کد خبر: ۷۴۱۸۶۲
تاریخ انتشار : ۱۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۵
سفارت ایتالیا منتشر کرد
سفیر ایتالیا در ایران با حضور در محل کشف تازه باستان‌شناسان ایرانی و ایتالیایی در شهر پارسه تخت‌جمشید، تصاویر جدیدی را از آجرهای لعاب‌دار برجسته که نماد بین‌النهرین باستان است، منتشر کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

این آجرها از دروازه شهر پارسه تخت‌جمشید کشف شده‌اند و سفارت ایتالیا آن‌ها را "خیره‌کننده" توصیف کرده است.

یک روز پس از انتشار خبر کشف این آجرها، صفحه رسمی این سفارتخانه در اینستاگرام از سفر جوزپه پرونه ـ سفیر ایتالیا در ایران ـ به محوطه باستانی تُل‌آجری در تخت‌جمشید خبر داد و نوشت: بازدید سفیر ایتالیا، پرونه و تیم سفارتخانه از آجرهای لعاب‌دار و خیره‌کننده با انگیزه‌های تزئینی گاو نر و اژدهایی که توسط گروه ایتالیایی و ایرانی در محوطه تل آجری در تخت‌جمشید کاوش شده است.

پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری روز ۱۶ آذرماه خبر داد که کاوش‌های باستان‌شناسی مشترک هیأت ایرانی-ایتالیایی در محوطه باستانی "تُل‌آجری" در شهر پارسه تخت‌جمشید به سرپرستی مشترک علیرضا عسکری چاوردی از دانشگاه شیراز و پروفسور پی‌یر فرانچسکو کالیری از دانشگاه بولونیا به کشف آجرهای لعاب‌دار برجسته با نقوش گاو نر و مار اژدهای "موشخوشو" نماد ایزد مَردوک از بین‌النهرین باستان منجر شده است.

به گفته علیرضا عسکری چاوردی ـ سرپرست ایرانی این هیأت باستان‌شناسی ـ‌ محوطه تل‌آجری، همان محوطه‌ای است که ویرانه‌های دروازه پارسه در آن کشف شده است. این بنای بزرگ و باشکوه در منطقه باغ فیروزی در ۳.۵ کیلومتری شمال‌غربی تختگاه تخت‌جمشید قرار دارد.

در کاوش‌های این فصل، علاوه‌بر نمایان شدن بخش‌هایی از بنای دروازه شهر تاریخی پارسه، تکه‌های کتیبه‌های میخی به زبان‌های بابلی و ایلامی به همراه آن آجرهای لعاب‌دار برجسته از این دروازه به‌دست آمده است. روی این آجرها تصویری از گاو نر و «موشخوشو» دیده می‌شود. موشخوشو، حیوانی افسانه‌ای و ترکیبی از مار و اژدها است که بیشتر نماد مردوک، خدای بابلیان معرفی شده است.

باستان‌شناسان دریافته‌اند که تل آجری، دروازه‌ای از دوران هخامنشیان و احتمالا زمان کوروش بزرگ بوده که در ساخت آن از هنر و فرهنگ بابلی بهره گرفته شده است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین