کد خبر: ۷۳۷۲۸۵
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۲
کارگروه ملی ستاد احیای زاینده‌رود در سطح عالی دولت تشکیل می‌شود
وزیر نیرو با اعلام اینکه پای اجرای عدالت در موضوع آب ایستاده‌ام، گفت: کارگروه ملی ستاد احیای زاینده‌رود در سطح عالی دولت تشکیل می‌شود و بلافاصله بعد از بازگشت به تهران و ارائه گزارش به دولت، با زنده کردن این کارگروه، جلسات مختلفی با دستگاه‌های دیگر خواهیم داشت.
آفتاب‌‌نیوز :

علی‌اکبر محرابیان شامگاه جمعه (۲۱ آبان) در جلسه سازگاری با کم‌آبی استان اصفهان که در محل استانداری برگزار شد، به بازدید میدانی امروز خود از مناطق مختلف اصفهان اشاره کرد و افزود: متاسفم که امروز مردم استان اصفهان به دلیل بی‌آبی باید چنین شرایطی را تحمل کنند. باید با مردم صادقانه صحبت کنیم و نباید قول یا وعده‌هایی به مردم بدهیم که چند سال دیگر شرم حضور در جمع مردم را داشته باشیم.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه مشکلات امروز اصفهان حاصل چند دهه بی‌برنامگی و بارگذاری‌های بی‌جا بر آب اصفهان است، تصریح کرد: مشکل امروز آب اصفهان مربوط به بارگذاری‌های بی‌جا، بلندپروازانه و رویایی در بخش‌های مختلف است. نخستین کاری که باید بکنیم، تعادل‌بخشی میان منابع و مصارف است، نه به این معنا که کسی سفره‌اش را جمع کند، بلکه باید روش‌های خود را اصلاح کنیم.

وی با تاکید بر ضرورت اصلاح تخصیص‌های آبی، افزود: برای صنعت استفاده از پساب بسیار پایدارتر و مطمئن‌تر از آبی است که ممکن است باشد یا نباشد، همچنین اصلاح مصرف آب در بخش کشاورزی نیز باید در دستور کار قرار گیرد تا با آب کمتر، محصول بیشتر و باکیفیت‌تر تولید کنیم. در این زمینه باید یکی از معاونان خود را به عنوان معین انتخاب کنم تا بر آب از مبدأ تا مقصد نظارت کند و به طور قطع فردی بسیار متخصص و امین را انتخاب خواهم کرد.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه پای اجرای عدالت در موضوع آب ایستاده‌ام، اظهار کرد: بسیاری از مشکلات امروز ناشی از بی‌قانونی است، درحالی که اگر قانون به نحو مطلوب اجرا شود، حتی اگر قانون اشتباهی داشته باشد، بهتر از بی‌قانونی است. متاسفانه در بسیاری از موارد قانون اجرا نشده و این موضوع خاص زاینده‌رود و اصفهان نیست، بلکه در بسیاری از مناطق است، اما باید به قانون برگردیم.

وی در ادامه به کارگروه ملی ستاد احیای زاینده‌رود اشاره کرد و گفت: این کارگروه در سطح عالی دولت تشکیل می‌شود و بلافاصله بعد از بازگشت به تهران و ارائه گزارش به دولت، با زنده کردن این کارگروه، جلسات مختلفی با دستگاه‌های دیگر خواهیم داشت. مصوبات سنوات گذشته را دوباره بازنگری و عدم اجرای آنها را بررسی خواهیم کرد تا موانع اجرایی برطرف شود.

وی درباره ساماندهی زاینده‌رود، توضیح داد: کار گذشتگان را ضایع نمی‌کنم؛ کار زیاد انجام شده اما در عین حال خراب‌کاری هم شده است. کار مهمی که باید انجام شودُ ساماندهی رودخانه به عنوان حفظ بستر آب است که ساز و کار عملیاتی می‌خواهد.برای ساماندهی رودخانه باید از ظرفیت مردم استفاده کرد و این کار بدون مشارکت مردم امکان‌پذیر نیست؛ همچنین حقابه‌های قانونی کشاورزان قابل نقض نیست و وزارت نیرو خود را متعهد به حقابه‌ها می‌داند.

وی همچنین معیشت جایگزین را راهکاری برای حمایت از کشاورزان دانست و افزود: کشت گلخانه‌ای، استفاده از انرژی‌های جایگزین است که منطقه شرق اصفهان پتانسیل بالایی در این زمینه دارد و اعتبار خاصی در این مورد خواهیم داشت تا با کمترین میزان آورده سرمایه‌گذاران یعنی کشاورزان، بتوانید به عنوان یک درآمد پایدار از آن بهره ببرید. این کار به معنای جایگزینی با کشاورزی نیست، اما به‌کارگیری این روش باعث ایجاد درآمد مطمئن خواهد شد.

محرابیان در ادامه، مدیریت آب را با راهکار سوم به کشاورزان پیشنهاد دارد و گفت: ما به دنبال رضایت شما هستیم و اگر شیوه‌ای پیشنهاد دهید، مدیریت را به طور کامل در اختیار خودتان قرار می‌دهیم.

انتظارات، ۲۰ سال روی هم جمع شده است

استاندار اصفهان نیز در این جلسه، اظهار کرد: انتظاراتی که امروز از وزیر نیرو داریم، ۲۰ سال است که روی هم جمع شده، اما درخواست می‌کنم اعتماد کنید تا به همت وزیر نیرو این انتظارات پیگیری شود.

سیدرضا مرتضوی به برگزاری تجمعات از سوی کشاورزان در بستر زاینده‌رود طی روزهای اخیر اشاره کرد و گفت: در حالی که بر پیگیری مطالبات خود اصرار می‌کنید، مراقب باشید مورد سوءاستفاده دشمنان قرار نگیرید.

استاندار اصفهان از وزیر نیرو خواست تا صورتحسابی برای حقابه کشاورزان تعریف شود و ادامه داد: اجازه دهید در یک بازه زمانی حقابه‌هایی که از استان خارج و صرف بخش‌های دیگر می‌شود را محاسبه و خسارت را در بین کشاورزان توزیع کنیم.

همه از تصمیمات غلط در حوزه آب متضرریم

محرابیان ۲۲ آبان‌ماه نیز در دیدار با نماینده ولی‌فقیه در چهارمحال‌وبختیاری با اشاره به اینکه شرط عدالت در توزیع آب اولین اصل برای اجرای پروژه‌ها است، اظهار کرد: قوانین روشن و شفاف است، بنابراین در رعایت قانون نباید اختلافی ایجاد شود، مهم‌ترین عناصر برای بهره‌برداری از موهبت الهی آب، تدبیر، وحدت و مباحث کارشناسی و تخصصی در محیط ویژه این مباحث است، بنابراین انتقال این مباحث به میان مردم سودمند نخواهد بود. جلسات متعددی با نمایندگان چهارمحال‌وبختیاری و دیگر استان‌ها برگزار شده و در اصول، هیچ اختلافی وجود ندارد، امروز نیز از پروژه‌ها بازدید و مشکلات احصا می‌شود تا بتوان با عنایت خداوند به آنچه باید انجام گیرد، عمل کنیم.

محرابیان با اشاره به اینکه نارضایتی‌هایی در نقاط مختلف کشور و در میان اقشار گوناگون مردم در حوزه آب وجود دارد، افزود: بخشی از این نارضایتی‌ها ناشی از سوءتدبیر و بخشی دیگر مربوط به نبود شفافیت و تصمیم‌گیری به‌موقع بوده، ضمن اینکه میزان تقاضای آب در تمام نقاط کشور به‌شدت بالا رفته و نزولات آسمانی کاهش شدیدی داشته، سرانه آب در این مدت نیز کاهش چشمگیری داشته است.  بارگذاری‌هایی که بر روی منابع آبی انجام شده نامتعادل بوده و باعث بروز مشکلات فراوانی در حوزه سفره‌های زیرزمینی و نیز ناتوانی در اجابت خواسته‌های مردم شده است، می‌طلبد که ملاحظات بیشتری در این خصوص در نظر گرفته شود، وقتی در نقطه‌ای که امکان تامین آب وجود ندارد مسکن‌های چند ده هزاری و چندصد هزاری احداث می‌کنیم یا صنایع را بیش از اندازه گسترش داده و توقعات بلندپروازانه در مردم ایجاد می‌کنیم، نتیجه‌ای جز وضعیت امروز نخواهیم داشت.

محرابیان با تأکید بر ضرورت اتخاذ یک تدبیر ملی و همفکری دسته‌جمعی، گفت: امروز باید با رعایت اصول علمی و کارشناسی و فنی، تدابیری اتخاذ شود که اشتباهات گذشته جبران شود چرا که همه از تصمیمات غلط در حوزه آب متضرر هستیم، امروز مجموعه مسئولان و نمایندگان مجلس به این نتیجه رسیده‌ایم که می‌توان در یک گفتگوی صمیمی و کارشناسی در بسیاری از مباحث به توافق برسیم.  اینکه مسئولان کلامی بر زبان جاری کنند که بوی اختلاف داشته باشد، ثمری ندارد، مردم نیز به‌دنبال اختلاف نیستند و انتظاری جز حل مشکلات ندارند، آنان انتظار دارند که مسئولان با همدلی و گفت‌وگو مشکلات را حل کنند، بنابراین در این سفر گفت‌وگو با مردم و مسئولان در دستور کار قرار دارد تا بر مبنای عدالت، شفافیت و اصول فنی در خصوص مشکلات حوزه آب تصمیم‌گیری شود.

محرابیان با اشاره به اینکه آب محدود است و مردم از ما انتظار معجزه ندارند، خاطرنشان: اگر آب موجود بر اساس عدالت توزیع شود به وظیفه خود عمل کرده‌ایم و مردم نیز جز این، انتظاری از مسئولان ندارند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۲
0
0
از محل درامد فروش اب در شهرکرداصفهان کاشان نایین ویزد و... برای کشاورزان حق وحقوقی مشخص شود
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین