کد خبر: ۷۵۰۵۶
تاریخ انتشار : ۲۰ ارديبهشت ۱۳۸۷ - ۱۴:۰۳
11 کشته و 20 مجروح در درگیری‌های سه روزه لبنان؛
شورای امنیت: عمیقا نگران لبنان هستیم
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: ساعاتی پس از کنفرانس خبری سید حسن نصرالله رهبر جنبش حزب الله درگیری‌ها در بیروت شدت گرفته است و رزمندگان این جنبش کنترل بخش وسیعی از پایتخت لبنان را در دست دارند. این در حالی است که سعد حریری رهبر جریان 14 مارس خواستار مذاکره فوری برای پایان بحران شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، يک مقام امنيتی لبنان گفته است که در درگيری‌های سه روزه لبنان تا صبح جمعه ۲۰ ارديبهشت ماه، ۱۱ نفر کشته و ۲۰ نفر مجروح شده اند.

دولت لبنان که تحت حمایت ايالات متحده، فرانسه و عربستان سعودی قرار دارد در جلسه سه شنبه خود، مسدود کردن شبکه مخابراتی حزب الله و تغيير وفيق شقير، عضو گروه امل و فرمانده امنيتی فرودگاه بيروت، را تصويب کرد. 

وزير ارتباطات لبنان پيش تر ادعا کرد که حزب الله لبنان به کمک ايران در حال ايجاد يک شبکه مخابراتی مخصوص به خود است و اين اقدام را يک خطر امنيتی برای لبنان خوانده بود.

حزب الله شبکه مخابراتی خود را بخشی از تجيهزات امنيتی گروه خوانده ست که نقش بسيار مهمی در در جنگ با اسراييل در سال ۲۰۰۶ داشته است. رهبران متحد دولت لبنان حزب الله را متهم کرده اند که با اين هدف کنترل رفت و آمد سياستمداران لبنانی مخالف سوريه و شخصيت های خارجی، دوربين ها را در فرودگاه نصب کرده است. اين اظهارات موجب شد تا حاميان حزب الله نيز روز چهارشنبه به شورش خيابانی دست بزنند.

رهبر حزب الله پنجشنبه شب تصريح کرد در صورتی که اين گروه مورد حمله قرار گيرد از مهماتی که در اختيار دارد برای «دفاع» از خود استفاده خواهد کرد. 

نصرالله خواستار آن شد که دولت مصوبات اخير خود در روز سه شنبه را پس بگيرد.

پس از کنفرانس ويدئويی رهبر حزب الله، سعدالدين حريری، رهبر اکثريت پارلمان لبنان، از شيخ حسن نصرالله خواست به محاصره بيروت پايان دهد.

سعد حريری خطاب به حسن نصرالله گفت: «نيروهای شبه نظامی مسلح را از خيابان ها خارج کنيد و به محاصره بيروت پايان دهيد». 

وی افزود: «قضاوت درباره مصوبات دولت لبنان را که مورد سوء تفاهم قرار گرفت، به ارتش واگذار مي کنيم».

حريری همچنين خواستار مذاکره با رهبر حزب الله شد. اما یکی از مقامات حزب الله ضمن رد درخواست حريری، تاکید کرد که پايان دادن به درگيری ها مشروط به لغو تصميمات اخير دولت است.

در عین حال سخنگوی کاخ سفید روز پنجشنبه در اظهاراتی حزب الله را مسئول خشونت های لبنان دانست و خواستار توقف فوری اقدامات «مختل کننده» اين جنبش شد. 

گوردون جاندرو گفت: «حزب الله بايد تصميم بگيرد که می خواهد يک گروه تروريستی باشد يا يک گروه سياسی، اين در حالی است که به نظر می رسد حزب الله می کوشد هر دو باشد».

در همين حال شورای امنيت سازمان ملل متحد «نگرانی عميق» خود را از درگيری های اخير لبنان ابراز داشته و خواستار خويشتنداری طرف های در گير شد. اين شورا خواستار توقف بيدرنگ درگيری ها در بيروت شد. 

جان ساور، سفير بريتانيا در سازمان ملل متحد، در اين باره گفت: «اعضای شورای امنيت از بروز این درگیری ها عمیقا متاسفند».

وزارت امور خارجه فرانسه نیز در بيانيه با ابراز نگرانی از تشديد درگيری در بيروت خواستار خويشتنداری طرف های درگير شد. 

وزارت امور خارجه فرانسه تصريح کرده است که بيش از گذشته نسبت به آنچه در بيروت می گذارد نگران است و خواهان خويشتنداری هر دو طرف «در حرف و عمل» است. 

اتحاديه اروپا با ابراز تاسف از درگيری های لبنان خواستار توقف خشونت ها در بيروت شده است.
پیش تر ارتش لبنان هشدار داد که اگر بحران سیاسی در بیروت ادامه پیدا کند وحدت و یکپارچگی ارتش احتمالا آسیب خواهد دید. 

در سال های اخیر ارتش لبنان یکی از بی طرف ترین ارگان های موجود در لبنان بوده است. اما خبرنگاران می گویند که درگیری های اخیر بین جناح های رقیب ممکن است باعث شود پای ارتش به این درگیریها کشیده شود.

لبنان هم اکنون شاهد عمیق ترین بحران سیاسی خود از زمان جنگ داخلی است و پنج ماه است که رئیس جمهور نداشته است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین