کد خبر: ۷۳۵۷۰۶
تعداد نظرات: ۱۳ نظر
تاریخ انتشار : ۱۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۳
ابراز نگرانی از کاهش تعداد نیروهای کادر تخصصی درمان
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در نامه‌ای به رهبر انقلاب با ابراز نگرانی از کاهش تعداد نیروهای کادر تخصصی درمان گفت که متاسفانه با افزایش درخواست مهاجرت پزشکان به خارج از کشور مواجه هستیم که بدون شک این عارضه عواقب جبران ناپذیری را در پی دارد.
آفتاب‌‌نیوز :

متن نامه حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به رهبری به شرح ذیل است:

"حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای (دام مجده)

با ابلاغ سلام و تحیات

احتراما همانگونه که استحضار دارید و بر همگان مبرهن است یکی از پرافتخارترین دستاورد‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ارتقا شاخص‌های سلامت در تمامی ابعاد و جهات سلامتی است که با توسعه زیرساخت‌های اسلامی همچون دانشگاه‌های علوم پزشکی و شبکه بهداشت و درمان کشور تحقق یافت و امید به زندگی مردم عزیز کشورمان از ۵۱.۵ سال در سال ۱۳۵۷ به ۷۶.۶۸ سال در سال ۱۳۹۹ رسید.

در شرایط کنونی که به یمن برکات انقلاب اسلامی بیش از ۱۷ هزار خانه بهداشت، ۵ هزار مرکز خدمات جامع سلامت، ۳ هزار پایگاه اورژانس، ۱۵۵ هزار تخت بیمارستانی و بالغ بر ۱۴۸ هزار پزشک عمومی و متخصص در اختیار نظام سلامت کشور قرار دارد و بخش‌های تخصصی و فوق تخصصی بسیاری در اقصی نقاط کشور به ارائه خدمت مشغولند، شاهد کاهش بیش از ۱۰ برابری میزان مرگ و میر مادران باردار و کودکان زیر ۵ سال، دسترسی بیش از ۹۰ درصد مردم به آب بهداشتی، کاهش اعزام بیماران به کمتر از ۵ مورد در سال، انجام بیش از ۶۰ هزار مورد پیوند مغز استخوان، کلیه، کبد، ریه، قلب، قرنیه، پوست، پانکراس، روده و مفصل هستیم که نشان از عزم ملی برای ریشه کنی بیماری از جامعه ایرانی است که به دست کارشناسان خدوم بخش سلامت کشور رقم خورده است.

اما آنچه سبب تصدیع حاضر گردید، وقوع پدیده‌ای است که در چند سال اخیر به طور نگران کننده‌ای نظام سلامت کشور را مورد تهدید جدی قرار داده است و آن تهدید روند کاهشی تعداد نیرو‌های کادر تخصصی درمان در ساختار سلامت کشور است. متاسفانه در سال‌های اخیر تمایل به ادامه تحصیل در مقطع دستیاری تخصصی و فوق تخصصی در رشته‌های مختلف پزشکی با کاهش قابل توجه روبرو شده و این کاهش اقبال پزشکان عمومی برای تصاحب صندلی‌های رشته‌های تخصصی و فوق تخصصی به شدت پر کمیت، کیفیت، سرعت و دقت خدمات بهداشتی درمانی و تداوم و توسعه آن تاثیری سویی گذاشته و خواهد گذاشت به طوریکه از سال ۱۳۹۶ زنگ خطر این حادثه با خالی ماندن صندلی‌های تخصص در برخی از رشته‌های مادر همچون بیهوشی، طب اورژانس، جراحی عمومی، داخلی، اطفال، عفونی، جراحی قلب، جراحی اطفال، فوق تخصصی کلیه، خون و سرطان با سرعت بسیار نگران کننده‌ای به صدا درآمده است.

موضوع نگران کننده دیگری که بر تسریع این روند می‌افزاید خروج پزشکان از کسوت عضویت هیات علمی به شرایط غیرهیات علمی است. این در حالی است که متاسفانه با افزایش درخواست مهاجرت به خارج از کشور نیز مواجه هستیم. تمامی این موارد سبب می‌شود تا حفظ همه دستاورد‌های خارق العاده بخش سلامت که زبانزد عام و خاص است، دچار مخاطره شده و به همه جهت اقبال ضعیف پزشکان عمومی به ادامه تحصیل در رشته‌های تخصصی، موضوع اعزام بیماران به خارج از کشور، جذب و بکارگیری پزشکان خارجی که به یمن سیاست‌های اصولی و مساعی خادمان سلامت، منتفی شده بود؛ با استمرار روند کنونی خدای ناکرده احیا و موجب اخلال در دسترسی مردم عزیزمان به خدمات تخصصی مورد نیاز سلامت، در اقصی نقاط کشور گردد و نظام سلامت را با چالش‌های مخاطره آمیزی مواجه نماید.

با بررسی دقیق میدانی این چالش بزرگ متوجه می‌شویم که برخی از اهم دلایل و عوامل کاهش استقبال پزشکان برای ادامه تحصیل در رشته‌های تخصصی و فوق تخصصی عبارتند از ساختار، روش و فرایند نامناسب پذیرش، دستیار تخصصی – دریافتی بسیار پایین دستیاران – تعیین سقف و پلکان ناعادلانه برای پرداخت کارانه به پزشکان که مستقیم به کارکرد تخصصی و واقعی پزشک ارتباط دارد. میزان مالیات پرداختی ۳۵ درصدی توسط پزشکان شاغل در بخش دولتی در مقایسه با مالیات ۱۰ درصدی همان پزشکان در بخش خصوصی – تفاوت جزء حرفه‌ای تعرفه خدمات در بخش دولتی و خصوصی.

بدون شک بروز این عارضه عواقب جبران ناپذیری را در پی دارد که اهم آن‌ها عبارتند از خالی شدن مراکز بهداشتی – درمانی و بیمارستان‌های مناطق محروم از پزشکان متخصص – عدم استقبال پزشکان متخصص برای عضویت در کسوت هیات علمی – بروز مشکلات عدیده برای پزشکان در تامین مخارج زندگی عادی – ایجاد زمینه مهاجرت از داخل به خارج کشور، از مناطق محروم به مناطق برخوردار کشور، از بخش دولتی به بخش خصوصی و از بخش سلامت به سایر بخش‌های اقتصادی – خالی ماندن ظرفیت‌های بالقوه دانشگاه‌ها برای تربیت پزشک متخصص – کاهش خدمات در بخش دولتی و ارجاع بیماران به بخش خصوصی – از دست رفتن دستاورد‌های بزرگ خدمات بهداشتی و درمانی و به مخاطره افتادن جایگاه و منزلت نظام سلامت کشور در سطح بین‌الملل.

با توجه به مراتب فوق و حسب بحث و تبادل نظر با همکاران و صاحب نظران علوم اقتصادی، مدیریت و نظام سلامت راهکار‌هایی را برای مقابله با این پدیده خطرناک عرضه می‌دارم.

اصلاح ساختار پذیرش و نحوه آزمون دستیاری و همزمان اصلاح دریافتی دستیاران (حقوق و مزایا) معادل حداقل حقوق کارمند رسمی

حذف روش پرداخت پلکانی و تعیین سقف در مبلغ دریافتی کارانه پزشکان و جایگزینی آن با درصد پرداخت مبتنی بر عملکردی که تابع راهنما‌های بالینی، شیوه نامه‌های استاندارد برای معاینه، تشخیص، درمان ومراقبت بیماری است.

تبدیل مالیات پلکانی از ۳۵ درصد به ۱۰ درصد (برابری مالیات بخش خصوصی و دولتی) به شرط تمام وقت جغرافیایی

خرید خدمات پزشکان تمام وقت جغرافیایی در دانشگاه‌ها معادل ۲.۶کا و برای پزشکان مستقر در مناطق محروم با ۲ کا و محروم ویژه با ۴ کا به شرط تمام وقت جغرافیایی

پرداخت وام کم بهره به پزشکان و سایر کادر درمان، متناسب با ضریب منطقه و عملکرد پزشک از ۴ تا ۱۲ درصد.

با تقدیم احترام دکتر حسنعلی شهریاری رئیس کمیسیون

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۳
9
38
مشکل این نیست که درآمد پزشکان کم شده بلکه برعکس مسئله اینه که پزشکان نسبت به سایر اقشار جامعه درآمد بسیار بالایی دارند و با اموال بسیاری که فراهم کردند با توجه به شرایط فعلی ایران، ترجیح میدهند که دیگر در ایران زندگی نکنند. چه بسا اگر ما مردم عادی هم همان مقدار پول داشتیم برای خروج از ایران اقدام میکردیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۳
3
26
مشکلی نیست یقه سفیدها که همیشه برای درمان غرب میرفتند ملت هم مثل همیشه به........
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۶:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۳
3
26
یاد بگیریم چطور پزشکان هوای یکدیگر را دارند مگر فقط پزشکان دارند میرند؟ هر. ٱدم حسابی که بتواند می‌رود لطفل برای اونها هم ضریب سه کا بگیرید و کاهش مالیات و،،،
اکبر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۳
3
37
سلام دکترها که هیچ همشان رفتن حالا به کارگرها رسیده که این مملکت دارن ترک می‌کنند...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۳
1
27
در بسیاری از موارد هم دلزدگی نخبگان از وجود سهمیه برای عده ای خاص است که بسیاری از کرسی های پزشکی را بدون اینکه استحقاق آن را داشته باشند پر کرده اند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۳
0
33
مهندسان هم در این سالها زیاد مهاجرت کرده اند و شرایط مهندسین کشور هم بهتر از پزشکان نیست بی انگیزه بودن و نا امیدی از بهبود شرایط کشور این وضع را تشدید کرده است و روز به روز بر تقاضا برای خروج از کشور بیشتر شده است و در شرایط کنونی این وضع براثر انتخاب افراد بر ای تصدی پست ها از یک دانشگاه خاص افزایش یافته است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۳
0
20
عجیب است که رییس کمیسون بهداشت و درمان خبر ندارد که پزشکان بخش خصوصی تا چهل در صد مالیات می پردازند.چرا علت مهاجرت و خروج پزشکان از هیات علمی دانشگاه را شفاف بیان نمیکنید تا چاره اندیشی شود؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۳
3
27
مگر همه سهمیه ای نیستند پس کجا اجازه رفتن دارند
ناشناس
|
United States
|
۲۰:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۳
1
31
از پزشکان سهمیه ای استفاده کنید اینها نه خودشان جایی می روند و نه کشوری آنها را قبول می کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۳
2
31
شما نگران پزشکان نباش
70 درصد مردم میتوانستن فرار میکردند.....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۳
1
31
فقط پزشكان مهاجرت نميكنند. اين روزها كسي آينده روشني براي خودش نمي بيند. مردم سرمايه خود را از اين كشور ميبرند و زندگي در غربت را به زندگي در كشور خودشان ترجيح ميدهند. اشكال كار اين است كه اكثريت مردم... رويگردانند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۳
6
15
چرا برای رهبری نامه زدی؟ پزشکان امیدی به آینده ندارند و مهاجرت می کنند، نامه به همکاران خودت در مجلس می زدی و می گفتی تا به پزشکان و سایر مردم دنا پلاس ندهید ما هم نمی خواهیم، شما در مجلس کار مفید نمی کنید رهبری چه کار کند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۳
0
25
امید وارم بهت جواب داده بشه.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین