کد خبر: ۷۴۶۱۹
تاریخ انتشار : ۱۳ ارديبهشت ۱۳۸۷ - ۱۵:۰۳
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: روزنامه همبستگی؛ ارگان حزب همبستگی، هشت سالی است که در میان روزنامه‌های منتسب به جریان اصلاح‌طلب به حیات خود ادامه داده و در ابتدای دولت آقای خاتمی با تیراژ قابل توجه و به مدیر مسئولی ابراهیم‌بای سلامی کار خود را آغاز کرد. پس از سه سال، با کاهش شمارگان و با مدیریت علی صالح‌آبادی انتشار آن در سراسر کشور ادامه یافت و اکنون در اوج فقر رسانه‌ای اصلاحات، با مشکلاتی در بخش مدیریت خود روبروست که انتشار آن را به گاه‌نامه و با تیراژ بسیار پایین تقلیل داده است.

در این باره خبرنگار سیاسی آفتاب در گفت‌وگو با دست‌اندرکاران این روزنامه به واکاوی دلایل سرگردانی روزنامه همبستگی پرداخته است. 

احمدی: شبهه بازی سیاسی علیه روزنامه همبستگی وجود دارد 
علی احمدی، دبیرکل حزب همبستگی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی آفتاب در این تبیین موضوع اظهار داشت: «طی سال‌های گذشته روزنامه همبستگی طبق مصوبات و جلسات شورای مرکزی، کار خود را به مدیر مسئولی آقای صالح‌آبادی انجام می‌داد؛ البته برخی دوستان سوالات و پیشنهاداتی درباره روزنامه و جابه‌جایی مدیر مسئول داشته‌اند که طبق مقررات حزب باید شورای حزب در این باره‌ تصمیم می‌گرفت».

وی افزود: «اما متاسفانه ظاهراً جناب آقای محمدرضا راه‌چمنی،‌ نامه‌ای را بدون اطلاع ما امضا کرده و به عنوان صورت‌جلسه شورای عالی حزب به وزارت ارشاد می‌فرستد و این درحالی است که شورای حزب درباره عزل، ابقا یا جابه‌جایی مدیرمسئول مصوبه‌ای نداشته است».

علی احمدی ادامه داد: «هیات نظارت بر مطبوعات بدون توجه به ضوابط درون حزب و صرفا بر اساس نامه آقای راه‌چمنی اقدام به برکناری مدیرمسئول روزنامه می‌کند و آقای راه‌چمنی را در جایگاه سرپرست روزنامه قرار می‌دهد».

وی اضافه کرد: «آنچه برای ما مسلم است این است که شبهه بازی سیاسی در این اقدامات وجود دارد و حمایت وزارت ارشاد از آقای راه‌چمنی روشن است».

دبیرکل حزب همبستگی در ادامه با اشاره به نوع تبلیغات انتخاباتی محمد رضا راه‌چمنی در ایام انتخابات مجلس هشتم گفت: «موضع‌گیری‌های آقای راه‌چمنی در ایام انتخابات مجلس هشتم نشان می‌داد که به وی چراغ سبزهایی نشان داده شده است».

وی افزود: «من از ابتدا هم به وزارت ارشاد و هیات نظارت نامه نوشتم و دلایل خود را مبنی بر غیرقانونی بودن اقدامات صورت گرفته درباره روزنامه همبستگی ارائه دادم».

احمدی ادامه داد:‌ «گویا ریش و قیچی دست وزارت ارشاد است و بازی قرار است به هر شکل به نفع آقای راه‌چمنی رقم بخورد».

وی درباره تصمیم آتی حزب همبستگی در این باره گفت: «شورای حزب هنوز در این‌باره تشکیل جلسه نداده ولی با این همه آقای راه‌چمنی خود را به عنوان مدیر‌مسئول به هیات نظارت معرفی کرده است که این از عجایب روزگار است».

احمدی با اشاره به اینکه تعداد زیادی از حزب تصمیم گرفته‌اند که شخص وی تا مدتی مدیریت روزنامه را برعهده گیرد تا در شورا تکلیف به صورت کامل مشخص شود، گفت:‌ «در این هفته جلسه‌ای تشکیل خواهیم داد و در این باره امیدواریم به جمع‌بندی برسیم».

صالح‌آبادی: اقدامات هیات نظارت و وزارت ارشاد غیرقانونی است
علی صالح‌آبادی، عضو شورای مرکزی حزب همبستگی و مدیر مسئول روزنامه همبستگی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی آفتاب درباره مسایل و اختلافات مربوط به این روزنامه طی سال گذشته و امسال، اظهار داشت: «طبق ماده 14 قانون مطبوعات،‌ مدیر مسئول یا باید استعفا دهد یا فوت کند تا جانشین برای وی تعیین شود؛ اما هیات نظارت بر مطبوعات در تاریخ 8/11/86 بر اساس نامه ای -که اعتبار آن محل تامل است- از محمدرضا راه‌چمنی تحت عنوان رییس ‌شورای عالی حزب همبستگی فرستاده بود، اینجانب را به‌طور غیرقانونی از سمت مدیرمسئولی روزنامه برکنار کرد».

وی اضافه کرد: «این اقدام تامل برانگیز طبق هماهنگی‌‌ میان وزرات ارشاد و هیات نظارت بر مطبوعات و با میدان‌داری راه‌چمنی و حمایت وزارت ارشاد صورت گرفته؛ در حالی‌که دبیرکل و اکثریت اعضای حزب مخالف این تصمیم بوده‌اند و هرچه دبیرکل و دیگر اعضا نامه نوشتند و نسبت به این اقدام اعتراض کردند،‌ پاسخ و ترتیب اثری داده نشد».

صالح‌آبادی افزود:‌ «پیش از این نیز که در سال 81، مدیرمسئول روزنامه استعفا داد، وزارت ارشاد سرپرستی روزنامه را به دبیرکل حزب محول کرد ولی این بار این وزارتخانه آگاهانه و عامدانه سرپرستی را به محمدرضا راه‌چمنی داده است».

وی ادامه داد:‌ «بر اساس ماده 14 قانون مطبوعات وقتی مدیرمسئول استعفا یا فوت کند، صاحب‌امتیاز می‌تواند حداکثر سه ماه روزنامه را سرپرستی کند و این سه ماه از تاریخ 8/2/87 به پایان رسیده است».

این روزنامه‌نگار و فعال سیاسی در ادامه اظهار داشت: «هیات نظارت بر مطبوعات در تاریخ 9/2/87 به خاطر این‌که حزب همبستگی نتوانسته بود فردی را به عنوان مدیر مسئول معرفی کند، انتشار روزنامه را متوقف کرد و ناصر سراج نماینده قوه قضاییه در هیات نظارت بر مطبوعات هم در مصاحبه‌ای با خبرگزاری ایسنا توقف روزنامه را اعلام کرد؛ این در حالی بود که پس از چند ساعت راه‌چمنی با هماهنگی وزارت ارشاد، خود را به عنوان مدیر مسئول معرفی کرد».

وی تصریح کرد: «بنده تاکید می‌کنم از ابتدای سال گذشته تاکنون هیچ جلسه‌ای برای برکناری مدیرمسئول روزنامه و تعیین فردی جدید برگزار نشده؛ اما مدیر مسئول به طورغیرقانونی برکنار شده است».

صالح‌آبادی با غیر قانونی دانستن انتشار روزنامه با شرایط فعلی افزود: «اکثریت کارکنان سخت‌کوش روزنامه بیکار شده‌،‌ مطالباتشان معوق مانده و بیمه آنها قطع شده است».

وی اظهار امیدواری کرد که هیات نظارت بر مطبوعات، دوشنبه آینده به نامه‌ها و شکایات واصله از سوی اعضای حزب و روزنامه رسیدگی کرده و از انتشار روزنامه با شرایط فعلی جلوگیری کند.

صالح‌آبادی درباره تصمیم حزب برای معرفی مدیرمسئول جدید گفت: «ما تاکنون جلسه‌ای نداشته‌ایم و در داخل حزب برخی اختلاف نظرها اجازه این کار را نمی‌دهد. اکنون شرایط حزب به‌گونه‌ای است که نه راه‌چمنی می‌تواند جلسه تشکیل دهد نه آقای دبیرکل».

وی ادامه داد:‌ «راه‌چمنی از این اختلافات استفاده کرده و دبیرکل، بازرسان حزب و اینجانب از تصمیم نادرست وزارت ارشاد و اقدامات خلاف قانون راه‌چمنی به دادگستری شکایت کرده‌ایم». 

این نماینده پیشین مشهد در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: «بازرسان حزب همبستگی نیز برکناری مدیرمسئول روزنامه را غیرقانونی دانسته و این موضوع را به وزارت ارشاد منعکس کرده‌اند اما به هیچ شکایتی پاسخ داده نشده است».

وی در ادامه اظهار داشت: «همبستگی روزنامه‌ای بوده که دخل و خرجش را خودش درمی‌آورده و با وجود این‌که از نیمه دوم سال گذشته یارانه روزنامه هم قطع شد ولی یک روز انتشار آن متوقف نشد؛ اما از 11 بهمن سال 86 تا23 اسفند سال گذشته که سرپرستی روزنامه به راه‌چمنی سپرده شد، به طور نامنظم منتشر شده و توزیع آن در شهرستان‌ها نیز متوقف شده است».

صالح‌‌آبادی با اشاره به اینکه "از تاریخ 23 بهمن تا 31 فروردین‌ماه جاری روزنامه دوباره تعطیل بود و از 31 فروردین باز در تیراژ محدود و صرفا در تهران منتشر شده است"، گفت: «همه اینها درحالی است که روزنامه همبستگی در طول پنج سال مدیریت بنده، روزنامه‌ای شناخته شده در سراسر ایران بوده که مراکز سیاسی، فرهنگی ور سانه‌ای داخلی و جهانی به مطالب مندرج در آن استناد می‌کردند و دارای یک سایت اینترنتی پربیننده بوده است».

امتناع راه‌چمنی از اظهارنظر
اظهارات صالح‌آبادی و علی احمدی در حالی است که تماس خبرنگار ما با دکتر محمدرضا راه‌چمنی بی‌پاسخ ماند و ایشان با اظهار این مطلب که روزنامه در حال انتشار است و به کار خود ادامه می‌دهد،‌ از اظهار نظر در این زمینه امتناع کرد. 


بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین