کد خبر: ۷۴۹۶۵۰
تاریخ انتشار : ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۲
در حالی که رئیس کل گمرک گفته: سال آینده واردات خودرو و موبایل بیشتر از ۶۰۰ دلار حذف می‌شود، سخنگوی گمرک درتوضیح اظهارات رئیس گمرک، ممنوعیت واردات گوشی بالای ۶۰۰ دلار را تکذیب کرد!
آفتاب‌‌نیوز :

رئیس کل گمرک کشور در پاسخ به ایلنا در مورد جزئیات عدم واردات موبایل‌های گرانتر از ۶۰۰ دلار بیان کرد: این سیاست تجارت است که به علت حفظ تعادل ارز کشور واردات خودرو‌های لوکس و موبایل‌های ۶۰۰ دلار در سال آینده پیش‌بینی نشده است که در نهایت بر تعرفه‌ها و حقوق ورودی که اخذ می‌شود تاثیرگذار است.

علیرضا مقدسی در نشست امروز خود با فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: سومین منبع درآمد کشور برای تامین بودجه از طریق گمرک است. سال آینده واردات خودرو و موبایل بیشتر از ۶۰۰ دلار حذف می‌شود. حدود ۶۰۰۰ تعرفه داریم که تقریبا ۴۰۰۰ عدد از آن‌ها مجوز می‌خواهند و ۵۰ درصد از این بین بیش از یک مجوز نیاز دارند.

وی با انتقاد از حجم زیاد بروکراسی گفت: رویه‌های زیادی وجود دارد که کار گمرک را سخت می‌کند. اتاق بازرگانی می‌تواند در بسیاری از موارد در این مورد کمک کند. متاسفانه ما به حسابرسی پس از ترخیص که به عنوان ابزار تسهیلات است به عنوان ابزار نظارت نگاه می‌کنیم. امیدواریم روزی آنقدر شفافیت وجود داشته باشد که از این دست مشکلات وجود نداشته باشد. مصوب شده تا پاسخ استعلامات ۷ روزه داده شود که این زمان در واقع از زمانی که در سازمان استاندارد صرف می‌شود، کمتر است.  هر میزان که آموزش داده شود باز هم کم است چراکه این آموزش‌ها نوعی سرمایه‌گذاری است. هرچه افراد مطلع‌تر باشند بروکراسی کمتر می‌شود. تعداد زیادی پرونده به علت مشکلات و مسائل مربوط به همین بی‌اطلاعی‌ها وجود دارد. تفاهم‌نامه‌ای با اتاق بازرگانی داشتیم که این تفاهم‌نامه را دوباره روی میز می‌گذاریم. اگر نیازی به بازنگری داشته باشد دوباره انجام خواهد شد.  ماده ۱۲ به سازمان راهداری محول شده است. ۳ سال در اختیار گمرک بود، گرچه فرماندهی ماده ۱۲ با گمرک است.

مقدسی در مورد حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی خاطرنشان کرد: ۲۵ قلم کالای اساسی داریم که ۸۰۰۰ ردیف و تعرفه دارند که اداره صمت آن‌ها را دسته‌بندی و اولویت‌بندی خواهد کرد. گرچه معتقدیم که حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی اثرات روانی خود را می‌گذارد، ولی ممکن است بعد از مدتی این اثرات از بین بروند.

وی یادآور شد: مجددا به بررسی تفاهم‌نامه اتاق بازرگانی خواهیم پرداخت. قرارداد ET منعقد خواهد شد. قانون و مقررات صادرات خدماتی و مهندسی اعمال نمی‌شود و آموزشی وجود ندارد که در این زمینه اقداماتی انجام خواهیم داد.

رئیس کل گمرک در پاسخ به خواسته فعالان اقتصادی مبنی بر نصب ایکس‌ری در گمرکات اظهار کرد: هر ایکس‌ری حدود ۸۰ میلیارد تومان است که پشتیبانی آن‌ها هم هزینه دارد. ما ۱۶۰ گمرک داریم و هر روز هم گمرک و منطقه آزاد جدیدی ایجاد می‌شود. توانایی اینکه برای همه ایکس‌ری تهیه کنیم وجود ندارد، اما از کمک دوستان در این مورد استقبال می‌کنیم.

مقدسی اضافه کرد: جلسه‌ای با فعالان اقتصادی داشتیم که گفته شد از ظرفیت حسابرسی پس از ترخیص استفاده کرده و مسیر‌های آبی را راه‌اندازی کنیم و شرکت‌هایی که شاخص‌های معتبر را دارند بتوانند از آن استفاده کنند، اما همان شرکت‌ها در زمان بررسی اسناد، این روش را قبول نکردند و گفتند نمی‌خواهند اسنادشان بررسی شود. هرچه شفاف‌تر باشیم در تجارت بین‌الملل، شرایط‌مان بهتر می‌شود.

وی در مورد کارشناسان مجازی گمرک توضیح داد: کارشناس مجازی به علت حل برخی از مشکلات و کاهش نیروی انسانی بود، ولی در عمل دیدیم که سرعت کار کاهش یافت و بعضاً کارشناسان با دستگاه‌ها و ماشین‌آلات منطقه دیگر آشنایی نداشتند. حتما این مورد برای رفع نواقص بررسی می‌شود. این ایده مطرح شده که کارشناس مجازی برای کالا‌های اساسی حذف شود.

فرود عسگری، سرپرست معاونت فنی گمرک نیز در این جلسه اظهار داشت: یکی از چالش‌های ما موضوع ارزش است. در مورد ارزش بسیاری از کالا‌ها بازنگری نشده که باید انجام شود. گمرکات ما باید اختیار بیشتری در مورد ارزش‌گذاری داشته باشند تا پرونده کمتری تشکیل شود.

وی افزود: در مورد مهلت دو ماهه توفق کالا، در یک دوگانه قرار گرفته‌ایم؛ از یک طرف موضوع رسوب کالا مطرح است و از سوی دیگر گفته می‌شود ۲ ماه زمان کمی برای کالا‌ها است. زمانی که به خاطر کمبود این زمان مشکل ایجاد می‌شود، مکاتباتی با سازمان املاک تملیکی باید انجام شود که ۲.۵ درصد از ارزش را دریافت می‌کنند که گاهاً رقم بسیار زیادی می‌شود.

تکذیب ممنوعیت واردات گوشی بالای ۶۰۰ دلار

با این حال، سخنگوی گمرک درباره اظهارات رئیس خود گفت: رییس کل گمرک در تشریح منابع درآمدی گمرک و در پاسخ به پرسشی در خصوص واردات تلفن‌های بالای ۶۰۰ دلار، با اشاره به عدم ورود جزئی به این مساله در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، هرگونه تصمیم در این خصوص و یا ماخذ کالا‌های دیگر را در درآمد سالیانه گمرک موثر دانست.

سید روح اله لطیفی اظهار داشت: گمرک تابع سیاست‌های مراجع قانونی، مصوبات مجلس شورای اسلامی و سازمان‌های سیاستگذار در حوزه تجارت خارجی است. در نشست امروز با اعضای اتاق بازرگانی ایران، رییس کل گمرک ایران هرگونه تصمیمی در خصوص واردات کالا‌ها و تعیین ماخذ حقوق و عوارض آن‌ها به ویژه خودرو و موبایل را در بودجه سال آینده، بر درآمد‌های گمرک موثر دانست که با مصوبه قانون بودجه سال آتی و طی شدن تشریفات تصویب با ابلاغ دولت به گمرک قابل اجرا خواهد بود و تا این لحظه در این خصوص تصمیمی اخذ نشده و روند بررسی لایحه بودجه در مجلس در حال انجام است و هنوز به قانون تبدیل نشده است.

لطیفی در خصوص واردات تلفن همراه بالای ۶۰۰ دلار به نقل از رییس کل گمرک در رسانه‌ها توضیح داد: ضمن تکذیب اخبار منتشره در ممنوعیت یا محدودیت و یا هرگونه تغییر در نحوه واردات تلفن همراه، در جلسه امروز، آقای مقدسی تاکید کرده است که واردات خودرو و موبایل‌های با ارزش بیش از ۶۰۰ دلار، به سیاست‌های تجاری و بازرگانی کشور وابسته است و گمرک تابع سیاست‌های سایر سازمان‌های سیاستگذار و مصوبات مجلس شورای اسلامی در خصوص واردات این کالا‌ها در بودجه سال آینده است تا هر آنچه را مصوب شده و به گمرک برای اجرا ابلاغ کنند انجام دهد. رئیس کل گمرک ایران در این نشست در پاسخ به پرسشی در خصوص تغییر ماخذ تعرفه‌ها بر درآمد گمرکی، هر گونه تصمیمی در سیاست‌های تجارت خارجی، تعرفه‌ها و حقوق ورودی را بر درآمد گمرکی سال آینده موثر دانست. در حال حاضر برای گوشی‌های تلفن همراه با ارزش بالای ۶۰۰ دلار حقوق ورودی با ماخذ ۱۲ درصد اعمال می‌شود و همچنان روند واردات ادامه دارد و منعی برای ورود آن وجود ندارد، ضمنا در متن لایحه بودجه که در مجلس شورای اسلامی در دست رسیدگی و در زمینه محدودیت، ممنوعیت یا تغییر ماخذ و تعرفه‌ها تصمیمی گرفته نشده است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین