کد خبر: ۷۳۱۰۴۸
تاریخ انتشار : ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۶

بازداشت یک خبرنگار چینی به خاطر انتقاد از یک فیلم

حامی مالی این فیلم دولت چین است و شکست همه‌جانبه آمریکا را در یک نبرد در جنگ کره را به تصویر می‌کشد.
بازداشت یک خبرنگار چینی به خاطر انتقاد از یک فیلم
آفتاب‌‌نیوز :

پلیس چین یک خبرنگار در این کشور را به خاطر انتقاد از یک فیلم پرفروش مورد حمایت دولت، بازداشت کرد.

به گزارش نیویورک تایمز، "لو چانگ‌پینگ" خبرنگار چینی در روز پنجشنبه و 2 روز پس از زیر سوال بردن نقش چین در جنگ کره در فیلم "نبرد در دریاچه چانگجین" دستگیر شد.

"لو چانگ‌پینگ" شهرت خود را به عنوان یک روزنامه‌نگار رسواکننده افراد مشهور در کشوری به دست آورد که تعداد کمی جرات چنین کاری را دارند. او در سال 2014 مجبور به ترک حرفه خود شد.

"چانگ پینگ" که اینک به تجارت می‌پردازد، بار دیگر مقامات را آزار داده و این بار به انتقاد از فیلم تاثیرگذار در باره جنگ کره پرداخته است.

پلیس چین نیز در روز پنجشنبه و دو روز پس از اظهارات "لو چانگ‌پینگ" در شبکه‌های اجتماعی در باره فیلم "نبرد در دریاچه چانگجین" وی را بازداشت کرد. این فیلم در تعطیلات 7 روزه معروف به هفته طلایی سهم خوبی از گیشه سینما به دست آورد.

حامی مالی این فیلم دولت چین است و شکست همه‌جانبه آمریکا را در نبردی که آمریکایی ها آن را به نام "مخزن چوسین" می‌شناسند، به تصویر می‌کشد.

براساس یک تعریف ویکی‌پدیایی، نبرد مخزن چوسین، نبرد مهمی در جنگ کره محسوب می‌شود. این جنگ که یک ماه پس از ورود ارتش خلق چین به درگیری جنگ کره رخ می‌دهد و چین "ارتش داوطلبانه مردمی" اش را به قسمت شمال شرقی کره شمالی فرستاد. در 27 نوامبر 1950 نیروهای چینی نیروهای آمریکا در این جنگ را غافلگیر کردند و نبرد 17 روزه وحشتناک در هوای سرد آن زمان رخ داد.

نیویورک تایمز در ادامه نوشت: جرم خبرنگار بازداشت شده چینی زیر سوال بردن منطق قانونی مداخله چین در جنگ کره است. این اتفاق در این فیلم زمانی افتاد که نیروهای کره شمالی در آستانه شکست بودند.

او در "ویبو" نسخه مشابه توئیتر در چین نوشت: "نیم قرن بعد، تعداد کمی از مردم به دلیل و منطق مداخله چین در این جنگ فکر می‌کنند".

فیلم سینمایی "نبرد در دریاچه چانگجین" که به شکست آمریکا در جنگ کره را بازگو می‌کند، با استقبال مخاطبان روبه‌رو شده و در هفته اولیه اکران درآمد خوبی را وارد گیشه سینما کرده است/ عکس: Getty 

چین؛ بازداشت یک خبرنگار به خاطر انتقاد از یک فیلم

به نظر می رسد مقامات چینی در تلاش برای سرمشق شدن در حوزه فیلم و هنر بودند. دستگیری "لو چانگ‌پینگ" و برجسته شدن خبر آن در رسانه‌های دولتی به ویژه شبکه تلویزیونی "سی سی تی وی" چین به تلاش و مطرح شدن فیلم سفارشی دولت چین کمک کرد.

این دستگیری و موج خشم آنلاین این روزها نسبت به این انتقاد، که سازماندهی شده به نظر می‌رسد، می‌تواند نشانه عصبانیت حزب کمونیست این کشور در مورد به چالش کشیدن وقایع تاریخی حزبشان باشد.

در بیانیه‌ای که از حساب‌های کاربری رسانه‌های اجتماعی ارتش آزادی بخش خلق چین منتشر شده، آمده است:" برخی افراد هنوز تلاش دارند جنگ مقاومت علیه آمریکا در آن زمان را نفی کنند و منطق اعزام نیروها به این جنگ را زیر سوال ببرند و پیروزی‌های بزرگ را محو کنند و نادیده بگیرند". آنها از نام چینی این جنگ نیز استفاده کردند.

آنها در بیانیه‌های خود نوشتند: مهم نیست که حقایق را تحریف، تحقیر، کوچک یا محو کنند، مهم این است که تاریخ در قلب مردم نوشته شده است.

براساس بیانیه پلیس، خبرنگار سابق چینی به دلیل قانون جدیدی که در سال جاری اجرایی شده و اهانت به شهدای سیاسی را جرم می‌انگارد، متهم و بازداشت شده است. این قانون می‌تواند "لو" خبرنگار سابق چین را به 3 سال زندان محکوم کند.

پلیس در بیانیه خود اعلام کرد: "فضای مجازی، مکانی بی قانون نیست".

حساب "لو" مسدود و پست او حذف شده است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین