کد خبر: ۷۳۸۷۲۷
تاریخ انتشار : ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۲
در درمان سرطان با رباتی به شکل ماهی با رساندن مستقیم دارو‌های شیمی‌درمانی به تومور‌های سرطانی می‌توان عوارض جانبی دارو‌ها را کاهش داد.
آفتاب‌‌نیوز :

رساندن مستقیم دارو‌های شیمی‌درمانی به تومور‌های سرطانی می‌تواند عوارض جانبی دارو‌ها را کاهش دهد.

به گزارش نیواطلس، شاید این کار به زودی توسط حیوانات کوچک رباتیک انجام شود که با چاپ سه‌بعدی ساخته شده‌اند. هدایت این میکروربات‌ها به وسیله آهن‌ربا صورت می‌گیرد و میکروربات‌ها تنها زمانی که با محیط اسیدی اطراف تومور رو به رو می‌شوند، محموله دارویی خود را آزاد می‌کنند.

این میکروربات‌های جدید که از هیدروژل چاپ سه‌بعدی ساخته شده‌اند، به شکل حیوانات گوناگون مانند ماهی، خرچنگ و پروانه ارائه می‌شوند و به حفره‌هایی مجهز هستند که می‌توانند ذرات دارو را حمل کنند. پژوهشگران "انجمن شیمی آمریکا" (ACS) در این پروژه، تراکم چاپ را در نواحی خاصی مانند لبه چنگال‌های خرچنگ یا دهان ماهی تنظیم می‌کنند تا در واکنش به تغییرات سطح اسید، باز یا بسته شوند. میکروبات‌ها نهایتا در محلولی حاوی نانوذرات اکسید آهن قرار می‌گیرند تا آن‌ها را مغناطیسی کند.

نتیجه نهایی این پژوهش، میکروربات‌هایی بود که با نانوذرات دارویی بارگیری شدند و با استفاده از آهن‌ربا به سوی مکان مورد نظر هدایت شدند. آن‌ها در مکان مورد نظر، به دلیل تغییر در سطوح pH، محموله خود را به طور خودکار آزاد کردند.

پژوهشگران در بررسی‌های آزمایشگاهی، از آهن‌ربا برای هدایت یک میکروربات شبیه به ماهی استفاده کردند تا آن را از رگ‌های خونی شبیه‌سازی شده، به خوشه‌ای از سلول‌های سرطانی برسانند.

نمونه‌های جدید این میکروربات‌ها به دلیل توانایی آن‌ها در آزادسازی خودکار دارو‌ها در مکان‌های مورد نیاز، بسیار امیدوارکننده به نظر می‌رسند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین