کد خبر: ۷۳۶۴۹۱
تاریخ انتشار : ۱۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۵
نخل فروشی در کل کشور از استان خوزستان گرفته تا هرمزگان رایج است
چند روزی است که تصاویری در شبکه‌های اجتماعی از درآوردن درخت‌های نخل در بخش ارم شهرستان دشتستان دست به دست می‌شود، بخشدار ارم در این خصوص توضیحاتی ارائه داد.
آفتاب‌‌نیوز :

نخل درخت توانایی ایجاد سازگاری در رطوبت پایین خاک را دارا است و از همین رو گل سر سبد باغات جنوب کشور محسوب می‌شود به طوری که جنوب را به آفتاب، نخل و دریا می‌شناسند.

به تازگی ویدئویی در فضای مجازی دست به دست شده است که افرادی در حال درآوردن نخیلات از ریشه هستند و در ادامه این اقدام را به دلیل شرایط اقتصادی، وضعیت بد بارش‌ها و کم شدن حقابه‌ها عنوان می‌کنند و می‌گویند که نخلداران بی رمق و درمانده درختان خود را به کشورهای همسایه خلیج فارس صادر می‌کنند.

در توضیحات این فیلم‌ها که مربوط به روستاهای رود فاریاب و تنگ درکش در بخش ارم شهرستان دشتستان است ادعا می‌شود که صدها اصله نخل با عمر بیش از ده سال و در شرایط نرمال ثمردهی از زمین کنده و برای صادران به کشور قطر به بوشهر منتقل می‌شوند.

بخشدار ارم در گفتگو با خبرگزاری ایسنا با اشاره به اینکه نخل فروشی در کل کشور از استان خوزستان گرفته تا هرمزگان رایج است، اظهار کرد: برای شما هم پیش آمده است که در بلوار و پارک‌های شهر نخل‌های بالغی را می‌بینید که از نقاط گوناگون برای کاشت آورده‌ شده‌اند.

علی بهرام‌نژاد با اشاره به اینکه در برخی موارد نخل‌ها صادر هم می‌شوند، اضافه کرد: گاهی نخلداران به دلیل نامرغوب بودن گونه، نر بودن و پیر بودن درخت به دنبال جایگزینی گونه‌های جدید با ارزش اقتصادی بالاتر هستند.

وی تغییر کاری را از دیگر انگیزه‌های افراد برای درآوردن درخت نخل دانست و افزود: در برخی موارد با توجه به تراکم بالای نخلستان برای ایجاد فاصله‌گذاری میان درختان جهت ایجاد مسیر خودرو حمل بار، نخلداران تعدادی از درختان را حذف می‌کنند.

بخشدار ارم در خصوص ادعای خشکسالی در این ویدئو تصریح کرد: کشور و تبع آن این بخش با بحران خشکسالی دست و پنجه نرم می‌کند اما نخل درخت مقاومی است و نیاز چندانی به آب ندارد از این رو درآوردن درختان به علت بحران آب قابل قبول نیست. بخش ارم تنها تابستان خشک و کم بارانی دارد و در سایر فصل‌ها بارندگی‌ها برای درخت نخل کفایت می‌کند.پارسال به همراه فرماندار دشتستان پیرامون موضوع آبیاری نخیلات سفری به روستاهای رود فاریاب و تنگ فاریاب داشتیم که ماحصل آن ایجاد چند بند سنگ ملاتی در این روستاها بود. نخلداران در روستا تنگ‌درکش به علت شوری آب، کاهش ثمردهی و افت کیفیت محصول اقدام به نوکالی و واکالی نخل می‌کنند.

بهرام‌نژاد با بیان اینکه ۴۶ مورد بند سنگ ملاتی در دولت یازدهم و دوازدهم در بخش ارم ایجاد شده است، اظهار کرد: در روستای رود فاریاب نیز که این ویدئو گرفته شده یک بند سنگ ملاتی بزرگ کار شده است.

گفته می‌شود که هر اصله نخل از این نخلداران به قیمت ۱۵ میلیون ریال به دلالان فروخته می شود، نخلهایی که در شرایط خوب ثمردهی هر اصله آن بیش از دو میلیون تومان ارزش افزوده و گردش مالی در استان ایجاد می کند.

وی با اشاره به اینکه ثمر یک نخل در بدترین حالت سالی یک میلیون تومان به فروش می‌رسد، بیان کرد: قیمت یک اصله نخل در باغات این بخش بالغ بر ۵۰ میلیون ریال است و ادعای فروش هر اصله نخل به بهای ۱۵میلیون ریال دور از ذهن به نظر می‌رسد.

بخشدار ارم با اشاره به اینکه عمده گونه نخل در این بخش از نوع زاهدی و کبکاب است، تصریح کرد: با توجه به مرغوبیت خرما و وجود سردخانه در بخش ارم، نخلداران هیچ گونه مشکلی برای فروش محصول خود ندارند و مشتریان حاضر به پیش خرید محصول نیز هستند.

دادستان: فیلم پخش شده مربوط به سالیان قبل است

یاسر حیدری دادستان دشتستان نیز با بیان اینکه این نخل‌ها غیرمثمر و دارای محصول با کیفیت پایین بوده‌اند، گفت: فردی که صاحب این درخت‌های نخل بوده، حدود ۱۸ درخت را به دلیل بی کیفیت بودن محصول به قیمت هر کدام حدود یک میلیون و پانصد هزار تومان می‌فروشد و کارشناسان جهاد کشاورزی نیز غیرمثمر بودن و نداشتن صرفه اقتصادی نخل‌ها را تایید کرده‌اند.

حیدری با تکذیب ادعای صادرات نخل‌ها به کشور‌های حوزه خلیج فارس، خاطرنشان کرد: حسب مصاحبه صورت گرفته کارشناسان جهاد با فرد موردنظر، این نخل‌ها در فضای سبز منطقه مورد استفاده قرار گرفته است.

دادستان دشتستان این را هم گفت که صادرات نخل صرفا با مجوز جهاد کشاورزی صورت می‌گیرد و جهاد کشاورزی تنها در مورد محصولات غیرمثمر چنین مجوزی صادر می‌کند و این اقدام هم تشریفات پیچیده‌ای دارد.

وی با بیان اینکه فروش نخل در شهرستان دشتستان رواج ندارد، تاکید کرد: فیلم پخش شده در کلیپ که نشاندهنده بارگیری و صادرات نخل در اسکله است نیز مربوط به سالیان قبل بوده و ارتباطی به این نخل‌ها ندارد. از آنجاییکه درخت نخل نیاز به آب دهی مستمر ندارد، ادعا‌های مطرح شده مبنی بر بی حاصل بودن این درختان بر اثر کم آبی نیز فاقد صحت است.نخل‌های با کیفیت بالا جایگزین نخل‌های غیرمثمر شده است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین