کد خبر: ۷۳۳۲۸۳
تاریخ انتشار : ۲۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۳

پدر غزاله: «آرمان» چهارشنبه هفته بعد اعدام می‌شود

پدر غزاله گفت: دیروز بعد از پیگیری های مداوم به ما گفتند روز چهارشنبه آینده - پنجم آبان- او پای چوبه دار می رود.
پدر غزاله: «آرمان» چهارشنبه هفته بعد اعدام می‌شود
آفتاب‌‌نیوز :

آرمان با سه بار به انفرادی رفتن و بازگشت به سلول در یک هفته هت تریک کرد. سه گانه ای که به گفته وکیلش هم به نفع اوست و هم به ضررش. حالا باید منتظر چهارشنبه هفته آینده برای اجرای حکم بود. حکمی که اجرای آن به تصمیم اولیای دم، پای چوبه دار بستگی دارد.

پس از دو بار انتقال آرمان به قرنطینه و توقف حکم، سرانجام صبح چهارشنبه ۲۸مهر زمان اجرای حکم مشخص شد. عصر دوشنبه او همراه چند محکوم به قصاص دیگر به قرنطینه منتقل شدند تا سحرگاه چهارشنبه حکم اجرا شود. آرمان هنوز هم امید داشت حکم متوقف شود اما زمان برای او خیلی سریع می گذشت و شامگاه سه شنبه و بعد از یک روز قرنطینه، این امید برای او و دیگر محکومان به قصاص کمرنگ شد.

بامداد چهارشنبه اولیای دم غزاله و خانواده آرمان خود را برای حضور در محل اجرای حکم در زندان رجایی شهر، آماده می کردند که به آنها اعلام شد دوباره اجرای حکم متوقف شده است.

صبح دیروز پدر غزاله با حضور در دادسرای جنایی تهران پیگیر علت توقف حکم شد. از سوی دیگر مشخص شد علت توقف حکم، آرمان نبوده و علاوه بر او احکام دیگر محکومان به قصاص هم لغو شد.

چهارشنبه آینده حکم اجرا می شود

پدر غزاله بعد از دیدار با سرپرست دادسرای جنایی تهران به جام جم گفت: نمی دانم چرا حکم قصاص را اجرا نمی کنند. دو سال قبل من و همسرم وقتی آرمان پای چوبه دار رفت به او فرصت دادیم حداقل محل جسد دخترم را بگوید تا غم ما کمی التیام یابد اما او کاری از پیش نبرد و در این دو سال بیشتر به غم ما اضافه کرد.

در این چند روز به دلایل مختلف حکم اجرا نشد. همین باعث شد من و همسرم بیشتر از پیش ناراحت شویم که چرا نمی توانیم به حق قانونی خود برسیم. واقعا جواب درستی به ما نمی دهند که چرا اجرای حکم این قدر کش وقوس پیداکرده است.

وی افزود: بعد از پیگیری های مداوم به ما گفتند روز چهارشنبه بیست و هشتم مهر امسال سرانجام حکم قصاص قاتل دختر بی گناهم اجرا خواهد شد.برای این که با خانواده قاتل روبه رو نشویم حتی سه شنبه خانه مان را ترک کردیم و نزد خانواده مان رفتیم. منتظر بودیم تا روز چهارشنبه برسد و حکم اجرا شود اما ساعت ۲۳ سه شنبه، تلفنی از دادسرا به ما اطلاع دادند حکم قصاص قاتل متوقف شده است. از مسوولان قضایی می خواهیم یک روز را مشخص کنند تا این حکم به سرانجام برسد و اجرا شود. حداقل بگذارند طناب دار دور گردن این جوان قرار بگیرد و کمی زخم ما التیام پیدا کند، بعد درباره قصاص یا بخشش تصمیم گیری کنیم. دیروز بعد از پیگیری های مداوم به ما گفتند روز چهارشنبه آینده - پنجم آبان- او پای چوبه دار می رود.

در این پرونده آرمان متهم است ۱۲ اسفند ۱۳۹۲، پس از درگیری با غزاله باعث مرگ او شده است. آرمان سپس جسد را داخل چمدانی قرار داده و در سطل زباله رها کرده اما جسد غزاله هیچ وقت پیدا نشد.

صبح روز ۱۱دی ۹۸، آرمان در زندان رجایی شهر پای چوبه دار رفت اما در لحظات آخر توانست از اولیای دم مهلت بگیرد.

هرچه را بود گفت

عبدالصمدخرمشاهی، یکی از وکلای آرمان به خبرنگار جام جم گفت: توقف اجرای حکم، کلی بود و فقط حکم آرمان متوقف نشد. این انتقال به قرنطینه و توقف اجرای حکم هم به نفع آرمان است و هم به ضررش. از یک سو فشارهای روحی و کابوس مرگ،روح و روان او را به لرزه درمی آورد و مجازاتی مضاعف برای اوست. از دیگرسو، شاید فرصتی مصلحتی باشد که به گذشت اولیای دم یا کشف واقعیت هایی منجر شود.

وی با اشاره به ابهامات این پرونده گفت: درباره ابهامات و ایرادات پرونده در سال های اخیر زیاد بحث شده اما نکته مهم، افکار عمومی در این پرونده است. در این پرونده و پرونده های مشابه مانند شهلا و کبری، افکار عمومی به دنبال بخشش و سازش در پرونده است. شکی نیست قصاص،حق اولیای دم است اما بخشش می تواند جامعه را از روحیه خشن دور کند.

خرمشاهی درباره شرط اولیای دم برای آرمان مبنی بر مشخص کردن سرنوشت جسد، عنوان کرد: تا جایی که من در جریان پرونده هستم، آرمان هر واقعیتی را که در پرونده وجود داشته بیان کرده و مخفیکاری در پرونده هیچ منفعتی برای او ندارد. شایعات درباره این پرونده زیاد است اما باید به واقعیت ها توجه داشت.

اجرای حکم آرمان در حالی برای سومین بار متوقف شد که تلاش ها برای رضایت اولیای دم بی نتیجه مانده و پدر و مادر غزاله همچنان به قصاص اصرار دارند. حتی دیدار دوساعته عادل فردوسی پور با پدر و مادر غزاله برای جلب رضایت، نتیجه نداد.

منبع: جام جم
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین