کد خبر: ۷۵۰۲۴۶
تاریخ انتشار : ۰۴ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۷
تبلیغات
احتمالاً شما هم بار‌ها در اخبار و متن پیام‌های مختلف شنیده و خوانده‌اید که ایران بر روی کمربند فعال زمین لرزه در جهان واقع شده است. این موضوع باعث می‌شود که ما بیشتر از گذشته به اهمیت سبک کردن ساختمان‌ها به روش‌های نوین احتیاج داشته باشیم! هدف اصلی که از فناوری و سازه LSF در صنعت ساخت و ساز توقع می‌رود، کاهش وزن ساختمان به مقداری قابل توجه است.
آفتاب‌‌نیوز :

سازه lsf در واقع یک سیستم پیش ساخته ساختمانی است که در ۲۰ سال گذشته بیشتر از هر زمان دیگری مورد توجه قرار گرفته و برای ساخت و تولید انبوه مسکن در اکثر نقاط جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. سازه LSF از مقاطع فولادی جدار نازک باز، تشکیل شده که این مقاطع با انجام عملیات نورد سرد بر روی ورق نازک فلزی تولید می‌شود.

در این مطلب قصد داریم به صورت جامع و کاربردی در رابطه با این که سازه LSF چیست، چه مزیت‌هایی دارد، نحوه اجرای آن به چه صورت است، دلیل به کارگیری آن در کشور‌های پیشرفته چیست و معرفی شرکت ستون قصر طلایی به شما کمک کنیم در این رابطه اطلاعات کاربردی بدست آورید.

توجه به سازه lsf در کشور

همان‌طور که اشاره کردیم در اکثر نقاط جهان و کشور‌های پیشرفته از این سازه به عنوان یک راه حل جدید برای تولید انبوه سازه‌های ساختمانی نگاه می‌کنند. با توجه به این موضوع و وجود مشکلاتی از قبیل کمبود مسکن در کشور، شاهد این هستیم که مسئولین و تصمیم گیران بخش ساختمان و مسکن در کشور به تازگی توجه ویژه‌ای به این سازه پیدا کرده‌اند.

این سیستم پیش ساخته در کشور‌های پیشرفته به دلیل تحقیقات گسترده‌ای که بر روی آن به کار رفته بسیار مورد توجه بوده و توانسته مزایای فراوانی به همراه داشته باشد. متأسفانه این سیستم هنوز در کشور مقداری ناشناخته و جدید محسوب می‌شود، اما با گذشت زمان و بررسی راه حل‌های جدید، ناگزیر خواهیم بود که از این روش برای حل مشکلات در این حوزه بهره‌مند شویم.

نحوه اجرای سازه LSF به چه صورت است؟

اگر می‌خواهید که از سیستم LSF برای ساخت و ساز استفاده کنید، باید توجه داشته باشید که برای ساخت وساز با سیستم ساختمانی LSF مانند هر سیستم ساختمان سازی رایج دیگری ابتدا طرح‌های معماری و سازه‌ای و سپس نقشه‌های اجرایی باید تهیه گردند و سپس با کمک برنامه ریزی صورت گرفته، سیستم را پیاده سازی کرد.

پیاده سازی شالوده و پی

برای نصب دیوار‌ها و برپایی سیستم شالوده نواری، باید به عمق ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر از سازه استفاده کرد. در واقع پس از آرماتور بندی، قالب بندی و بتن ریزی انکر بولت‌ها در فاصله‌های استاندارد (۴۰ تا ۶۰ سانتی متر)، داخل شالوده‌ها به خوبی برای پی ریزی آماده شده است.

بر پایی دیوار با استفاده از انکر بولت‌ها

هنگامی که پی ریزی به خوبی صورت گرفت، نوبت آن رسیده که برای اجرای دیوار با استفاده از انکر بولت‌هایی که از قبل به این منظور کار گذاشته شده‌اند، ابتدا تراک‌های کف را نصب کرده و سپس استاد‌ها به صورت کشویی داخل تراک کف قرار بگیرند.

منظور ما از تراک در اینجا، اعضای افقی است که از بالا و پایین به صورت کشویی ستاد‌ها را در بر می‌گیرند. استاد‌ها اعضای قائم و اصلی هستند که در برپاسازی دیوار‌ها نقش عمده و مهمی دارند.

اگر بخواهیم با زبان ساده‌تر بیان کنیم، اجزا تشکیل دهنده دیوار‌های باربر و غیر باربر در سیستم ساختمانی LSF، استاد‌ها و تراک‌ها می‌باشند که به شکل پانلی بار‌های عمودی و جانبی را به تکیه گاه انتقال می‌دهند.

دیوار‌های باربر به عنوان انتقال دهنده بار‌های عمودی ساختمان شناخته می‌شوند و به عنوان نگهدارنده نمای خارجی بنا و نیز جذب کننده بار‌های جانبی ساختمان از جمله باد و زلزله عمل می‌کنند. در نقطه مقابل دیوار‌های غیر باربر برای جداسازی فضا‌های داخلی بنا بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سازه lsf چیست؟

برای پیاده سازی سیستم ساختمانی lsf معمولاً دیوار‌ها با اتصال دادن استاد‌های فولادی به تراک‌های فولادی، بادبند شده و با نصب پانل‌های گچی به شکل پانلی ساخته می‌شوند. در صورت اضافه کردن بادبند این شیوه ساخت برای مقاومت در برابر بار‌های جانبی از جمله بار‌های حاصل از باد و زمین لرزه می‌تواند به شدت مناسب باشد.

پیاده سازی تأسیسات در سیستم ساختمانی LSF

همان‌طور که بیان شد، مقاطع CFS به عنوان تیرچه‌های سقف یا استاد‌های دیوار به کار می‌روند. در واقع طول عضو دارای سوراخ‌هایی بوده که برای عبور و نصب تأسیسات از آن‌ها می‌توان استفاده کرد. با توجه به پیش ساخته بودن این نوع سازه و بهره گیری از اتصالات پیچی در آن، امکان دسترسی به اتصالات جهت تعمیر، ترمیم و یا تعویض برخی از قطعات به راحتی برای مهندسین امکان پذیر است و می‌توان این موضوع را هم به عنوان یکی دیگر از کاربرد‌های سیستم ساختمانی LSF در نظر گرفت.

مزایای سازه‌های LSF چیست؟

خوب است بدانید که یکی از دلایل متمایل شدن ساختمان ساز‌ها و تصمیم گیران دولتی در این بخش برای استفاده از این سازه‌ها در کشور، کمبود منابع مورد نیاز برای تأمین مصالح ساختمانی و لزوم صرفه جویی در مصرف مصالح و استفاده بهینه از آن‌هاست. در ادامه سه مزیت اصلی این سازه‌ها را بررسی می‌کنیم:

کاهش مصرف منابع مورد نیاز برای ساخت و ساز

با توجه به محدودیت‌هایی که در رابطه با منابع موجود در کشور برای ساخت و ساز داریم، لزوم استفاده از مقاطع جدار نازک سرد نورد شده نسبت به مقاطع گرم که دارای وزن بالاتری هستند بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. البته این موضوع را هم نباید نادیده گرفت که جایگزین کردن این مقاطع با مقاطع فولادی سنگین، می‌توانیم افزایش بهره وری در صنعت ساخت و ساز را شاهد باشیم.

کاهش هزینه‌های ساخت و ساز با کمک LSF

با توجه به افزایش غیر قابل انکار و اجتناب ناپذیر مصالح ساخت و ساز در اکثر نقاط دنیا، مقاطع نور سرده شده به دلیل سادگی تولید و زمان کمی که برای تولید آن‌ها به کار می‌رود، قیمت مناسب تری نسبت به سایر مصالح ساختمانی داشته و می‌تواند هزینه‌های ساخت و ساز را به مقدار قابل توجهی کاهش دهد.

صرفه جویی در زمان برای تولید مصالح ساختمان

سازه‌ها و مقاطع گرم و بتنی نسبت به مقاطع سرد، زمان تولید بیشتری را طلب می‌کنند. با استفاده از مقاطع سرد، می‌توانیم زمان تولید کمتری را تجربه کنیم.

قیمت سازه LSF برای سازندگان و مصرف کنندگان

احتمالاً تا اینجای کار متوجه شده‌اید که اسکلت سازه LSF اصلی‌ترین بخش سیستم ساخت وساز قاب‌های فولادی سبک نورد می‌باشد. در واقع برای قیمت گذاری بر روی سازه LSF باید به طراحی صورت گرفته توسط مهندس توجه کرده و بر اساس آن هزینه را محاسبه کنیم!

در واقع با توجه به توضیح ارائه شده می‌توانیم متوجه شویم که هرگونه قیمت دهی اسکلت سازه LSF در مرحله اول بدون محاسبات، می‌تواند یک قیمت تقریبی و بی پایه و اساس باشد. نکته دیگری که می‌توانیم با توجه حتی به اسم این سیستم بررسی کنیم، این است که اصلی‌ترین ویژگی‌های این نوع سازه نسبت به سایر سازه‌ها، سبک آن است.

البته این سبکی به آن معنا نیست که در طراحی، این نوع سازه را بیش از اندازه سبک در نظر بگیریم چرا که می‌تواند در وقوع خطرات احتمالی در آینده تأثیرگذار باشد.

کمک گرفتن از یک گروه مهندسی حرفه‌ای برای طراحی و به کارگیری از این نوع سازه، امری ضروری است که قیمت سازه LSF را بتوان به یک شکل مناسب در نظر گرفت. شما می‌توانید در این زمینه از شرکت ستون قصر طلایی و مهندسین با تجربه آن، کمک بگیرید.

نگاهی به خانه پیش ساخته یا سازه LSF

در ایران متأسفانه به غلط لفظ خانه‌های پیش ساخته را به سازه‌های اسکان موقتی مثل کانکس اطلاق می‌کنند در حالی که منظور ما از خانه پیش ساخته یا سازه LSF، سیستم‌هایی است که می‌توانند به صورت موقت یا دائم مورد استفاده قرار بگیرند.

خانه‌های پیش ساخته می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند و از خانه‌های پیش ساخته گرفته تا سیستم‌های نوین ساخت و ساز صنعتی همچون قاب‌های سبک فولادی سرد نورد شده می‌توانند در این دسته بندی جای بگیرند.

سازه lsf چیست؟

سخن آخر

نظر شما در مورد سازه‌های LSF چیست؟ به نظر شما به چه صورت می‌توان با کمک این سازه‌ها، وضعیت مسکن کشور را رونق بخشیده و مشکلات کشور را در این زمینه‌ها و حوزه‌ها را به صورت کامل ریشه کرد؟ با توجه به توضیحات ارائه شده در این مطلب، انتخاب یک شرکت پیشرو در این حوزه درکنار استفاده از این سازه‌ها، می‌تواند اثربخشی را دو چندان کند.

شما می‌توانید برای استفاده از این نوع سیستم‌های پیش ساخته از شرکت ستون قصر طلایی کمک بگیرید. اگر در این زمینه نظر، تجربه و یا سؤالی دارید، می‌توانید در بخش نظرات تجربیات خود را با ما و دیگر خوانندگان این مطلب به اشتراک بگذارید.

ممنون از شما که تا انتهای این مطلب جامع و کامل در مورد انواع سازه‌های LSF همراه ما بودید.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین