کد خبر: ۷۴۳۳۲۷
تاریخ انتشار : ۲۶ آذر ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۴

چرا فوتبالیست‌ها دچار سکته قلبی می‌شوند؟

یک جراح قلب و عروق درباره دچار شدن فوتبالیست‌ها به سکته قلبی در ماه‌های اخیر توضیح داد.
چرا فوتبالیست‌ها دچار سکته قلبی می‌شوند؟
آفتاب‌‌نیوز :

علیرغم بررسی های مداوم سلامتی ورزشکاران، توسعه پزشکی و حضور قوی‌ترین پزشکان در باشگاه ها، در دنیای فوتبال تعداد اتفاقات غم انگیز در زمین در حال افزایش است. در جریان بازی دانمارک مقابل فنلاند در جام ملت‌های اروپا ۲۰۲۰، کریستین اریکسن فوتبالیست تیم ملی دانمارک، بر روی زمین افتاد. این اتفاق بدون هیچ گونه برخوردی رخ داد. این بازیکن بیهوش شد و با ماساژ قلبی و دفیبریلاتور به زندگی بازگردانده شد.

به گزارش اکسپرس، یکی دیگر از موارد اخیر زمانی بود که سرخیو آگوئرو بازیکن اسپانیایی بارسلونا دچار حمله قبلی در زمین شد. این بازیکن سینه خود را گرفت و پس از آن مسابقه را ترک کرد و برای معاینه قلب نزد پزشک رفت. بر اساس نتایج، تصمیم بر این شد که آگوئرو حداقل سه ماه از فوتبال حرفه‌ای کناره گیری کند؛ توصیه‌ای که در نهایت به خداحافظی این بازیکن از فوتبال منجر شد.

سبک زندگی سالم، تمرین منظم، معاینات پزشکی مداوم و فرصت درمان در بهترین کلینیک های جهان، بازیکنان فوتبال را از بیماری های قلبی عروقی و مرگ ناگهانی در زمین مصون نمی دارد. دکتر سرگئی ولکوف، جراح قلب و عروق می گوید که چرا این اتفاق می افتد و چگونه می توان از تراژدی های آینده جلوگیری کرد؟

چرا فوتبالیست ها در زمین می‌میرند؟

مشکلات قلبی در دنیای فوتبال یک مشکل رایج در بین جوانان ۲۰ ساله به بالاست. مربیان استانداردهای بالایی را تعیین می کنند، باشگاه ها منتظر پیروزی هستند و بدن بازیکنان نمی تواند با چنین باری کنار بیاید. یک فوتبالیست حرفه‌ای در سال ۸۰ بازی انجام می‌دهد؛ او دو بازی در هفته انجام می دهد و به طور متوسط ​​۱۰ کیلومتر در هر مسابقه می دود که مطلقاً برای بدن و فیزیولوژیکی او مناسب نیست. به این مساله، کمبود استراحت و فرآیند بهبودی طبیعی را اضافه کنید. مطالعه اخیر انجمن بین المللی فوتبالیست های حرفه ای نشان داد که ۶۷ درصد از بازیکنان، سخت کار می کنند. برای مثال آرتم ژیوبا مهاجم روس در سه سال کمتر از سه هفته تعطیلات داشت و این در حالی است که پزشکان به شدت تاکید می‌کنند که حتی سه هفته استراحت در یک سال برای بازیابی بدن کافی نیست. بر اساس آخرین تحقیقات، افرادی که کمتر از یک ماه در سال به تعطیلات می روند، ۳۷ درصد بیشتر از افرادی که تعطیلات طولانی‌تری دارند، جان خود را از دست می‌دهند.

این شرایط خطیر،‌ نه تنها بازیکنان حرفه ای فوتبال بزرگسالان بلکه کودکان را نیز شامل می شود. در حال حاضر در سن ۶-۷ سالگی، کودکی که در یک مدرسه فوتبال بازی می کند، فشاری را بر قلب خود تجربه می کند که قابل مقایسه با یک نوجوان است و تغییرات عملکردی در قلب را به دنبال دارد. از یک سو، سیستم قلبی عروقی واقعاً فرسوده می شود و از سوی دیگر، این تغییرات می تواند پیش‌نیاز بیماری های مختلف باشد.

چرا پزشکان از بازیکنان در برابر مرگ محافظت نمی‌کنند؟

این بیماری همیشه قابل تشخیص نیست. به عنوان مثال، یک بازیکن ممکن است استعداد ژنتیکی برای ایست قلبی داشته باشد و معاینه پزشکی این را نشان نمی دهد. گاهی اوقات بازیکنان خود را در معرض خطر بیشتری قرار می دهند زیرا نمی خواهند به دوران حرفه ای خود پایان دهند. اخیراً سرخیو آگوئرو، مهاجم "بارسلونا" به دلیل حمله قلبی در زمین در بیمارستان بستری شد. خوشبختانه، همه چیز درست شد اما این مهاجم با توصیه پزشکان بازنشسته شد. آگوئرو یک سال پیش، از سرگیجه و فشار شکایت داشت اما کسی آن را جدی نگرفت.

باید درک کنید که وقتی بازیکنی در اوج دوران حرفه خود است، باشگاه و مربیان به او امید می‌دهند و گاهی اوقات نیاز به بهبودی را نادیده می‌گیرند. اغلب اتفاق می‌افتد که یک ورزشکار سرما می خورد، خوب می شود و بلافاصله به میدان می رود. هیچ‌کس به مدت یک هفته به او مرخصی استعلاجی نمی دهد. همه اینها به ویژه سیستم قلبی عروقی را تحلیل می برد و منجر به مشکلات سلامتی غیرمنتظره ای می شود که پیش بینی آن تقریبا غیرممکن است. بنابراین معلوم می شود که یک فوتبالیست ۲۰ ساله که طبق آنالیزها سالم است، ناگهان دچار نارسایی قلبی می شود.

چنین مشکلاتی نه تنها به ورزشکاران مشهور، بلکه افراد عادی در هر سنی مربوط می شود. برای کمک به بدن و ارائه پیشگیری، به خود زمان بیشتری برای استراحت و بهبودی، به خصوص پس از سرماخوردگی بدهید. به توصیه های پزشکان گوش دهید، چکاپ انجام دهید، قلب خود را چک کنید، آزمایش دهید، با دقت و انضباط با بدن خود رفتار کنید، حتی داشتن هشت ساعت خواب مناسب در روز، زمانی که قبل از نیمه شب به رختخواب می روید، می تواند سیستم قلبی عروقی شما را تقویت کند و خطر ابتلا به بیماری های جدی را کاهش دهد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین