتصادی ایران هستند.

عاملی تصریح کرد: آمریکا سه هفته قبل گفت که مهلت مذاکره با ایران در حال اتمام است ایران باید سریع به پای مذاکره برگردد و بعد از آن سخن و گذشت چند روز اوضاع قفقاز ملتهب شد این تهدید آمریکا برای تمام کشور‌های منطقه تکلیف ایجاد می‌کند که مواظب امنیت خود باشند.

وی در پایان اظهار کرد: سخن آخر اینکه فرمایش مقام معظم رهبری را که آن را اخیراً در خصوص آذربایجان فرمودند، در کشور آذربایجان به اشتباه تهدید حساب کردند در حالی که هیچ تهدیدی در کار نیست و بلکه حضرت ایشان درصدد بیان یک سنت قطعی آفرینش است که اگر برای کسی خیرخواهی نکنیم و برای او چاه بکنیم خودمان نیز در آتش آن گرفتار خواهیم شد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین