کد خبر: ۷۴۰۵۹۱
تاریخ انتشار : ۱۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۶
تبلیغات
بیمه شخص ثالث، خسارت اشخاص ثالث را در جریان تصادفات خودرو و موتور جبران می‌کند.
آفتاب‌‌نیوز :

داشتن بیمه شخص ثالث باری هر وسیله‌ای اجباری است. فرقی نمی‌کند که خودرو یا موتور داشته باشید و همچنین اینکه نوع وسیله نقلیه شما چیست، باید همیشه بیمه شخص ثالث همراهتان باشد. البته بیمه‌نامه‌ای که هنوز معتبر باشد. در غیر این صورت نه تنها پلیس می‌تواند وسیله نقلیه شما را به پارکینگ منتقل کند، بلکه شرکت بیمه‌گر هیچ خسارتی را هم تحت پوشش قرار نخواهد داد. البته متأسفانه مسئله اینجاست که برخی فراموش می‌کنند تا بیمه‌نامه خود را تمدید کند یا اینکه مسئله‌ای پیش می‌آید که تمدید بیمه‌نامه آن‌ها چند ماه عقب می‌افتد. در چنین حالتی در هنگام تمدید مشمول پرداخت جریمه خواهند شد. صندوق تامین خسارت‌های بدنی با رویکرد حمایت از اقشار آسیب پذیر و پشتیبانی از صنعت بیمه کشور طرح بخشودگی جرایم بیمه نامه موتور سیکلت و ماشین آلات کشاورزی را با همکاری صنعت بیمه در دوره زمانی ۱۳ آذر تا ۳ دی سال جاری ۱۴۰۰ و به منظور توسعه فرهنگ بیمه اجرایی کرده است.

براین اساس راکبین موتورسیکلت و دارندگان ماشین آلات کشاورزی در سراسر کشور که فاقد بیمه نامه هستند، می‌توانند با مراجعه به نمایندگی‌ها و دفاتر شرکت‌های بیمه‌ای یا خرید از سامانه‌های آنلاین فروش بیمه، میتوانند با تمدید یا خرید بیمه نامه شخص ثالث از مزایای این طرح استفاده کنند. اما شرایط بخشودگی جریمه بیمه شخص ثالث خودرو و موتور چیست؟

بیمه شخص ثالث خودرو و موتور چیست؟

بیمه شخص ثالث، بیمه‌ای اجباری برای تمام دارندگان وسایل نقلیه زمینی در برابر خسارات جانی و مالی وارد شده به اشخاص ثالث است. در بیمه شخص ثالث، مالک وسیله نقلیه شخص اول به شمار می‌آید (که در اکثر بیمه‌نامه‌ها تحت عنوان بیمه‌گزار شناخته می‌شود)، شخص ثانی شرکت بیمه است که متعهد به جبران هزینه‌ها طبق قرارداد است (که در بیمه نامه با عنوان بیمه‌گر درج می‌شود) و در نهایت شخص ثالث فرد زیان دیده در حوادث رانندگی است (که منظور غیر از راننده مقصر است). تمامی اشخاصی که در یک حادثه تصادف، زیان مالی و جانی می‌بینند، تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار گرفته و این بیمه هزینه‌های مربوط به درمان، فوت و خسارات وارد شده به اموال را جبران می‌کند. در این گونه اتفاقات، راننده مقصر هم می‌تواند از مزایای بیمه حوادث راننده که شاخه‌ای جدید از بیمه شخص ثالث به شمار می‌آید استفاده کند.

موارد تحت پوشش بیمه شخص ثالث خودرو و موتور

بیمه شخص ثالث موتور و خودرو دو خسارت زیر را پوشش می‌دهد که شامل موارد زیر است:

• خسارت جانی: در صورتی که از طرف راننده خودرو یا راکب موتور خسارت‌های جانی به شخص ثالث وارد شود، بیمه‌گر متعهد می‌شود تا این خسارت بر اساس سقف تعیین بیمه نامه پرداخت کند. خسارت‌های جانی شامل از کارافتادگی، نقص عضو، فوت و هزینه‌های پزشکی است. همچنین شخص ثالث شامل راننده و سرنشین‌های خودروی مقابل، راکب موتور مقابل و ترک نشین آن، عابر و همچنین خود راننده یا راکب مقصر است.

• خسارت مالی: خسارت مالی: خسارت‌هایی که به اموال اشخاص ثالث وارد می‌شود مانند تصادف و خسارت به خودروی ثالث. چنین خسارت هایی، زیان مادی شخص ثالث دارنده وسیله نقلیه موضوع بیمه را شامل می‌گردد.

از آنجا که بیمه شخص ثالث بیمه‌ای اجباری است، ما به همه دارندگان موتور و رانندگان خودرو، تمدید یا خرید بیمه شخص ثالث را توصیه می‌کنیم تا از خسارت‌ها در هنگام بروز حوادث جلوگیری شود.

قیمت بیمه شخص ثالث خودرو و موتور

قیمت بیمه شخص ثالث موتور و خودرو به مؤلفه‌های متفاوتی بستگی دارد. عوامل مؤثر بر نرخ بیمه شخص ثالث خودرو و موتور شامل موارد زیر است:

میزان سقف پوشش مالی

میزان حق بیمه شخص ثالث بر اساس نرخ دیه کامل انسان در ماه حرام مشخص می‌شود. نرخ دیه هر سال را قوه قضاییه برای سال بعد تعیین می‌کند. نرخ دیه ۱۴۰۰ فرد در ماه حرام برابر با ۶۴۰ میلیون تومان و در ماه غیرحرام ۴۸۰ میلیون تومان است. سپس بیمه مرکزی حداقل و حداکثر پوشش مالی بر اساس نرخ دیه و تعداد سیلندر مشخص می‌کند. حداقل و حداقل سقف تعهد مالی برای ۱۶ و ۳۲۰ میلیون تومان است. حداقل پوشش مالی در همه شرکت‌های بیمه یکسان است؛ اما همه شرکت‌ها حداکثر پوشش را عرضه نمی‌کنند. بیمه‌گزار می‌تواند با پرداخت حق بیمه بیشتر، پوشش مالی را افزایش دهد.

روز بیمه و آغاز بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث خودرو و موتور

بیمه شخص ثالث برای جبران خسارات جانی شخص زیاندیده در جریان تصادف

کاربری وسیله نقلیه موتوری زمینی

در صورتی کاربری وسیله نقلیه موتوری زمینی چیزی جدا از استفاده شخصی باشد، بیمه‌گزار باید مبلغ بیشتری را پرداخت کند. خودرو‌های تاکسی، آژانس، تاکسی اینترنتی و دولتی و همچنین موتورسیکلت‌های باربری به دلیل اینکه نرخ تصادف بالایی دارند، بیمه‌گزار باید حق بیمه بیشتری را پرداخت کند. البته باید گفت که کاربری خاص خودرو باید تأیید شود؛ به ویژه برای موتورها.

تخفیف عدم دریافت بیمه شخص ثالث

در صورتی که بیمه‌گزار در طول مدت بیمه‌نامه خود خسارتی از شرکت بیمه گر خود دریافت نکند، در هنگام تمدید مشمول دریافت تخفیف خواهد شد. حداقل تخفیف برای سال اول ۵% و به ازای افزایش تعداد سال، میزان تخفیف بیشتر خواهد شد. حداکثر تخفیف در سال چهاردهم برابر با ۷۰% است.

تعداد سیلندر

هرچه تعداد سیلندر وسیله نقلیه موتوری زمینی بیشتر باشد، نرخ بیمه شخص ثالث بیشتر خواهد شد.

سال تولید وسیله

یکی از عوامل مهم مؤثر بر نرخ بیمه شخص ثالث، سال تولید آن است. هرچه وسیله نقلیه زمینی جدیدتر باشد، به دلیل کم بودن ریسک آن، قیمت بیمه شخص آن هم کمتر خواهد بود.

روز بیمه و آغاز بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث خودرو و موتور

بیمه شخص ثالث خودروی صفر از نرخ پایین‌تر برخوردار است.

نوع و ساختار موتورسیکلت

یکی عوامل مهم در قیمت بیمه شخص ثالث موتور، نوع و ساختار آن است. موتورسیکلت به سه نوع برقی، سه چرخ و دوچرخ تقسیم می‌شود. حق بیمه انواع برقی و سه چرخ بیشتر از دوچرخ است. همچنین موتور‌های برقی و دنده‌ای حق بیمه متفاوتی دارند. هرچه موتور قدرت بالایی داشته باشد، بیمه گزار باید حق بیمه بیشتری را پرداخت کند.

جریمه دیرکرد

در صورتی که بیمه‌گزار به هر دلیل بیمه شخص ثالث خود را تا تاریخ سررسید خود تمدید نکند، باید جریمه دیرکرد بپردازد. میزان این جریمه به صورت روزشمار است. همچنین اینکه تا تمدید نشدن بیمه، بیمه‌گر تعهدی برای پرداخت خسارت و دیه نخواهد داشت.

حق بیمه شخص ثالث موتورسیکلت در سال ۱۴۰۰ بدون جریمه دیرکرد و تخفیف بین ۱۳۰۰ تا ۱۹۰۰ تومان خواهد شد. جریمه دیرکرد برای موتورسیکلت در سال ۱۴۰۰ به ازای هر روز و هر وسیله نقلیه به صورت زیر خواهد بود:

نوع موتور                             مبلغ روزانه جریمه (ریال)
موتورسیکلت گازی                    ۱۳۱۸
موتورسیکلت دنده‌ای تک سیلندر  ۱۶۱۰
موتورسیکلت دنده‌ای دو سیلندر  ۱۷۶۸
موتورسیکلت سه چرخ             ۱۹۰۲

برای خودرو، مبلغ روزانه جریمه دیرکرد در سال ۱۴۰۰ به صورت زیر است:

نوع خودرو                       مبلغ روزانه جریمه (تومان)
سواری کمتر از ۴ سیلندردد  ۵۳۰۸
سواری، پراید، پیکان، سپند  ۶۲۸۵
سواری سایر ۴ سیلندر‌ها    ۷۳۸۹
سواری بیش از ۴ سیلندر    ۸۲۶۹
بارکش بیش از ۱ تن تا ۳ تن  ۷۸۳۰
بارکش بیش از ۳ تن تا ۵ تن  ۹۹۱۱
بارکش بیش از ۵ تن تا ۱۰ تن  ۱۲۶۹۸
بارکش بیش از ۱۰ تن تا ۲۰ تن ۱۴۷۷۶
بارکش بیش از ۲۰ تن          ۱۵۶۶۰

بخشودگی جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث ۱۴۰۰

روز بیمه و آغاز بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث خودرو و موتور

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

هر ساله در موقعیت‌های خاص، بیمه مرکزی طرح‌های بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث را تصویب می‌کند. در سال ۱۴۰۰، این سازمان در جهت حمایت از اقشار آسیب پذیر از آسیب¬های اجتماعی (به دلیل شرایط اقتصادی ناشی از تحریم¬های ظالمانه و پاندمی کرونا) و در راستای ترویج فرهنگ بیمه ¬ای و افزایش ضریب نفوذ بیمه ¬ای، ۱۰۰% مبلغ جریمه بیمه‌گزاران و رانندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی فاقد بیمه نامه از ۱۳ آذر (روز بیمه) الی پایان ۳ دی ۱۴۰۰ به مدت ۲۰ روز در صورت خرید بیمه نامه با مدت اعتبار یک ساله مورد بخشودگی قرار می¬گیرند. این طرح با نظر به موافقت رئیس محترم وقت مجمع تامین خسارت بدنی و پیشنهاد رئیس کل بیمه مرکزی در تاریخ ۶ مرداد ۱۴۰۰ تصویب شده است. این بخشودگی در خصوص جریمه بند “ب” ماده ۲۴ قانون بیمه اجباری شخص ثالث صورت می‌گیرد و دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در صورت خرید بیمه نامه یکساله از پرداخت جریمه، معاف خواهند شد.

شما می‌توانید اطلاعات بیشتر درباره فرصت طلایی بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث وسایل نقلیه زمینی شامل خودرو و موتور را در لینک زیر بخوانید:

https://bimeh.com/mag/delay-penalty-of-third-party-insurance-extension/

خرید بیمه شخص ثالث موتور و خودرو از بیمه دات کام

داشتن بیمه شخص ثالث اجباری است؛ اما بسیاری به ویژه راکبان توجهی به داشتن آن یا فرصتی برای مراجعه به کارگزاری ندارند.

روز بیمه و آغاز بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث خودرو و موتور

تمدید یا خرید آنلاین بیمه شخص ثالث موتور و خودرو

بهترین و سریع‌ترین راه برای تمدید بیمه شخص ثالث، استفاده از خدمات بیمه دات کام، سامانه آنلاین فروش انواع بیمه‌نامه است. با مراجعه به وبسایت https://bimeh.com/ و صفحه بیمه شخص ثالث خودرو یا موتور می‌توانید در همان لحظه بیمه‌نامه خود را تمدید و مبلغ آن را پرداخت کنید. برای دریافت مشاوره هم فقط کافی است تا با کارشناسان بیمه دات کام تماس بگیرید.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین