کد خبر: ۷۴۳۷۰۵
تاریخ انتشار : ۲۸ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۵

جشن تولد‌های عجیب

«فرد را در سالروز تولدش به یک صندلی می‌بندند یا در شرایطی قرار می‌دهند که بعد از کوبیدن کیک به صورتش، شروع به ریختن سس، میوه، نوشیدنی‌های گازدار، تخم‌مرغ، آرد و ... »
جشن تولد‌های عجیب
آفتاب‌‌نیوز :

«احتمالا شما هم در شبکه‌های اجتماعی، ویدئویی‌هایی را که به‌تازگی از جشن تولدهای خاص و البته ترسناک مد شده دیده‌اید. در این ویدئوها، فرد را در سالروز تولدش به یک صندلی می‌بندند یا در شرایطی قرار می‌دهند که بعد از کوبیدن کیک به صورتش، شروع به ریختن سس، میوه، نوشیدنی‌های گازدار، تخم‌مرغ، آرد و ... روی او می‌کنند و تلاش فرد مد نظر برای اعتراض به این کار هم بی‌فایده است. در این بین فقط صدای خنده دوستانش در ویدئو شنیده می‌شود و عابرانی که با تعجب نظاره‌گر این اتفاقات هستند. در ادامه نگاهی روان‌شناسانه به این ماجرا خواهیم داشت.

این کارها بی‌حرمتی به شخصیت انسان است

این جشن‌های تولد زننده و زشت، کوچک‌ترین شباهتی به رسم جشن تولد نداشته و ندارد و از فرهنگ ایرانی به‌ دور است. کوبیدن و مالیدن کیک به صورت یک نفر، ریختن نوشابه و شیر روی فردی که تولد اوست، نه‌تنها ذره‌ای باعث خوشحالی او نخواهد شد که بدون شک بی‌حرمتی و بی‌احترامی به شخصیت و شان او به عنوان یک انسان است و باعث واردشدن آسیب‌های روانی خواهد شد. کثیف و آلوده‌کردن آن فرد، باعث عصبانیت او هم خواهد شد. البته ممکن است عده‌ای بگویند که این مسئله را نباید جدی گرفت و این رفتار یک شوخی محسوب می‌شود که تصور اشتباهی است چون بدون شک باعث ناراحتی و معذب‌شدن طرف مقابل خواهد شد.

عقده‌های روانی باعث چنین رفتارهایی می‌شود

رفتارهایی که در این ویدئوها می‌بینیم، نشان از عقده‌های درونی افراد می‌دهد؛ به نحوی که فشارها و تنش‌های روحی و روانی زندگی خودشان را می‌خواهند با انجام این کارهای عجیب و ناپسند، کم کنند و آرامش بگیرند. عقده‌های روانی افراد و کینه‌ها و اختلافاتی که ممکن است از قبل در ذهن افراد وجود داشته، در این هنگام سر برآورده و ناخواسته تجلی می یابد. چنین کارهایی باعث دلسردی و دلخوری و ناراحتی فردی می‌شود که تولدش است؛ به طوری که همیشه این رفتارها در ذهنش به خاطره‌ای تلخ تبدیل خواهد شد. در بعضی از این ویدئوها، شاهد توهین و تمسخر فرد مد نظر هم هستیم که این رفتارها از پایین‌بودن عزت‌ نفس چنین افرادی حکایت دارد که در تلاش برای از بین بردن و تحقیرکردن شخصیت والای یک انسان هستند.

هم اسراف است، هم خطر جانی دارد

واضح است هیچ فردی علاقه ندارد که در روز تولدش چنین بلاهایی را سرش بیاورند. کوبیدن کیک به صورت و ... علاوه بر این‌ که رفتار ناشایستی محسوب می‌شود هم اسراف است و هم ممکن است باعث فرورفتن شیشه یا شیء خطرناک دیگری در سر و صورت فرد شود. تمام مواد خوراکی که در این جشن تولدها روی فرد ریخته می‌شود، غیر قابل مصرف است و باید دور ریخته شود. چنین رفتاری در همه زمان‌ها بد است اما در این شرایط اقتصادی کشور، بدتر است.

جشن‌تولد زمانی زیباست که با هم بخندیم

مراسم شادی را نباید به چنین رسوم اشتباهی آلوده کرد. شادی و جشن زمانی زیباست که همه با هم بخندیم و شادمانی کنیم، نه این‌ که به یک نفر توهین و مضحکه‌اش کنیم و بعد به او بخندیم. پشت این رفتارها، محرک‌های آزاردهنده‌ای برای فردی که روز تولدش است، به جا خواهد ماند بنابراین این چرخه باطل، باید هر چه زودتر متوقف شود. در این بین، کافی است که آگاهی افراد به ویژه جوانان بالاتر برود و تقلید کورکورانه از فرهنگ ناصحیح را کنار بگذارند.»

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین