کد خبر: ۷۶۱۳۰
تاریخ انتشار : ۰۷ خرداد ۱۳۸۷ - ۱۶:۵۸
استقبال جبهه مشارکت از بازخوانی پرونده قتل‌های زنجیره‌ای؛
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب:‌ جبهه مشارکت ایران اسلامی در اطلاعیه‌ای با محکوم کردن بحث‌های محفلی اخیر برخی افراد خاص که صرف انحراف افکارعمومی صورت می‌پذیرد،‌ خواستار بازگشایی پرونده سرپایی قتل‌های زنجیره‌ای شد تا آبشخور عاملان اصلی این اتفاقات روشن شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی آفتاب به نقل از دایره اطلاع‌رسانی جبهه مشارکت ایران اسلامی در این اطلاعیه که خطاب به ملت ایران صادر شد،‌‌ آمده است: «همانگونه که مستحضرید اخیرا بعضی راه‌یافتگان به مجلس هشتم در محافلی خاص و با پوشش رسانه‌های وابسته به جناح راست ادعاها و تحلیل‌هایی در مورد دو فاجعه قتل‌های زنجیره‌ای و حوادث کوی دانشگاه تهران مطرح کرده‌اند که هر چند با هدف انحراف اذهان از آمران و عاملان این فجایع است، اما می‌تواند آغازگر مرحله‌ای جدید در ریشه‌یابی این جنایت‌ها و در نتیجه مصون‌سازی جامعه از تکرار چنین حوادث شرم‌آوری باشد».

در ادامه این اطلاعیه آمده‌است: «در فضای رسانه‌ای منجمد و یکسویه حاکم که معدود نشریات مستقل نه فقط قادر نیستند آنچه را مصلحت می‌دانند بنویسند بلکه بعضا با صدور فرامین خاص حتی مجبور به زدن تیترهای دلخواه بعضی مقامات حکومتی می‌شوند، تحرکات این چنینی که در تلاش برای عوض کردن جای شاکی و متشاکی است، را باید مغتنم دانست و از باز شدن مجدد پرونده این فاجعه استقبال کرد». 

در ادامه، این حزب سیاسی اصلاح‌طلب می‌افزاید: «جبهه مشارکت ایران اسلامی همه کسانی را که در محیطی یک‌طرفه و بدون رقیب به خود اجازه می‌دهند بی‌پروا هر افترایی را متوجه رقیب سیاسی خود کنند، دعوت می‌کند تا در فضایی آرام و در شرایطی برابر به مناظره با منتقدان اقتدارگرایی بپردازند تا شهروندان بتوانند مستندات و اطلاعات طرفین را مورد ارزیابی قرار دهند و سره از ناسره، راست از دروغ و فریب از صداقت متمایز گردد».

جبهه مشارکت ایران اسلامی در پایان نیز ابراز امیدواری کرده است تا پرونده ستاد قتل‌های زنجیره‌ای در فضایی شفاف بازگشایی شود تا بر همگان مشخص شود منشاء این جنایات کجا، فرماندهان آن چه کسانی، عاملان و مباشران چه افرادی، پوشش‌دهندگان و توجیه‌گران آن‌ها چه رسانه‌هایی و بالاخره مبنای فکری این جنایت‌ها از چه آبشخوری سیراب شد و می‌شود.

این اطلاعیه همچنین آورده است: «جبهه مشارکت ایران اسلامی بر این اعتقاد است که حتی در شرایط فعلی نیز امکان بازگشایی رمز قتل‌های زنجیره‌ای و جنایت کوی دانشگاه و فاجعه خرم‌آباد و حوادث مشابه دیگر وجود دارد.  
به همین دلیل مصرانه از مسئولان کشور و از مجامع حقوقی و سیاسی و بخصوص دانشگاه‌ها می‌خواهد با ایجاد شرایط لازم، امکان بحث آزاد درباره این فجایع را فراهم کنند. همچنین از رسانه‌ها به خصوص صدا و سیما می‌خواهد امکانات خود را به شکلی عادلانه در اختیار صاحب‌نظران و محققین و چهره‌های سیاسی از گرایش‌های گوناگون قرار دهند تا حقیقت این فجایع روشن شود. هر چند به نظر ما ماهیت این جنابات برای ملت روشن است حتی اگر عوامل اصلی آن‌ها رسما به ملت معرفی نشده باشند».

در پایان نیز این اطلاعیه تاکید می‌کند: «جبهه مشارکت ایران اسلامی همچنین از تشکیل کمیته‌های حقیقت‌یاب مستقل و متشکل از صاحب‌نظران جناح‌های سیاسی مختلف کشور و حقوقدانان برجسته و سیاستمداران و دست اندرکاران اداره کشور در گذشته و حال استقبال می‌کند تا این فجایع مورد بررسی دقیق و عمیق قرار گیرد و نتیجه آن به استحضار ملت برسد». 

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین