کد خبر: ۷۳۱۸۸۵
تاریخ انتشار : ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۹

طراحی دستگاهی که حس لامسه افراد فلج را بازیابی می‌کند

محققان آمریکایی دستگاه جدیدی را طراحی کرده اند که می‌تواند توانایی احساس نوک انگشتان دست و پای افراد مبتلا به نوروپاتی محیطی را بازیابی کند.
طراحی دستگاهی که حس لامسه افراد فلج را بازیابی می‌کند
آفتاب‌‌نیوز :

محققان موسسه تحقیقات پزشکی فاینشتاین دستگاه جدیدی را طراحی کرده اند که با استفاده از الکترود‌ها برای ایجاد حس دقیق‌تر، مناطق غیرقابل دسترسی را در مغز، به ویژه قسمت داخلی قشر حسی -حسی، تحریک می‌کند.

به گزارش وب سایت اسپانیایی ۲۰ Minutos، دستگاه جدید بر روی دو بیمار مبتلا به نوروپاتی محیطی آزمایش شد، به گونه‌ای که الکترود‌هایی از نوع مورد استفاده برای انجام EEG استریوسکوپی برای رسیدن به آن مناطق کاشته شد.

این دو بیمار گزارش کردند که هنگام دریافت تحریک الکتریکی از طریق این الکترود‌ها، در انگشتان دست و پا حس داشته اند.

با مقایسه نتایج تحریک نواحی مغزی که قبلاً به دست آمده بود، دانشمندان دریافتند که این احساسات ظریف‌تر بوده و بر ناحیه کوچکتر انگشت تأثیر می‌گذارد.

دانشمندان تخمین می‌زنند که این فناوری می‌تواند در آینده نزدیک منجر به توسعه گزینه‌های بالینی مناسب برای بازگرداندن حس لامسه در افراد مبتلا به نوروپاتی محیطی شود.

این پیشرفت می‌تواند به بیماران نوروپاتی کمک کند تا مهارت‌هایی مانند حرکت خوب را بدست آورند که در صورت عدم حس لمس در نوک انگشتان به شدت مختل می‌شوند.

این الکترود‌ها را می‌توان از طریق جراحی با حداقل تهاجم (کرانیوتومی) حدود ۲ میلی متر کاشت و خطرات مربوط به سایر روش‌های تهاجمی‌تر را کاهش داد.

نوروپاتی محیطی در نتیجه آسیب به اعصاب سیستم عصبی محیطی ایجاد می‌شود که مسئول انتقال دستورات از مغز و ارسال اطلاعات حسی به آن است، بنابراین آسیب به این اعصاب می‌تواند منجر به از دست دادن مهارت‌های حرکتی (فلج) یا حسی در قسمت آسیب دیده بدن شود.

دلایل متعددی وجود دارد که می‌تواند چندین آسیب را ایجاد کند، از جمله برخی از انواع صرع، برخی بیماری‌های خود ایمنی، دیابت، برخی عفونت‌ها، بیماری‌های ژنتیکی و تومورها.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین