کد خبر: ۷۳۱۳۹۰
تاریخ انتشار : ۱۸ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۷
رقابت‌های کشتی فرنگی قهرمانی جهان
کشتی گیر دسته ۶۳ کیلوگرم ایران موفق به کسب طلای قهرمانی جهان ۲۰۲۲ شد.
آفتاب‌‌نیوز :

میثم دلخانی، دارنده نقره و برنز آسیا نماینده ۶۳ کیلوی ایران در جهانی بود؛ او یک حضور ناموفق در قهرمانی جهان ۲۰۱۹ داشت، اما این بار مصمم به کسب مدال وارد مسابقات شد و توانست قدرتمندانه راهی دیدار پایانی شود.

دلخانی پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم به مصاف دنیز منیکسه از آلمان رفت و موفق شد در کمتر از دو دقیقه با کسب برد ۹-۰ کار حریف را تمام کند. او در مرحله یک چهارم نهایی مقابل لنور تمیروف دارنده مدال برنز جهان از اوکراین قرار گرفت و در یک جدال سخت و دشوار با اینکه سه بر یک از حریف عقب افتاده بود، در فاصله یک دقیقه مانده به پایان توانست کشتی گیر اوکراینی را خاک کرده و نتیجه را سه بر سه کند. این نتیجه به معنای پیروزی دلخانی بود، چون او امتیاز آخر را به دست آورد و راهی نیمه نهایی شد.

در دیدار نیمه نهایی وزن ۶۳ کیلوگرم میثم دلخانی برابر طالح ممدوف دارنده مدال نقره اروپا از آذربایجان قرار گرفت و بعد از یک دقیقه در خاک توانست با اجرای دو بارانداز و یک سالتوبارانداز زیبا، کشتی را ۹ بر صفر کند و با یک توفان زودهنگام به فینال برسد.

او در دیدار فین ال به مصاف به مصاف لری آبولادزه دارنده مدال برنز اروپا از گرجستان رفت که در نیمه نهایی با نتیجه ۷-۱ توربا از مجارستان را شکست داد و فینالیست شد.

میثم دلخانی کشتی را تهاجمی آغاز کرد، اما آبولادزه در برابر حملات او مقاومت می‌کرد تا اینکه داوران اولین اخطار را به کشتی گیر گرجستانی دادند. دلخانی در خاک توانست یک بارانداز زیبار را روی حریف اجرا کرده و نتیجه را ۳-۰ به سود خود کرد. در تلاش برای بارانداز دوم، کشتی گیر کشورمان با عقربک حریف مواجه شد تا کشتی با حساب ۳-۱ سرپا اعلام شود. در ادامه وقت نخست شاهد اداره کشتی توسط دلخانی بودیم و آبولادزه موفق به کسب امتیاز نشد.

در سه دقیقه دوم دو کشتی گیر در تلاش برای به کارگیری دست‌ها بودند و آبولادزه با ادامه حملات خود دومین امتیاز را از اخطار دلخانی گرفت. در حالی که هنوز در اولین دقیقه از وقت دوم بودیم، کشتی گیر گرجستانی در خاک با وجود مقاومت تمام عیار دلخانی موفق شد یک فن بارانداز روی او اجرا کرده و نتیجه را ۴-۳ به سود خود کند. در دو دقیقه باقی مانده شاهد حملات بی امان کشتی گیر ایران بودیم که به هیچ عنوان دوست نداشت طلا را از دست بدهد. تلاش تحسین برانگیز دلخانی با خارج کردن پای آبولادزه از تشک همراه بود تا نتیجه ۴-۴ شود. به درخواست کشتی گیر گرجستان، سرمربی او درخواست بازبینی صحنه را داد. این اعتراض، اما مورد قبول واقع نشد تا یک امتیاز دیگر به دلخانی داده شود. با همین یک امتیاز برتری، کشتی گیر کشورمان ۵-۴ پیروز کشتی شد و مدال طلای وزن ۶۳ کیلوگرم اسلو ۲۰۲۱ را مال خود کرد.

این سومین مدال طلای کشتی فرنگی ایران در قهرمانی جهان بود؛ اتفاقی که در تاریخ این رقابت‌ها بی سابقه بود و باعث شد تا قهرمانی جهان اسلو ۲۰۲۱ به تاریخی ماندگار برای کشتی ایران تبدیل شود. 

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین