کد خبر: ۷۳۲۵۴۱
تاریخ انتشار : ۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۸
سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به سوالات مکرر خبرنگاران گفت که جو بایدن به زودی تحت معاینات پزشکی قرار می‌گیرد. اشتباهات متعدد، لکنت زبان و چرت زدن‌های ناگهانی بایدن در حضور مهمانان خارجی و کنفرانس‌های خبری، گمانه‌زنی‌ها نسبت به اینکه وی از سلامت کافی برخوردار نیست و ممکن است اوضاعش بدتر شود، را تشدید کرده است. پیشتر نیز جمعی از نمایندگان کنگره آمریکا خواستار سنجش سلامت ذهنی بایدن شده بودند.
آفتاب‌‌نیوز :

 جن ساکی، دبیر مطبوعاتی کاخ سفید در کنفرانسی مطبوعاتی از کلی اودانل، خبرنگار ان.بی.سی نیوز به خاطر اینکه دائما درباره وضعیت سلامت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا سوال می‌کند انتقاد کرده و همینطور از پاسخ به سوال یک خبرنگار دیگر درباره اینکه این رئیس جمهور آمریکا چه زمان قرار است معاینه پزشکی شود شانه خالی کرد.

به گزارش روزنامه دیلی میل، برایان کارم، خبرنگار حوزه کاخ سفید یک مجله آمریکایی و تحلیلگر سیاسی سی.ان.ان از جن ساکی،‌ سخنگوی کاخ سفید درباره زمان انتشار نتایج معاینه پزشکی مورد انتظار جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا پرسید.

او سوال خود را با این لحن مطرح کرد: "هی جن (جنیفر ساکی، آیا او (بایدن) به زودی مورد معاینه پزشکی قرار گرفته و نتایج این معاینه به مردم آمریکا گزارش خواهد شد؟

جن ساکی در پاسخ به این سوال فقط گفت: "او این کار را خواهد کرد".

دبیر مطبوعاتی کاخ سفید در پاسخ به این سوال کلی اودانل که این معاینه قرار است سال جاری میلادی انجام شود، گفت:‌ کلی اودانل همواره درباره این موضوع سوال می پرسید و ما را گوش به زنگ کرده است.

آخرین گزارش معاینه پزشکی جو بایدن مربوط به دسامبر ۲۰۱۹ بود و از آن زمان تا کنون گزارش جدیدی درباره معاینه پزشکی از او منتشر نشده است.

از زمان شروع ریاست جمهور جو بایدن پرسشهایی در خصوص اینکه آیا او وضعیت جسمی و شناختی خوبی دارد، مطرح شده است.

جن ساکی به تکرار قول قبلی‌اش مبنی بر اینکه به مجرد انجام معاینه پزشکی از رئیس جمهور آمریکا دولت به "شفاف کردن" یافته های آن اقدام می کند، پرداخت در حالی که ماه مه گذشته گفته بود چنین معاینه ای قبل از پایان سال ۲۰۲۱ انجام خواهد شد.

اودانل از زمان دولت جورج دبلیو. بوش، به پوشش اخبار حوزه کاخ سفید پرداخته و بابت اصرار بر طرح مسائل مناقشه برانگیز شهرت یافته است.

بایدن ۲۶ ژوئیه گذشته بعد از آنکه اودانل با صدای بلند سوالی درباره حکم دنیس مک دونو، وزیر امور کهنه سربازان آمریکا برای واکسیناسیون کووید کارکنان بهداشت و درمان این وزارتخانه پرسید، از او به عنوان "موی دماغ" نام برد.

رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به او با صدای بلند گفت: تو چقدر موی دماغ هستی اما من قرار است به سوالت جواب بدهم چون ما خیلی وقت است که همدیگر را میشناسیم.

اودانل هم به کنایه گفت: من این حرف شما را به عنوان تعریف از خودم تلقی می‌کنم.

ماه گذشته میلادی بعد از مشاهده سرفه‌های مکرر جو بایدن در یک سخنرانی در تاریخ ۱۶ سپتامبر، درخواستها برای انتشار سوابق پزشکی بایدن بالا گرفت.

اودانل در آن زمان و بعد از انتقاد جو بایدن از شرکتهای بزرگی که به گفته او سهم عادلانه‌ای از مالیات نداده و دارند از همه گیری کووید سودجویی می کنند، خطاب به جن ساکی گفت: خیلی از ما در اتاق شرقی کاخ سفید نظاره‌گر رئیس جمهور بودیم. ما دیدیم که او در موقعیت‌های زیادی مکررا سرفه کرد. این سرفه به خاطر چیست و آیا مایه نگرانی است؟

ساکی پاسخ داده بود که این سرفه ها "مایه نگرانی" نیستند و همیشه یک پزشک با رئیس جمهور آمریکا در حال سفر است و "و همواره برای او گواهی پزشکی صادر می کند".

اودانل در ادامه مصرانه پرسید: آیا توضیحی برای اینکه چرا او انقدر مکررا در وضعیتهایی شبیه به این سرفه می‌کند وجود دارد؟ مطمئن هستم شما خودتان چنین چیزی را دیده‌اید.

ساکی گفت: بله من هم دیدم. فکر نمیکنم این مساله نگران کننده باشد. فکر می کند دلایل زیادی برای اینکه ما احتمالا نیاز به صاف کردن گلویمان پیدا کنیم و این که احتمالا یک سرما خوردگی مختصر پیدا کنیم هست. و مطمئنا روسای جمهور، مقامهای منتخب، خبرنگاران و سخنگو ها هم ممکن است با این مسائل روبرو شوند. اما این مساله‌ای نیست که برای ما نگرانی پزشکی ایجاد کند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین