کد خبر: ۷۵۰۴۵۰
تاریخ انتشار : ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۱
تبلیغات
برای حضور در فضای مجازی وب علاوه بر طراحی سایت، نیاز به خرید سرویس هاست از شرکت‌های میزبان دارید. هاست وبسایت روی سرور‌ها در مراکز داده یا دیتاسنتر‌ها نگهداری می‌شود و عمده سرور‌ها از دو سیستم عامل لینوکس و ویندوز استفاده می‌کنند.
آفتاب‌‌نیوز :

هاست چیست؟ هاست (Host) یا هاستینگ به فضایی گفته می‌شود که در آن اطلاعات و فایل‌های وب‌سایت شما بارگذاری می‌شود. در این مقاله شما را با انواع میزبانی وب و هاست ابری آشنا خواهیم کرد تا بتوانید در هنگام خرید هاست ابری سرویس مورد نظر خود را بهتر انتخاب کنید.

هاستینگ چیست؟

خدمات هاست به یک حساب کاربری با مشخصات و حجم فضای دیسک مشخص در یک سرور امن و مطمئن روی شبکه اینترنت در مراکز داده در دنیا گفته می‌شود که میتوان در این حساب کاربری سرویس‌های مختلفی از میزبانی وبسایت تا ایمیل و … داشت.

برای حضور در فضای مجازی وب علاوه بر طراحی سایت، نیاز به خرید سرویس هاست از شرکت‌های میزبان دارید. هاست وبسایت روی سرور‌ها در مراکز داده یا دیتاسنتر‌ها نگهداری می‌شود و عمده سرور‌ها از دو سیستم عامل لینوکس و ویندوز استفاده می‌کنند. هاست لینوکس معمولا از زبان‌های برنامه نویسی PHP و هاست ویندوز از زبان‌های برنامه نویسی ASP پشتیبانی میکند. سرور لینوکس مبتنی بر سیستم عامل رایگان لینوکس است و این سرویس از امنیت بالاتری برخوردار است لذا اکثر سایت‌های بزرگ و مهم وب برای خدمات هاستینگ خود از سرور لینوکس استفاده میکنند. در ادامه انواع خدمات هاست را برایتان توضیح میدهیم.

انواع هاستینگ

۱. میزبانی وب اشتراکی (Shared Web Hosting)
۲. نمایندگی میزبانی وب (Reseller Web Hosting)
۳. میزبانی سرور مجازی (VPS)
۴. میزبانی اختصاصی (Dedicated Web Hosting)
۵. فضای میزبانی سرور (Collocation Web Hosting)
۶. میزبانی وب ابری (Cloud Web Hosting)

هاست ابری چیست و چه مزیت‌هایی دارد؟

هاست معمولی بهتر است یا هاست ابری؟

همان طور که در مقاله گفته شد یکی از بهترین انواع هاست، هاست ابری است که مشتریان علاقه زیادی به این نوع میزبانی وب دارند به همین علت در ادامه مقاله شمارا با هاست ابری بیشتر اشنا میکنیم.

هاست ابری یا همان میزبانی وب ابری که اصطلاحا با نام Cloud Hosting نیز شناخته می‌شود تکنولوژی نو و تاثیرگذاری است می‌خواهیم در ادامه بدانیم هاست ابری چیست و چه کاربردی دارد؟ آیا استفاده از آن پیشنهاد می‌شود یا خیر؟

ویژگی‌های بارز هاست ابری چیست؟

هاست ابری ممکن است Cloud Hosting روی یک شبکه محدود یا یک شبکه بزرگ پیاده سازی شود. برای درک اینکه بدانید هاست ابری چیست می‌بایست در ابتدا ویژگی‌های آن را بدانیم و با یک هاست معمولی مقایسه کنیم تا در نهایت بدانیم بنابر نیاز ما کدام یک مورد استفاده قرار گیرد.

مزایای هاست ابری:

افزایش پایداری سرویس و تلاش برای رساندن Downtime به صفر

استفاده بهینه از منابع سخت افزاری و نرم افزاری

ارتقاء نرم افزاری منابع سخت افزاری بدون خاموشی (به منظور بالا بردن سطح نرم افزار‌های هیچ خاموشی متوجه سرور نیست.)

تعمیر و رفع مشکل سرویس‌ها بدون از دسترس خارج شدن آن‌ها

افزایش سطح قدرت سخت افزاری و پهنای باند شبکه

پایداری و عملکرد بیشتر و بهتر در حملات تکذیب سرویس

کاهش و یا افزایش هزینه‌ها بسته به مدل هاست ابری

امنیت حساس‌تر به دلیل وجود تعداد زیادی سخت افزار در سطح شبکه

افزایش امنیت فیزیکی اطلاعات

ساختار هاست ابری به زبان ساده

در حالت عادی یک سرور به تنهایی برای میزبانی وب پیکربندی و آماده سازی می‌شود. در Cloud Hosting اینکار به واسطه چندین سرور صورت می‌گیرد. این ساختار در شرایطی کنترل شده به صورت واقعی یا مجازی در سیستم برای استفاده قرار می‌گیرد.

افزایش آپتایم با هاست ابری

زمانی که آپتایم به کمک چندین سرور در سطح شبکه تامین شود ریسک دان تایم به حداقل می‌رسد. به عبارت ساده‌تر مدت زمان از دسترس خارج شدن سایت‌ها به حداقل‌ترین حالت ممکن خود و صفر نزدیک خواهد شد. زیرا در صورت از دسترس خارج شدن یک سرور، سرور‌های دیگر هستند و اجازه نمی‌دهند وب سایت‌های واقع بر روی آن‌ها از دسترس خارج شود. گوگل نیز از چنین راهکاری برای همیشه در دسترس بودن سایت و سرویس‌های خود بهره می‌گیرد.

***جالب است بدانید میزان قطعی‌های سرور و آپتایم در سئو سایت شما تاثیر گذار خواهد بود. هرچقدر سایت از دسترس خارج گردد به سئوی سایت شما آسیب وارد می‌گردد.

استفاده بهینه از منابع سرور

در این مدل هر وب سایت به هر قدری که نیاز دارد از منابع استفاده می‌کند و مقدار آن نیز کاملا مشخص است. به همین جهت می‌توان منابع را همواره در بهترین شکل ممکن استفاده و مازاد آن را در بخش دیگری استفاده نمود.

امکان ارتقاء و تعمیر سرور بدون از دسترس خارج شدن

چنانچه یک یا حتی همه سرور‌ها نیاز به ارتقا یا تعمیر داشته باشند این امکان وجود دارد که به نوبت روی هر سرور اینکار انجام شده و پس از ملحق شدن آن به شبکه برای تامین نیاز‌ها سرور دیگر مورد ارتقا و تعمیر قرار گیرد. بدین صورت هیچ اختلال و از دسترس خارج شدنی در شبکه اتفاق نمی‌افتد پس می‌توان زیرساخت نرم افزاری و سخت افزاری شبکه و سرور‌ها را ارتقا داد بدون اینکه سایت‌های روی سرور از دسترس خارج شوند.

افزایش سطح قدرت و کارایی سرویس

بسیاری از وب سایت‌ها هستند که یک سرور بصورت کامل برای مصرف آن‌ها پاسخگو نیست. در اینصورت سرویس ابری متشکل از چند سرور ابری می‌تواند کارساز باشد. همچنین با اینکار سطح قدرت و کارایی بسیار بالاتری را می‌توان تجربه کرد.

عملکرد بهتر در برابر حملات

با توجه به اینکه در تکنولوژی ابری مجموعه سرور‌ها به هم متصل هستند امکان این وجود دارد که عملکرد بسیار بهتری در مقابل حملاتی که موجب مصرف بالای منابع می‌شوند داشت. این مورد بخصوص برای حملات تکذیب سرویس D-DoS بسیار موثر است. بدین ترتیب تا حدی از امنیت بالاتری برخوردار هستید.

امنیت شبکه حساس‌تر

با توجه به اینکه سرویس ابری در چند موقعیت و شبکه قرار می‌گیرد قاعدتا تعداد سرور‌های متصل به شبکه بیشتر است و می‌بایست حساسیت و کنترل بیشتری روی این موضوع داشت. لازم به ذکر است که راهکاری بسیار خوبی نیز برای اینکار وجود دارد.

حالا که می‌دانید مزیت‌های هاست ابری چیست متوجه اید که در صورت پیاده سازی صحیح می‌تواند سرویس قدرتمندی تلقی گردد. بدین ترتب امکان داون تایم و خاموشی به حداقل خود می‌رسد، در زمان‌های ارتقاء سرور با مشکلاتی، چون داون شدن و از دسترس خارج شدن سایت‌ها مواجه نخواهید شد و مزیت‌های دیگری همچون بالا رفتن امنیت و… در اختیار شماست. این نکته را نیز در نظر بگیرید که زیرساخت ابری نیز اهمیت فوق العاده‌ای دارد و اماده سازی این زیرساخت نیازمند دانش فنی و استفاده از تجهیزات و قطعات قدرتمند می‌باشد از طرفی برخی سرویس‌های هاست دارای زیرساخت بسیار قدرتمندی هستند و گا‌ها دیده می‌شود چنین هاست‌هایی با زیرساخت بسیار قدرتمند از هاست‌های ابری با زیرساخت ضعیف، بسیار بهتر عمل می‌کنند پس در انتخاب هاست خود ابتدا دقت نمایید که قرار است سایت شما روی چه نوع زیرساختی قرار گیرد و تجهیزات به چه شکل ارائه شده. در این مقاله سعی کردیم به این موضوع که هاست ابری چیست و چه مزیت‌هایی دارد بپردازیم امیدواریم با مطالعه این مقاله قادر باشید انتخاب دقیق تری به عمل آورید.

سپند کمپانی با فراهم‌سازی زیر ساخت فوق العاده قدرتمند سرور‌های اختصاصی توانسته در خصوص ارائه سرویس هاست ابری قدم بردارد. پیشنهاد می‌کنیم خرید هاست ابری و اطلاعات بیشتر را از طریق گروه طراحی و توسعه سپند بررسی نمایید.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین