کد خبر: ۷۳۲۴۴۶
تاریخ انتشار : ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۸
فرمانده انتظامی شهرستان بم از دستگیری فردی که با مدرک پزشکی جعلی نسبت به ارائه خدمات درمانی به شهروندان اقدام می‌کرد، خبر داد.
آفتاب‌‌نیوز :

خبر بازداشت پزشک قلابی در شرق استان کرمان آن هم در یک بیمارستان دولتی که شامگاه چهارشنبه از سوی نیروی انتظامی اعلام شد، بازتاب‌های زیاد و پس‌لرزه‌های مختلف ایجاد کرد؛ از جمله واکنش دانشگاه علوم پزشکی بم.

فرمانده انتظامی شهرستان بم از دستگیری فردی که با مدرک پزشکی جعلی نسبت به ارائه خدمات درمانی به شهروندان اقدام می‌کرد، خبر داد.

سرهنگ اکبر نجفی افزود: بعد از شکایت تعدادی از شهروندان درباره فعالیت فردی با مدرک پزشکی جعلی، بررسی موضوع در دستور کار فرماندهی نیروی انتظامی بم قرار گرفت.  بعد از انجام اقدامات اطلاعاتی، پزشک قلابی به جرم خود اعتراف کرد و به همراه پرونده تحویل مراجع قضایی شد. این پزشک قلابی که بومی استان کرمان نیست و مدرک کارشناسی مخابرات دارد به واسطه یک رابط به مدت یک هفته به صورت غیرقانونی مشغول به طبابت بوده است.

این خبر درحالی بود که پیگیری برای کسب جزییات بیشتر نشان داد محل وقوع این رویداد در بیمارستان دولتی شهرستان ریگان رخ داده که زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی بم فعالیت دارد.

نکته مهم اینکه دانشگاه علوم پزشکی بم می گوید این فرد طبابت نمی کرده بلکه در کنار «همسرش» که پزشک بوده حضور داشته و برخی فعالیت ها را انجام می داده است؛ نیروی انتظامی اما می گوید که متهم اعتراف کرده و بعد از طی فرآیندهای اداری و قضایی و با دستور دادستان، متهم بازداشت شده؛ ضمن اینکه اگر فردی طبابت نکند، نیاز به پوشیدن روپوش و در اختیار داشتن گوشی پزشکی که هنگام بازداشت از محل کشف شده، ندارد.

واکنش علوم پزشکی

به دنبال انتشار این خبر از سوی ناجا، رئیس دانشگاه علوم پزشکی بم اظهارداشت: برخی اطلاعات مربوط به خبر دستگیری پزشک قلابی در بم کذب است.

مازیار اویسی تصریح کرد: همسر فرد دستگیر شده، پزشک است و گزارشی دریافت شد مبنی بر اینکه آقایی (همسر پزشک) با روپوش در کنار این خانم پزشک می نشیند. همکاران بنده در دانشگاه علوم پزشکی بم موضوع را بررسی کردند و به خانم پزشک اعلام شد که همسرشان چون پزشک نیست حق پوشیدن روپوش را ندارد و پوشیدن روپوش پزشک در مکانی زیرنظر دانشگاه علوم پزشکی جرم محسوب می‌شود. اینکه در خبرها اعلام شده ایشان طبابت می کرده کذب است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بم ادامه داد: حدود ۲ هفته قبل قراردادی بین خانم پزشک (همسر متهم) و بیمارستان ریگان منعقد شده و دستگیری متهم نیز حدود ۱۰ روز قبل صورت گرفته است.

اویسی توضیح داد: نیروی انتظامی به عنوان یک ارگان بعد از هماهنگی با دادستان اقدام به دستگیری این متهم کرده و اکنون روال قانونی در مراجع قانونی در حال طی شدن است.

وی می گوید یک پزشک برای طبابت باید مهر خود را از حراست دانشگاه علوم پزشکی دریافت کند و همچنین قرارداد با دانشگاه داشته باشد که هیچ کدام از این موارد با شخص متهم صورت نگرفته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بم گفت: قرارداد خانم پزشک و همسر متهم با دانشگاه علوم پزشکی بم لغو شده است.

ناجا: متهم اعتراف کرده است

در ادامه اما فرمانده نیروی انتظامی بم نیز گفت: پلیس ضابط قضایی محسوب می شود و بدون هماهنگی قضایی اقدام به بازداشت فردی نمی کند؛ ضمن اینکه همه شواهد موجود است.

سرهنگ اکبر نجفی بیان کرد: پرونده شخص متهم ابتدا در کلانتری تشکیل شده و سپس با معرفی به مراجع قضایی و مستندات و مدارک مربوط به متهم ارائه شده است. فرد متهم در بازجویی های به عمل آمده به جرم خود اعتراف کرده و اتهام وارده را پذیرفته است.  در بازرسی از شخص متهم روپوش و گوشی پزشک عمومی کشف شده است.

به گفته این مقام انتظامی شخصی که پزشک نباشد برای حضور در بیمارستان احتیاجی به روپوش و گوشی مخصوص پزشک ندارد.

جوابیه پلیس به علوم پزشکی بم

معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی شهرستان بم نیز در خصوص دستگیری پزشک قلابی و ادعاهای مطرح شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی بم جوابیه ای صادر کرد.

در جوابیه معاونت اجتماعی نیروی انتظامی شهرستان بم آمده است: دانشگاه علوم پزشکی بم در تاریخ ۱۴ مهرماه طی گزارشی به دادستان بم اعلام کرده است فردی با جعل سند و جعل عنوان و دخالت در حرفه پزشکی، پوشیدن روپوش پزشکی و استفاده از ملزومات پزشکی، اقدام به طبابت در یکی از بیمارستان های تابعه این دانشگاه کرده و خواستار تعقیب و مجازات وی شده است.  در پی این گزارش و با توجه به اینکه دانشگاه علوم پزشکی در شهر بم مستقر است و هر چهار شهرستان شرقی استان کرمان را زیرپوشش دارد، دادستانی دستور رسیدگی به این موضوع را به کلانتری ۱۲ بم صادر و ماموران کلانتری با همکاری حراست دانشگاه علوم پزشکی بم، متهم را دستگیر و به مقر پلیس منتقل می کنند. متهم در اعترافات خود بصراحت به بزه انتسابی اعتراف و برای سیر مراحل قانونی به مرجع قضایی معرفی شده است. در ادامه در پی کار اطلاعاتی پلیس بم، یکی از عوامل بیمارستان مربوطه که با متهم ارتباط داشته و زمینه حضور وی را در بیمارستان فراهم کرده است، به اداره پلیس دعوت و نامبرده عنوان داشته: متهم (پزشک قلابی) با پوشیدن روپوش و استفاده از ملزومات پزشکی، خود را به عنوان پزشک به بیماران و همکاران معرفی و اقدام به طبابت می کرده است.

«بررسی های بیشتر پلیس حاکی از آن است که نه تنها متهم تخصصی در حرفه پزشکی ندارد بلکه دارای تحصیلات کارشناسی رشته مخابرات و نیز هفت فقره سابقه محکومیت کیفری از جمله کلاهبرداری است و متهم و رابط وی در بیمارستان، هر دو غیربومی و اهل سایر استان ها هستند».

در ادامه جوابیه پلیس چنین ذکر شده است: پلیس در وظایف ذاتی خود و حفاظت از جان مردم و طی هماهنگی با مرجع قضایی اقدام کرده است؛ مرکز اطلاع رسانی پلیس با رعایت اخلاق رسانه ای، حریم خصوصی افراد و در نظر گرفتن شان و منزلت جامعه پزشکی، در خبر منتشره هیچ اشاره ای به نام بیمارستان و مسئولیت و عنوان فرد مرتبط با متهم در بیمارستان نکرده است اما متاسفانه دانشگاه علوم پزشکی بم و مدیر بیمارستان مربوطه در یک اقدام غیرحرفه ای همه این موارد را افشا کرده اند. ساحت مقدس دانشگاه و جامعه پزشکی از هرگونه آلودگی مبراست؛ بنابراین شناسایی و دستگیری افرادی که با عناوین جعلی قصد به خطر انداختن جان مردم و ضربه به حیثیت دانشگاه و جامعه پزشکی دارند بایستی مورد توجه همه دستگاه ها و نهادها باشد و از این اقدام پلیس و دستگاه قضایی استقبال شود.

در بخش پایانی این جوابیه نیز تاکید شده است: تمامی مستندات و ادلّه در پرونده موجود است و پلیس آمادگی دارد آنها را با هماهنگی مرجع قضایی ارائه کند.

خدمات بهداشتی و درمانی در استان کرمان ازطریق چهار دانشگاه علوم پزشکی کرمان، بم(شرق استان)، جیرفت (جنوب)، رفسنجان(شمال) و دانشکده علوم پزشکی سیرجان ارائه می شود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین