کد خبر: ۷۳۷۰۰۲
تعداد نظرات: ۹ نظر
تاریخ انتشار : ۲۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۶
پانزدهم آبان امسال مهرنوش جعفری، دختر جوان اهوازی، در حالی با مادرش برای عمل زیبایی پا به یکی از مطب‌های کیانپارس اهواز گذاشت که فکرش را هم نمی‌کرد آن روز آخرین لحظات زندگی‌اش باشد. مهرنوش در این روز به دلیل قصور فرد فاقد صلاحیت پزشکی دچار مرگ مغزی شد و براساس اعلام پزشکان معالجش امیدی به زنده ماندنش نیست.
آفتاب‌‌نیوز :

پدر دختر نخبه اهوازی که دچار مرگ مغزی شده و حالا در کما به سر می‌برد، گفت: مهرنوش یک قطعه از بهشت بود که ۱۹ سال پیش خدا به ما امانت داد و حالا امانتش را از ما گرفت و برد. اول مقاومت کردم و گفتم نه این همه وجود من است ولی وقتی به خودم آمدم، دیدم صاحب اصلی دخترم خداست و گفتم خدایا مالک تو هستی. اگر دوست داشتی دوباره به من ببخشش و اگر نخواستی امانتت را از ما بگیر. من و مادرش بیش از حد به این امانت خدا نزدمان وابسته شده بودیم. می‌خواهم اعضای بدن مهرنوشم را اهدا کنم که به انسان‌های دیگری حیات دوباره ببخشد.

محمود، عموی مهرنوش، گفت: برادرزاده‌ام در مدرسه نخبگان اهواز درس می‌خواند. سال گذشته با رتبه ۷۰ توانست دانشجوی حقوق دانشکده شهید بهشتی تهران شود. روز حادثه تکنسین دکتر به همسر برادرم می‌گوید دخترتان را برای جراحی آماده می‌کنم تا پزشک بیاید. بعد مهرنوش را به اتاق عمل می‌برد. آن‌طور که شنیدم ۲۵ سی‌سی داروی بی‌حسی به او تزریق می‌شود. مهرنوش بعد از تزریق دارو، دچار تشنج و ایست قلبی می‌شود. نیم ساعت بعد این تکنسین زن به مادر مهرنوش می‌گوید حال مهرنوش خوب نیست. وقتی همسر برادرم می‌خواهد به دوستش که پزشک بوده و در همان منطقه زندگی می‌کرده خبر بدهد که بیاید، این خانم اجازه نمی‌دهد و می‌گوید جو را متشنج نکن.

وی گفت: بالاخره همان پزشکی که دوست زن برادرم بود، خودش را سریع به مطب می‌رساند و با اورژانس هم تماس می‌گیرند. این خانم حتی بعد از اتفاقی که افتاد، هیچ دارو و تجهیزاتی برای احیای بیمار نداشته و وقتی پزشک حاضر در صحنه از وی دارو و تجهیزات برای احیای مهرنوش می‌خواهد ندارد. اورژانس هم با تاخیر به محل می‌رسد. آن هم بدون تجهیزات و زمانی که همان پزشک از آنها نیز تجهیزات می‌خواهد می‌گویند داخل خودرو جا گذاشته‌ایم و نگهبان ساختمان بلافاصله می‌رود و کیف تجهیزات را می‌آورد. انگار همه چیز آن روز دست به دست هم می‌دهد تا مهرنوش به این حال و روز بیفتد.

اورژانس آمد اما بدون تجهیزات
عموی مهرنوش گفت: چرا عوامل اورژانس بدون تجهیزات بالای سر یک بیمار با وضعیت وخیم حاضر می‌شود؟ در حالی که باید تحهیزات همیشه همراهشان باشد. بالاخره مهرنوش در بیمارستان امام خمینی اهواز احیا شد. شاید اگر همان لحظه در مطب به موقع به وی رسیدگی می‌شد، این اتفاق برایش نمی‌افتاد و دچار مرگ مغزی نمی‌شد.

مقصر اصلی این اتفاق را دستگاه‌های نظارتی می‌دانم
مسعود جعفری پدر مهرنوش، مقصر اصلی این اتفاق را دستگاه‌های نظارت بر بهداشت و درمان دانسته و گفت: نهاد یا دستگاه‌های ناظر بر کادر بهداشت و درمان و سلامت مردم باید به گونه‌ای نظارت کنند که هرکسی نتواند در اقدامات پزشکی دخالت کند و پزشک ها محل کار یا پروانه‌شان را به خاطر پول در اختیار افراد غیر پزشک نگذارند که وقتی اتفاقی افتاد اظهار بی‌اطلاعی کنند.

او ادامه داد: با پزشکی که صاحب مطب بود و ۲۲ سالی می‌شود که می‌شناسمش بعد از اتفاقی که برای دخترم افتاد تماس گرفتم و گفتم به اطمینان شما مهرنوش به آنجا آمد. همسرم به محض اینکه وارد مطب می‌شود می‌پرسد دکتر کجاست؟ که همین خانم دستیار پزشک می‌گوید در راه است و می‌آید. بعدا که با همان پزشک تماس گرفتیم گفت از این موضوع بی‌خبر است و دستیارش تماسی با وی نداشته است.

وی گفت: همین خانمی که مسبب مرگ مغزی دخترم شد اعلام کرده ما بار اولمان نیست که عمل زیبایی انجام می‌دهیم. بارها و بارها این کار را کرده‌ایم. عمل زیبایی دخترم خیلی جزئی بود اما وقتی حالش بد می‌شود تجهیزاتی برای احیای مهرنوش در مطب وجود نداشت.

پدر مهرنوش عنوان کرد: شاید اگر همان لحظات اول همسرم اجازه داده می‌شد به ۱۱۵ زنگ بزند یا در همان ساختمان پزشکان از افراد متخصص کمک خواسته می‌شد این اتفاق برای مهرنوش نمی‌افتاد.

پس از حادثه تابلوی مطب و بنرهای تبلیغاتی را جمع‌آوری کردند
وی افزود: بعد از این اتفاق تابلوی مطب که روی آن نوشته شده بود متخصص تغذیه و کلینیک زیبایی و پوست و بنرهایی که از عمل‌های انجام شده بر در و دیوار مطب چسبانده ‌شده بود، جمع‌آوری کردند. از این افراد شکایت کرده‌ام که امیدوارم به سزای اعمالشان برسند. متاسفانه برخی پزشکان در اهواز پروانه کارشان را اجاره می‌دهند و خودشان اصلا در مطب حضور پیدا نمی‌کنند.

جعفری سه نفر را در مرگ مغزی دخترش مقصر دانست و گفت: اول پزشکی که مطب به نامش است، دوم فردی که به عنوان پزشک نامش داخل بنرهای عمل‌های زیبایی بود و سوم خانمی که بدون حضور این دو پزشک شروع به تزریق داروی بیهوشی و اقدامات اولیه عمل می‌کند البته این خانم مدعی است با پزشک تماس گرفته اما او جواب نداده در صورتی که پزشک مربوط می‌گوید تماسی با او گرفته نشده است.

عمل‌های زبیایی حتما باید توسط پزشکان متخصص انجام شود
یک پزشک اهوازی که نخواست نامش در گزارش بیاید درباره این اتفاق گفت: هنگامی که بیمار دچار ایست قلبی می‌شود پزشک حضور نداشته است. در بیمارستان امام هم با احیا، ۱۰ درصد قلب بیمار برمی‌گردد که پس از آن مرگ مغزی اعلام می‌شود.

او گفت: تزریق چربی به هیچ عنوان در مطب پزشک‌های عمومی نباید انجام شود. این کار حتما باید توسط متخصصان پوست و جراحی‌های پلاستیک آن هم در کلینیک‌های مجهز انجام شود.

این پزشک متخصص پوست و مو درباره اینکه آیا چنین اشتباهاتی در اهواز سابقه دارد، گفت: هر از گاهی چنین اخباری را می‌شنویم که حین انجام عمل زیبایی و بر اثر قصور پزشکی جان بیماری در خطر است. ماه گذشته ۳ بیمار را به دلایل گفته شده به بیمارستان امام خمینی آوردند. یکی از آنها مردی میانسالی بود که دوازدهم آبان فوت کرد، دومی خانمی بود که توسط یک ماما عمل لیپوساکشن انجام داده و شکمش به طور کامل عفونت کرده بود که هم‌اکنون در بخش آی‌سی‌یو بیمارستان بستری است. خانم دیگری نیز توسط فردی که خودش را تکنسین معرفی و برایش ژل لب تزریق کرده بود، دچار آرست قلبی شد که الان شرایط بهتری دارد.

این پزشک گفت: اگرچه آمار دقیقی در دست نیست اما متاسفانه آمار سالانه فوتی‌ها و نواقص ناشی از جراحی‌های زیبایی در خوزستان بالا است. اغلب این افراد هم عمل‌های زیبایی خود را در آرایشگاه‌ها و مطب‌هایی انجام می‌دهند که همگی فاقد صلاحیت هستند و نه تنها دوره‌های آکادمیک دانشگاهی را نگذرانده‌اند، که بسیاری از آنها حتی پروانه فعالیت ندارند.

فرد فاقد صلاحیت به مراجع قضایی معرفی شد
فرهاد سلطانی معاون درمان دانشگاه جندی شاپور اهواز نیز در ادامه اظهار کرد: این دختر ۱۹ ساله برای انتقال چربی به مطب یک پزشک عمومی مراجعه می‌کند که البته خود پزشک حضور نداشته و فردی فاقد صلاحیت داروی بی‌حسی برای او تزریق می‌کند. احتمالا دوز دارو بالاتر از حد معمول بوده که با ایست قلبی به بیمارستان امام خمینی منتقل و آنجا احیا می‌شود و هم اکنون با کمای عمیق شانسی برای زنده ماندن ندارد هر چند اقدامات درمانی برای این بیمار همچنان در حال انجام است.

او ادامه داد: مطب فرد متخلف پلمپ شده و این فرد فاقد صلاحیت به مراجع قضایی معرفی شده است. همچنین اظهارات پدر، مادر و همه افرادی که درگیر این اتفاق هستند مورد بررسی قرار می‌گیرد. پزشکی که پروانه مطب به نام او بوده را هم به مراجع قضایی معرفی کرده‌ایم.

عمل‌های زیبایی یکی از مشکلات کلان کشور
این مسئول گفت: متاسفانه افزایش انجام عمل‌های زیبایی به یکی از مشکلات کلان کشور تبدیل شده و در حال گسترش است و قطعا نقش رسانه در آگاهی مردم بسیار مهم است. مردم باید بدانند به کجاها مراجعه می‌کنند. به آپارتمان‌های بی نام و نشان و به افرادی که در واقع صلاحیت ندارند مراجعه نکنند. جراحی‌های زیبایی مختلف مانند تزریق چربی، بینی، لیپوساکشن و... اگر در جایی غیر مطمئن و بی‌صلاحیت انجام شود، عارضه ایجاد می‌کند.

سلطانی ادامه داد: مسئله دیگر این است که این مؤسسات غیر مجاز به صورت قارچ در حال افزایش هستند. از طرف دیگر تعداد پرسنل ناظر برای نظارت بر کار پزشکان و کلینیک‌های زیبایی کم است. هم اکنون در کلانشهرها کارشناسانی که در حوزه نظارت کار می‌کنند و وظیفه سرکشی دارند، تعدادشان محدود است.

او گفت: اغلب کلینیک‌های زیبایی بعد از ساعات اداری و هنگام غروب کار می‌کنند. بنابراین بحث مالی هم در میان است و دانشگاه علوم پزشکی نمی‌تواند به راحتی اضافه کار پرسنل ناظر خود را بپردازد. این مسائل دست به دست هم می‌دهند تا این افراد آزادانه و بی‌محابا کار کنند و سلامتی و زیبایی مردم را به خطر اندازند.

وزارت بهداشت به این موضوع ورود کند
وی ادامه داد: وزارت بهداشت باید به این موضوع ورود کرده و راه حلی برای آن پیدا کند. تبلغات گسترده‌ای که در فضای مجازی در این باره می‌شود باعث فریب بسیاری از دختران و پسران و زنان و جوانان می‌شود. به نظرم باید صدرصد با این افراد متخلف برخورد قانونی شود.

معاون درمان دانشگاه جندی شاپور اهواز گفت: جرایم بازدارنده اغلب این افراد متخلف وقتی به مراجع قضایی و تعزیرات در کمیسیون ماده ۱۱ معرفی می‌شوند، نقدی است و در برخی موارد وسایل‌شان ضبط و محل کارشان پلمب می‌شود. آنها هم بعد از مدتی از یک جایی به جای دیگر نقل مکان می‌کنند. در صورتی که اگر به طور جدی با آنها برخورد شود، شاید در بهبود اوضاع کمک کند.

سلطانی تصریح کرد: چالش‌هایی بین پزشکان عمومی و متخصصان پوست هم در این زمینه وجود دارد. انجمن‌های متخصصان پوست نسبت به کار افراد فاقد تخصص معترضند. لازم است حوزه بهداشت و درمان قوانین را بازبینی و از طریق سازمان‌های نظام پزشکی و معاونت‌های درمان ابلاغ کند. باید سازوکاری فراهم شود تا پزشک عمومی اقدام به عمل زیبایی نکند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۹
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۰
1
1
بک بررسی جامعه شناختی انجام شود که چرا خانم های ایرانی این همه اهمیت به ظاهر خوبش می دهند!!

باید حل مسئله و رفع بحران جواب این چرایی است
حمید
|
France
|
۱۶:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۰
0
2
حتما باید این اتفاقات بیفته تا کلینکیهای غیر مجاز پزشکان عمومی رو پلمب کنند!؟ جای بسی تامل داره
یاسی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۰
0
0
روحش شاد
Behnaj
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۰
0
2
اون از پزشک زیبائی اصفهان... و این هم از پزشکان اهوازی که مجوز طبابت خود را در اختیار دیگران میگذارند و جان بیماران را به خطر میاندازند وبا آبرو ایشان بازی می کنند
!!!! قسم و سوگند طبیبان کجاست؟!!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۰
1
0
اینم آخر وعاقبت ناراضی بودن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۰
0
1
طبق قانون پزشک عمومی اجازه تزریق چربی در مطب نداره و با این حال اینکار در مطب پزشک عمومی و بدون حضور ایشان و توسط غیر پزشک انجام شده که توانایی مدیریت اتفاق پیش آمده را نداشته و منجر به فوت این دختر جوان شده .این خبر به شدت داره سانسور میشه برای اینکه اون پزشک لابی هایی داره که مصون نگهش دارن،و اصلا مطبش هم پلمپ نشده و به دروغ میگن که پلمپ شده
حمیدرضا
|
United States of America
|
۱۵:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۲
0
0
بازهم مدیریت ونظارت فشل وناتوان!.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۳
0
0
چرا کسی به تخلفات تابلوهای پزشکا رسیدگی نمیکنه؟
هر کی هر چی دلش میخواد می نویسه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۳
0
0
چرا همه شدن دکتر زیبایی؟ مگه متخصص تغذیه یا عفونی یا اورژانس و ... درس زیبایی خوندن؟واقعا خنده داره
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین