کد خبر: ۷۵۸۹۳۲
تاریخ انتشار : ۱۷ اسفند ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۷
نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی واقع در وین در جلسه شورای حکام تصریح کرد که خویشتن‌داری ایران در بسط فعالیت‌های هسته‌ای طی ماه‌های گذشته "عزم جدی" این کشور در رسیدن به توافق بر سر احیای برجام را نشان می‌دهد.
آفتاب‌‌نیوز :

نمایندگی روسیه در وین به نقل از میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی واقع در وین در جلسه شورای حکام نوشت: ما از اقدامات دکتر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در راستی‌آزمایی مداوم از سایت‌های مرتبط با برجام ایران تقدیر می‌کنیم. تعامل محترمانه متقابل و سازنده میان تهران و آژانس منجر به بیانیه مشترک 15 دسامبر 2021 شد.

این نمایندگی به نقل از اولیانوف در توییت دیگری نوشت: گزارش اخیر مدیرکل آژانس اتمی نشانگر این است که ایران در ماه‌های گذشته در زمینه توسعه فعالیت‌های هسته‌ایش از خود خویشتن‌داری نشان‌ داده است. این مسئله به وضوح عزم جدی تهران در رسیدن به توافق بر سر احیای برجام را نشان می‌دهد.

جلسه شورای حکام درباره ایران در پی سفر اخیر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران انجام می‌شود.

گروسی روز گذشته در کنفرانس خبری‌اش که پس از جلسه آغازین شورای حکام برگزار شد، گفته بود در ایران درباره مسیر پیش رو توافق‌هایی صورت گرفته است که به طور کلی رضایت‌بخش است.

او پیش‌تر سفرش به ایران و رایزنی با مقامات سازمان انرژی اتمی و وزارت امور خارجه ایران را «مثمرثمر» توصیف کرده بود.

گروسی روز گذشته در بیانیه آغازینش در جلسه شورای حکام، درباره گزارشش در مورد راستی‌آزمایی و نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران گفت:‌ تا ۲۳ فوریه ۲۰۲۱، آژانس اجرای تعهدات هسته‌ای ایران تحت برجام را راستی‌آزمایی و بر آن نظارت کرد. با این وجود، از آن تاریخ، این فعالیت‌ها به‌طور جدی تحت تأثیر تصمیم ایران برای توقف اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای خود تحت برجام، از جمله پروتکل الحاقی قرار گرفته است.

مدیرکل آژانس درباره توافق‌های اواخر سال میلادی با مقام‌های ایرانی گفت: پس از رایزنی‌های سازنده با معاون رئیس جمهور اسلامی در ۱۵ دسامبر ۲۰۲۱، شرایط جدیدی درباره تجهیزات نظارتی و نظارتی آژانس تحت برجام مورد توافق قرار گرفت. این امر آژانس را قادر ساخت که دوربین‌ها را دوباره در مجموعه کارگاهی کرج نصب کند و همه رسانه‌های ذخیره‌سازی را در دوربین‌های مرتبط با برجام در سراسر ایران جایگزین کند.

گروسی سپس در ارتباط با سفر اخیر به ایران گفت:‌ همانطور که خواهید دید، بیانیه مشترک توافق شده با ایران در روز شنبه مجموعه‌ای از اقداماتی را که باید طی چند ماه آینده انجام شود را مشخص می‌کند.

او ادامه داد:‌ آژانس مشتاقانه منتظر است تا ۲۰ مارس(۲۹ اسفند)، توضیحات کتبی از جمله اسناد پشتیبان مرتبط را در مورد سوالات مطرح شده توسط آژانس که ایران تاکنون به آن‌ها رسیدگی نکرده است و در خصوص موضوعات مربوط به سه مکان خاص است، دریافت کند.کارهای زیادی پیش روی ماست. ما آماده ایم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین